Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Distributora elektřiny nezměníte. Čím se liší od dodavatelů?

Zatímco změnou dodavatele energie můžete ušetřit stovky i tisíce korun za rok, distributora máte jen jednoho a vyměnit ho za jiného se budete snažit marně. Na českém energetickém trhu fungují tři distributoři, kteří se starají o to, aby se proud z elektráren dostal, až do zásuvek domácností. Jak distribuce ovlivňuje ceny elektřiny?
Zdroj: Pixabay

Cena elektřiny, kterou platí české rodiny v účtech za energie, se skládá ze dvou částí. První skupinu tvoří neregulované položky, kam patří částka účtovaná za elektřinu jako zboží. Její výši mají pod palcem dodavatelé elektřiny. U nás jich podniká více než 60 a každý z nich nabízí odlišné ceny za jiskřivou energii. U domácnosti, která elektřinou netopí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil, neregulovaná část tvoří zhruba 45 % celkových účtů.

Distribuci elektřiny zajišťuje ČEZ, E.ON a PRE

Zbývající část vyúčtování spadá do regulovaných položek. Jejich výši určuje regulátor trhu s energiemi (ERÚ) a největší díl dostane právě distributor elektřiny. Menší díly si rozdělí za své služby operátor trhu, ČEPS a něco zbude i na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Distribuční společnosti na českém trhu působí tři. Firma ČEZ se stará o většinu republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech i Moravy. Praha a nedaleké město Roztoky patří do distribučního regionu PRE. Distribuční oblast E.ON nekopíruje přesně hranice krajů. Spadá sem Jihočeský kraj, Kraj Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravský kraj i s Prostějovskem, Zlínský kraj bez Vsetínska. Odběratel tedy má svého distributora přiděleného na základě místního příslušenství odběrného místa.

Když podomní prodejci záměrně matou

Neznalosti rozdílu mezi dodavatelem a distributorem elektřiny někdy využívají podomní prodejci. Zazvoní u vašich dveří a když otevřete začnou vás lákat na super výhodnou nabídku. Jméno nového dodavatele raději zamlčí, a stále budou omílat, že ČEZ nebo třeba E.ON vám stále zůstane, takže vlastně nic neměníte. Jde o polovičatou pravdu, protože mají na mysli distribuci elektřiny, kde opravdu vše zůstane při starém. Distributora změnit přece nejde. Ono by jiná firma těžko budovala novou distribuční síť na stejném území, to by nakonec byla zem plná elektrických rozvodů.

Zdroj: PixabayZdroj: Pixabay

Podpisem na smlouvě, kterou jste kvůli spěchu podomního prodejce nestačili dočíst, ale stvrzujete souhlas se změnou dodavatele. Do podobné situace se nikdy nenechte dotlačit. Nejlepším řešením je podomním prodejcům vůbec neotvírat. Když už jste prodejce pustili k vám domů, rozhodně nic nepodepisujte během jeho návštěvy. Papíry s nabídkou si ponechejte u sebe, ale před podepsáním smlouvy si vezměte čas na rozmyšlenou a důkladné pročtení dokumentu. Pokud se podomní prodejce začne ohánět časově omezenou akční nabídkou, kterou je nezbytně nutné podepsat teď hned, narazili jste na šmejda a rychle se ho zbavte.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock.com - exclusive-design

Nespalujte odpadky v kotli! SMOKEMANovo desatero správného topiče, díl 03/10

Každý zdroj pro lokální vytápění byl navržen a vyroben pro spalování určitého paliva s daným rozsahem fyzikálních a chemických parametrů. Spalováním jiného paliva s parametry mimo uvedený požadovaný rozsah dochází k výraznému zhoršení kvality spalování, což vede ke zvýšení produkce znečišťujících látek.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…