REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Distributora elektřiny nezměníte. Čím se liší od dodavatelů?

Zatímco změnou dodavatele energie můžete ušetřit stovky i tisíce korun za rok, distributora máte jen jednoho a vyměnit ho za jiného se budete snažit marně. Na českém energetickém trhu fungují tři distributoři, kteří se starají o to, aby se proud z elektráren dostal, až do zásuvek domácností. Jak distribuce ovlivňuje ceny elektřiny?
Zdroj: Pixabay

Cena elektřiny, kterou platí české rodiny v účtech za energie, se skládá ze dvou částí. První skupinu tvoří neregulované položky, kam patří částka účtovaná za elektřinu jako zboží. Její výši mají pod palcem dodavatelé elektřiny. U nás jich podniká více než 60 a každý z nich nabízí odlišné ceny za jiskřivou energii. U domácnosti, která elektřinou netopí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil, neregulovaná část tvoří zhruba 45 % celkových účtů.

Distribuci elektřiny zajišťuje ČEZ, E.ON a PRE

Zbývající část vyúčtování spadá do regulovaných položek. Jejich výši určuje regulátor trhu s energiemi (ERÚ) a největší díl dostane právě distributor elektřiny. Menší díly si rozdělí za své služby operátor trhu, ČEPS a něco zbude i na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Distribuční společnosti na českém trhu působí tři. Firma ČEZ se stará o většinu republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech i Moravy. Praha a nedaleké město Roztoky patří do distribučního regionu PRE. Distribuční oblast E.ON nekopíruje přesně hranice krajů. Spadá sem Jihočeský kraj, Kraj Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravský kraj i s Prostějovskem, Zlínský kraj bez Vsetínska. Odběratel tedy má svého distributora přiděleného na základě místního příslušenství odběrného místa.

Když podomní prodejci záměrně matou

Neznalosti rozdílu mezi dodavatelem a distributorem elektřiny někdy využívají podomní prodejci. Zazvoní u vašich dveří a když otevřete začnou vás lákat na super výhodnou nabídku. Jméno nového dodavatele raději zamlčí, a stále budou omílat, že ČEZ nebo třeba E.ON vám stále zůstane, takže vlastně nic neměníte. Jde o polovičatou pravdu, protože mají na mysli distribuci elektřiny, kde opravdu vše zůstane při starém. Distributora změnit přece nejde. Ono by jiná firma těžko budovala novou distribuční síť na stejném území, to by nakonec byla zem plná elektrických rozvodů.

Zdroj: PixabayZdroj: Pixabay

Podpisem na smlouvě, kterou jste kvůli spěchu podomního prodejce nestačili dočíst, ale stvrzujete souhlas se změnou dodavatele. Do podobné situace se nikdy nenechte dotlačit. Nejlepším řešením je podomním prodejcům vůbec neotvírat. Když už jste prodejce pustili k vám domů, rozhodně nic nepodepisujte během jeho návštěvy. Papíry s nabídkou si ponechejte u sebe, ale před podepsáním smlouvy si vezměte čas na rozmyšlenou a důkladné pročtení dokumentu. Pokud se podomní prodejce začne ohánět časově omezenou akční nabídkou, kterou je nezbytně nutné podepsat teď hned, narazili jste na šmejda a rychle se ho zbavte.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Kotelna - ilustrační obrázek. Zdroj: Fotolia.com matteogirelli

Další kolo dotací na kotle začne v hradeckém kraji 24. února

Další kolo dotací na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva začne v Královéhradeckém kraji 24. února. Rozdělovat se bude nejméně 11,4 milionu korun z evropských zdrojů. Žádosti budou zájemci opět podávat výhradně elektronickou cestou, uvedlo hejtmanství v podmínkách dotačního programu. Hradecký kraj přijímá…

Voda, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Město Zlín se chce kvůli vodárenství účastnit mediačního jednání

Město Zlín se chce kvůli budoucnosti vodárenství v regionu účastnit mediačního jednání, kterého se účastní společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, její dva akcionáři - města Otrokovice a Fryšták a společnost Moravská vodárenská. Účastníci mediace mezi sebou dlouhodobě vedou několik soudních sporů, kdy společnost…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí

Co sledovat na potrubí? Na první pohled nebo letmým přeměřením můžeme rozlišit různé dimenze. Jaké průměry se běžně používají pro připojovací nebo svodné potrubí? Nejen průměr je nutné sledovat. Důležitá je i kruhová tuhost a síla stěny potrubí. To vše má vliv na kvalitu výsledného díla – kanalizace.

REKLAMA