REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Akustické panely z polyesteru

Akustický panel se používá na úpravu prostorové akustiky v interiéru. Můžeme jím utlumit zvuk. Většina z nás bude znát molitanové akustické panely, o kterých jsme na ESTAV.cz psali dříve. Dnes se podíváme, co umí akustické panely.

Co je to polyester?

Polyester (pozor neplést s polystyrenem) je syntetický materiál přidávaný především do konfekčních textilií ke „zlepšení“ jejich vlastností, potkáme jej naprosto všude, určitě máte zrovna na sobě kousek hadříku, kde nějaký ten polyester je.

Tyto panely se vyrábí převážně v Číně, posledních pár let se dají sehnat i v ČR. Oproti molitanům a většině akusticky absorpčních materiálů se již jedná o designový počin, některé řady jsou opravdu povedené a dokáží prostor nejen obstojně akusticky upravit, ale také povznést o cosi nového, pohledného.

Tyto panely se dají použít takřka všude, do reprezentativních prostor kanceláří, foyere, kavárny, restaurace aj.

Jak dobře tlumí hluk polyesterové panely?

Vycházeno z měření panelu tl. 75 mm.

Polyesterové izolace jsou (dle měření výrobce) lepším akustickým izolantem než molitan. Nejen v celém frekvenčním pásmu, ale i na nízkých frekvencích i v průměru vychází jako dobrý izolant. Nízké frekvence kolem 100 Hz dokáže absorbovat již od 0,2. U frekvence 500 Hz výrobce udává hodnotu kolem 0,8 a dále si křivka drží přibližnou hodnotu mezi 0,85 až 0,95.

Nutno dodat, že tato křivka se odlišuje od ostatních matriálů. Materiál si podle podkladů od výrobce vede dobře, určitě se jedná o nadprůměrný matriál, s největší pravděpodobností i o širokopásmový akustický absorbér třídy A.

Výrobce uvádí 20 základních barevných variací pro každý typ panelu, typů je dohromady asi dvacet, takže i po designové stránce je vcelku z čeho vybírat.

A tvary posuďte sami – geometrie je magická.

Zhodnocení polyesterového akustického panelu

  • slušný výkon pohlcení v celém frekvenčním spektru
  • design každým coulem
  • mnoho barevných a tvarových variací
  • dostupnost, vysoká cena

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Jak utlumit hluk ze stavebních prací? Postavte si stan!

Jak utlumit hluk ze stavebních prací? Postavte si stan!

Motorové generátory energie, vrtačky, bourací kladiva a sbíječky. Nedílná součást rekonstrukčních prací nebo třeba oprav silnic. Jejich výkon je nepostradatelný, příspěvek jejich práce výslednému ...

REKLAMA
REKLAMA