REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Akustické panely z polyesteru

Akustický panel se používá na úpravu prostorové akustiky v interiéru. Můžeme jím utlumit zvuk. Většina z nás bude znát molitanové akustické panely, o kterých jsme na ESTAV.cz psali dříve. Dnes se podíváme, co umí akustické panely.

Co je to polyester?

Polyester (pozor neplést s polystyrenem) je syntetický materiál přidávaný především do konfekčních textilií ke „zlepšení“ jejich vlastností, potkáme jej naprosto všude, určitě máte zrovna na sobě kousek hadříku, kde nějaký ten polyester je.

Tyto panely se vyrábí převážně v Číně, posledních pár let se dají sehnat i v ČR. Oproti molitanům a většině akusticky absorpčních materiálů se již jedná o designový počin, některé řady jsou opravdu povedené a dokáží prostor nejen obstojně akusticky upravit, ale také povznést o cosi nového, pohledného.

Tyto panely se dají použít takřka všude, do reprezentativních prostor kanceláří, foyere, kavárny, restaurace aj.

Jak dobře tlumí hluk polyesterové panely?

Vycházeno z měření panelu tl. 75 mm.

Polyesterové izolace jsou (dle měření výrobce) lepším akustickým izolantem než molitan. Nejen v celém frekvenčním pásmu, ale i na nízkých frekvencích i v průměru vychází jako dobrý izolant. Nízké frekvence kolem 100 Hz dokáže absorbovat již od 0,2. U frekvence 500 Hz výrobce udává hodnotu kolem 0,8 a dále si křivka drží přibližnou hodnotu mezi 0,85 až 0,95.

Nutno dodat, že tato křivka se odlišuje od ostatních matriálů. Materiál si podle podkladů od výrobce vede dobře, určitě se jedná o nadprůměrný matriál, s největší pravděpodobností i o širokopásmový akustický absorbér třídy A.

Výrobce uvádí 20 základních barevných variací pro každý typ panelu, typů je dohromady asi dvacet, takže i po designové stránce je vcelku z čeho vybírat.

A tvary posuďte sami – geometrie je magická.

Zhodnocení polyesterového akustického panelu

  • slušný výkon pohlcení v celém frekvenčním spektru
  • design každým coulem
  • mnoho barevných a tvarových variací
  • dostupnost, vysoká cena

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam prostředí ...

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

REKLAMA
REKLAMA