REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Akustické panely z polyesteru

Akustický panel se používá na úpravu prostorové akustiky v interiéru. Můžeme jím utlumit zvuk. Většina z nás bude znát molitanové akustické panely, o kterých jsme na ESTAV.cz psali dříve. Dnes se podíváme, co umí akustické panely.

Co je to polyester?

Polyester (pozor neplést s polystyrenem) je syntetický materiál přidávaný především do konfekčních textilií ke „zlepšení“ jejich vlastností, potkáme jej naprosto všude, určitě máte zrovna na sobě kousek hadříku, kde nějaký ten polyester je.

Tyto panely se vyrábí převážně v Číně, posledních pár let se dají sehnat i v ČR. Oproti molitanům a většině akusticky absorpčních materiálů se již jedná o designový počin, některé řady jsou opravdu povedené a dokáží prostor nejen obstojně akusticky upravit, ale také povznést o cosi nového, pohledného.

Tyto panely se dají použít takřka všude, do reprezentativních prostor kanceláří, foyere, kavárny, restaurace aj.

Jak dobře tlumí hluk polyesterové panely?

Vycházeno z měření panelu tl. 75 mm.

Polyesterové izolace jsou (dle měření výrobce) lepším akustickým izolantem než molitan. Nejen v celém frekvenčním pásmu, ale i na nízkých frekvencích i v průměru vychází jako dobrý izolant. Nízké frekvence kolem 100 Hz dokáže absorbovat již od 0,2. U frekvence 500 Hz výrobce udává hodnotu kolem 0,8 a dále si křivka drží přibližnou hodnotu mezi 0,85 až 0,95.

Nutno dodat, že tato křivka se odlišuje od ostatních matriálů. Materiál si podle podkladů od výrobce vede dobře, určitě se jedná o nadprůměrný matriál, s největší pravděpodobností i o širokopásmový akustický absorbér třídy A.

Výrobce uvádí 20 základních barevných variací pro každý typ panelu, typů je dohromady asi dvacet, takže i po designové stránce je vcelku z čeho vybírat.

A tvary posuďte sami – geometrie je magická.

Zhodnocení polyesterového akustického panelu

  • slušný výkon pohlcení v celém frekvenčním spektru
  • design každým coulem
  • mnoho barevných a tvarových variací
  • dostupnost, vysoká cena

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Unikátní model teď čekají akustická měření. Zdroj: AVETON

Nový kocertní sál v Ostravě: Můžete si prohlédnout model interiéru

Zájemci si mohou prohlédnout akustický model interiéru nového ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10. K vidění je v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Řekla to mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá…

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.

Zdroj: AdobeStock - skyline

Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost

Hluk z kotle, tepelného čerpadla nebo větrací jednotky může velmi znepříjemnit bydlení i v novém krásném domě. Jak instalovat tato zařízení a kam je v domě umístit, aby neobtěžovala svým hučením váš klidný spánek? Co je hlavní zásadou při odhlučnění technického zařízení domu a co naopak proti hluku vůbec nepomáhá? O…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA