REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak efektivně snížit účty za energie? Je to jednodušší, než si myslíte

Výsledky posledních statistik jsou alarmující. Průměrně každá druhá česká domácnost platí za energie více, než musí. Někdy se jedná jen o částky v řádech několik desítek korun, existuje ale velké množství případů, kdy lidé za plyn a elektřinu přeplácí tisíce ročně. Podle odborníků jsou nejčastějšími příčinami: nevhodně zvolený dodavatel, nadměrné tepelné ztráty vznikající nedostatečným zateplením, špatně nastavená distribuční sazba a v neposlední řadě vlastnictví energeticky náročných spotřebičů a podcenění nutnosti revizí.
Jak efektivně snížit účty za energie? Je to jednodušší, než si myslíte

Na sklonku minulého roku se hodně mluvilo o zdražovaní. Určitě jste zaznamenali poměrně razantní cenový skok na Pražské energetické burze, kdy cena elektřiny za kWh vlivem nárůstu cen černého uhlí na světových trzích vzrostla téměř o 70 %. Díky absenci části norských dodávek a omezení exportu zaznamenala mírný nárůst taktéž nákupní cena plynu za m3, a to o cca. 1,35 eur za MWh. Obojí se samozřejmě promítlo do cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které bylo oznámeno v listopadu 2017.

Někteří odběratelé to pocítili méně, jiní naopak více. Klíčové bylo hlavně to, jak se k rozhodnutí postavil jejich dodavatel. A co ten váš? Zdražil a vy se nyní potýkáte s vysokými účty, nebo se jen zajímáte o to, jak je možné ušetřit za energie? Přinášíme vám hned několik užitečných tipů.  

Nepodceňujte výběr dodavatele

Poměrně velkou část z výsledné ceny, kterou koncoví dodavatele za dodávku plynu nebo elektřiny zaplatí, ovlivňují samotní dodavatelé. A ti se samozřejmě nezdráhají své služby řádně zpoplatnit. Existují však také výjimky potvrzují pravidlo. Dodavatelé, kteří jsou naopak ďábelsky levní. Právě s nimi lze výdaje výrazně snížit. Kteří to jsou?

Využijte online srovnání, ve kterém najdete produkty všech 60+ dodavatelů na trhu. Díky tomu se rychle zorientujete, zjistíte, kdo je nejlevnější, a také si rovnou spočítáte úsporu, které změnou dodavatele dosáhnete. Pokud pro vás bude atraktivní, neváhejte dát svému drahému dodavateli vale a přejít k levnějšímu. Je to velmi jednoduché a zcela zdarma.  

Investujte do zateplení

Vysoké tepelné ztráty vám na vyúčtování mohou přidat i několik desítek tisíc ročně, proto se investice do zateplení opravdu vyplatí. Ideální je začít fasádou. Vybrat si můžete z nespočtu izolačních materiálů. Mezi nejpoužívanější patří například bílý pěnový polystyren. Důležitá je i tloušťka zateplení. Standardně se pohybuje okolo 15 cm, s výhledem na příští desetiletí se však jako optimální izolace jeví minimálně 15-20 cm. Nízkoenergetické domy by měly být zatepleny dokonce tloušťkou 25 cm.

Zapomenout nesmíte, že tepelné ztráty vznikají také uvnitř budov. Když už se tedy vrhnete do izolace, zkontrolujte také potrubí v kotelně, sklepě nebo dalších nevytápěných místnostech.  

Zkontrolujte si, jestli máte optimalizovanou sazbu/tarif

Třetím nejčastějším nešvarem, který dokáže udělat díru v peněžence, je špatně nastavená distribuční sazba – lidé ji neoptimalizují vzhledem k jejich aktuální spotřebě. Zejména při koupi nebo zdědění nemovitosti, kde byla distribuční sazba stanovena předešlým majitelem, nový vlastník sice provede přepis odběrného místa, ale na optimalizaci zapomene. Druhou obvyklou situací, při které dochází ke špatnému nastavení sazeb, je výraznější změna spotřeby elektřiny ze strany zákazníka bez předešlé korekce sazby nebo tarifu.

Proveďte revize spotřebičů, případně je vyměňte za nové

Stačí zanesený výměník u kotle a výhřevnost ihned klesne o několik procent. Proto určitě nepodceňujte revizi. Ideálně by váš kotel měl každé 2 roky zkontrolovat certifikovaný technik. Stejně tak je potřeba pravidelně očišťovat a odvzdušňovat radiátory. Elektrické spotřebiče v domácnosti se zase po čase vyplatí vyměnit za energeticky úspornější. Obzvláště ty, které mají největší spotřebu.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Energie v EU - ilustrační obrázek, fotolia, Sehenswerk

Šéfové států EU budou hledat způsob, jak zkrotit ceny energií

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu debata o tom, jak se efektivně a podle společných pravidel vyrovnat s rychlým růstem cen energií. Na summitu, který bude zřejmě posledním pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a možná i pro českého premiéra Andreje Babiše, se budou věnovat i covidové…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergbob

Největší distributor plynu v ČR poskytne firmám více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA