REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na základní opravy si Češi troufnou, u složitějších se bez fachmana neobejdou

Češi si doma snaží co nejvíce oprav a vylepšení zastat sami, jen na složitější věci a rekonstrukce si zavolají řemeslníky. Ochota čekat, až bude mít odborník volné odpoledne, má přitom své hranice.

Jak vyplynulo z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny realizovaného agenturou NMS Market Research, práce v bytě či domě většinou nebo vždy svěřuje do rukou řemeslníků pouze 12 procent respondentů. Třetina dotazovaných zvládne řemeslné práce z poloviny svépomocí a odborníky volá až tehdy, když daný úkon nezastanou sami nebo na to nemají čas. Zbylých 57 respondentů se do zvelebování a úprav v domácnosti pouští většinou nebo zcela na vlastní pěst.

„U složitějších prací, jako jsou například větší rekonstrukce, se však bez řemeslníků neobejdeme. A v těchto případech jsme také ochotni na dobrého řemeslník počkat, v některých případech i déle než jeden měsíc,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Jak z průzkumu vyplynulo, dvě třetiny respondentů by s rekonstrukcí bytu či domu počkaly měsíc i déle, zatímco v případě pokládání podlahy by stejně dlouhé čekání tolerovala jen jedna třetina Čechů.

NMS Market Research, reprezentativní vzorek internetové populace ve věku 18 až 65 let, 1 000 respondentů

Co se drobnějších oprav či úprav v domácnosti týče, jsou Češi méně trpěliví. Kupříkladu vymalováno chceme mít nejčastěji do týdne a čekací lhůtu delší, než měsíc akceptují jen 3 procenta respondentů. Nejméně shovívaví jsme potom při čekání na opraváře pračky nebo při výměně zámku. V obou případech bychom chtěli mít řemeslníka k dispozici nejčastěji do druhého dne, u opravy pračky potom často akceptujeme čekací dobu tři až sedm dní.

Z průzkumu dále vyplynulo, že rovná polovina Čechů by si zvládla vymalovat sama a 45 procent respondentů by dokázalo vyměnit zámek. Postavit příčku nebo položit dlažbu by svépomocí zvládl každý pátý a do rekonstrukce nemovitosti na vlastní pěst by se pustil už jen každý desátý. Výroba nábytku nebo oprava pračky potom patří k úkonům, na které by si svépomocí troufl nejmenší počet Čechů – v případě rozbité pračky jen 5 procent respondentů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brno, zoo, lanovka

Brněnská zoo chystá lanovku za desítky milionů korun

Brněnská zoo chystá lanovku za desítky milionů korun, cesta do horní části zahrady by pro návštěvníky měla být pohodlnější. V plánu je i nová expozice Klondike, expozice pižmoňů v rámci celku ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist