Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Svítidla z redakční návštěvy veletrhu Light + Building 2018 ve Frankfurtu n. Mohanem

Svítit může cokoli! Takový je první dojem z veletrhu, který proběhl ve dnech od 18. do 23. března 2018 ve Frankfurtu nad Mohanem u našich německých sousedů. Light + Building je přední světový veletrh v oblasti stavebnictví, technologií a designu. Všechna tato odvětví se na jedinečné akci propojují. Redaktor ESTAV.cz se na veletrh vydal, aby vám zprostředkoval tento nevšední zážitek v dnešním článku. Podívejte se, co se podařilo zachytit za designová svítidla objektivem jeho fotoaparátu.

Více než 2700 vystavovatelů, 210 tisíc návštěvníků, statisíce svítidel. Pokud mluvíme o veletrhu v Německu, musíte si představit zcela jiný standard výstavnictví, než na jaký jsme zvyklí u nás. Ekonomická síla státu, úroveň výstaviště i velikost trhu, stejně jako mezinárodní formát veletrhu (který se stěhuje po celém světě) dělají z této akce nevšední zážitek a zájem předních světových i malých firem je obrovský. Jen projít všechny stánky za jeden den je pro jednoho reportéra nemožný úkol, natož pokud chce odtamtud získat nějaké fotografie a načerpat dojmy. Náš fotoaparát jsme zaměřili pouze na jednu část veletrhu, a to na interiérová svítidla.

Retro-vlně se nevyhýbá ani oblast svítidel, a to jak v tvarosloví, tak v barevnosti.

Z této části výstavy jsme si odnesli několik poznatků. Jednak že LED technologie jsou v odvětví interiérových svítidel zcela primární. Jejich variabilita využití i velký počet druhů světelných zdrojů (LED pásky, žárovky, panely, různá velikost světelného zdroje) umožnila rozvoj designu do dříve nemyslitelných kreací.

I přes technologický pokrok se objevuje inspirace v ikonách světového designu z 60. – 80. let minulého století. To se projevuje na jednoduchém ale promyšleném tvarosloví i na využívání tlumených pastelových barev. K vidění byla ale i svítidla silně inspirovaná industriálním vzhledem.

Světlem lze prostor zcela proměnit, dodat mu intimní atmosféru, světlo dokáže naši pozornost zaměřit na detail, změnit náladu, pobavit. Svítidla tohoto druhu převládala na veletrhu nad svítidly, která mají za úkol osvětlit prostor pro práci, úklid, hry.

Skoro jako shluk hvězd vypadá toto svítidlo…

Zde nás napadá jedna myšlenka. Dovolte tedy závěrem drobnou úvahu. Zaměření se na LED technologie cílí nejen na design na úspory energií. Jen vyvstává otázka, zda úspornější zdroje světla, znamenají také skutečnou úsporu energie v absolutních číslech? Pokud díky úspornějším zdrojům budeme svítit více svítidly, na více místech a delší dobu než doposud, jednoduše proto, že si to ekonomicky můžeme dovolit (vždyť jsou úsporná), zřejmě velká úspora energie v absolutních číslech nenastane. Pokud však tuto energii zvládneme vyrobit pomocí fotovoltaických panelů, kde se kombinace s LED technologií nabízí, již to vypadá o mnoho zajímavěji. Fotovoltaika byla také důležitou součástí veletrhu, tak na tu se ve Frankfurtu zaměříme snad v některém z příštích ročníků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

Foto: KUBICEK.STUDIO

Horská chalupa spojuje klasický a moderní design

Samotná dispozice kopíruje tu původní, kdy chodba dělí spodní podlaží na velkou obytnou místnost s kuchyní, jídelnou a posezením, na protilehlé straně na kuchyňku s posezením a hygienickým zařízením přízemí. Klidová část patra má dvě podkrovní ložnice a hygienické zařízení.

REKLAMA