REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Projekt městského parku s unikátním využitím dešťové vody

V Bratislavě byl realizován pilotní projekt městského parku, Park Jáma, s cílem zajistit obyvatelům příjemnější život při letních vedrech a obdobích sucha střídajících se s intenzivními přívalovými srážkami. Unikátní řešení využívá dešťovou vodu, která se svádí ze zpevněných i zelených ploch systémem drenážního potrubí.

Nášlapnou vrstvu chodníků tvoří speciální drenážní beton, který propouští až 95 % dopadající dešťové vody a zároveň tvoří dostatečně pevnou pochozí vrstvu. Drenážní beton ZAPA DROP dodala firma ZAPA beton. Dešťová voda se odvádí do nově vytvořené retenční nádrže v podobně jezírka, které má estetickou, klimatickou i vodozádržnou funkci a je zdrojem parkové závlahy. Efektivní systém chodníků z drenážního betonu, drenážního potrubí a retenční nádrže je navržen tak, aby dokázal pojmout i stoletou vodu.

ZAPA DROP

Drenážní betonová vrchní vrstva odvádějící dešťovou vodu do podloží. Ideální pro pěší zóny, cyklostezky, zahrady a okolí bazénů.

 • 95% prostupnost pro dešťovou vodu.
 • Úspora pro podnikatele na poplatku za odvod dešťové vody do kanalizace.
 • Bez nutnosti spádování.
 • Povrch bez louží.
 • Přínos pro ekologii.
 • Na rozdíl od zámkové dražby:
  • lze realizovat organické a složité tvary bez nutnosti pracného řezání,
  • nevzniká odpad a odřezky,
  • se drenážní beton rychleji ukládá.

Díky velmi malému smrštění lze provádět dilatace až po 10 m.
Pevnost v tlaku po 28 dnech dosahuje min. 8 MPa.

Více informací naleznete na stránkách společnosti ZAPA beton.

Pilotní projekt městského Parku Jáma v Bratislavě s efektivním využitím vody v krajině

Na městský park byla vypsána soutěž, kterou mezi 14 návrhy vyhrál architektonický atelier Baar. Kolektiv autorů Daniel Šubín z atelieru Baar a Katarína Boháčová a Martin Berežný z atelieru ART koncipoval park jako reminiscenci na původní cyklostadion. Dlouho nevyužitý areál upravili architekti do původní stopy cyklodráhy. Cyklistický ovál, jako znak dynamiky a rychlosti, se stal pomyslnou hranicí mezi „pohybem a klidem, mezi městem a přírodou a kontaktem a intimitou“.

Před vypsáním soutěže pořádalo město sérii veřejných setkání. Četné podněty od místních obyvatel se staly součástí zadání. Požadované funkce architekti rozložili do aktivních „spotů“ s vyhlídkovými moly orientovanými do parku umožňující vzájemný vizuální kontakt. Samotná mola jsou přímým odkazem na původní funkce cyklostadionu. Vznikla tak nerušená zákoutí s klidovými výhledy orientovanými na zeleň a park.

Pilotní projekt městského Parku Jáma v Bratislavě s efektivním využitím vody v krajině

Cílem návrhu bylo pracovat s výškovým převýšením, které bylo povýšené na ústřední motiv. Toto řešení čitelně odděluje aktivní a klidovou zónu. Veřejný prostor je tak rozdělený z hlediska hierarchie na horní a dolní. Horní úroveň parku je otevřená, více zpevněná, pravidelná a vzdušná a představuje městský parter. Převažují tu aktivity orientované pro mladé lidi, rodiny s dětmi a aktivní sportovce: tenisové kurty, multifunkční hřiště, kavárna s atriem, půjčovna kol, amfiteátr a vyhlídková věž. Spodní úroveň je více intimní, divoká, nepravidelná a živelná, typická bohatou vzrostlou zelení a zelenými plochami, které plní funkci klidového prostoru zaměřeného na procházky, oddych na lavičkách, odpočinek u jezera a v trávě, případně fitness cvičení a parkourové sestavy. Samotná koncepce dvouúrovňového parku umožňuje přirozeně svádět dešťovou vodu z horní části do „jámy“ s okrasným jezírkem.

Bezbariérové řešení formou ramp umožnuje využívat park i osobám s omezenou schopností pohybu.

Pilotní projekt městského Parku Jáma v Bratislavě s efektivním využitím vody v krajině

Výsadba parku byla provedena pod odborným dohledem zahradního architekta Eugena Lipky. V prostoru bývalého cyklostadiónu je vysazená celá škála rodů a druhů dřevin, bylin a vodních rostlin. Celkem bylo vysázeno 13 000 trvalek, 1 350 keřů, 180 stromů a 450 vodních rostlin. Kromě původních domácích druhů jsou mnohé introdukované a vysázené především ve vztahu k měnícímu se klimatu. Nejvýznamnější dřeviny jsou označené přímo v terénu jmenovkami, čímž rozšiřují potenciál parku o edukační funkci poznáváním a chápáním přírody v městském prostředí.

Park se silnou identitou a vysokou atraktivitou naleznete v Bratislavě v městské části Nové Město, ulice Kalinčiakova.

ZAPA beton a.s.

logo
Ke Garážím
142 00 Praha 4

telefon: 226 004 444
e-mail: zapa@zapa.cz

web: www.zapa.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tomasz Zakrzewski

Na místě trpícím důlním průmyslem vybudovali originální park pro děti

Brownfield je nemovitost, která již ztratila svoji funkci, nejčastěji po průmyslové činnosti, těžbě, vojenských posádkách. Kde někteří vidí jen problémy, jiní vidí příležitost. Co s areálem, který donedávna hyzdily důlní výsypky a torza hutní techniky? Polští architekti si věděli rady.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA