REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sádrokarton slaví 125 let. Podívejte se, jak se vyrábí v ČR u Mělníka

Sádrokarton slaví 125 let! Pro člověka by to byl úctyhodný věk, ve stavebnictví ho lze považovat za poměrně mladý materiál. Porovnejte si to s tisíciletími dřeva či kamene. I přes jeho "mládí" obliba sádrokartonu stoupá a možnosti se zvětšují i díky vývoji nových druhů desek. Jak se sádrokarton vlastně vyrábí? Víte, že k výrobě se používá vedlejší produkt z elektrárny? A víte, že sádrokarton lze snadno recyklovat? Ředitel výrobního závodu Rigips v Mělníku Radomír Kamler provedl našeho redaktora a představil mu celou výrobu. Podívejte se také!

Historie výroby sádrokartonu

Využití sádry ve stavebnictví zaznamenáváme již 1500 let před Kristem, kdy staří Egypťané sádrové chodníky využili v Údolí králů. Za přímého předka dnešního sádrokartonu bychom mohli považovat desky z dehtového papíru. Když totiž Augustine Sackett hledal do tohoto materiálu náhradu dehtového pojiva (jelikož dehet měl při dovozu do teplejších oblastí problém s odolností proti vysokým teplotám) experimentoval i se sádrou. A první sádrokarton byl na světě. Patentovat si jej nechal v roce 1894.

Výstavba výrobního závodu na sádrokartonové desky u Mělníka, kam se redaktor ESTAV.cz podíval, byla zahájena v roce 1997. Podívejme se společně s ním, co se v této výrobně odehrává.

V popředí výrobní závod, v pozadí tepelná elektrárna Mělník. Vlevo uprostřed je vidět pásový dopravník na sádrovec. Zdroj: Rigips

Postup výroby sádrokartonu

Surovina a její doprava

Základní surovinou pro výrobu sádrokartonu je sádrovec a papír.

První složka se přesněji nazývá dihydrát síranu vápenatého, chemické značení CaSO4 · 2H2O. Sádrovec se vyskytuje běžně i v přírodě, nicméně jeho čistota nebývá vysoká a obsahuje množství nežádoucích příměsí.

V Mělníku získávají tuto surovinu jako vedlejší produkt z místní tepelné elektrárny, která (jen tak mimochodem) zásobuje teplou vodou půlku Prahy. Říkáte si, kde se v elektrárně bere sádrovec? Důvodem je ochrana životního prostředí. Aby elektrárny nevypouštěly škodlivé oxidy síry (způsobující kyselé deště), musí se jejich zplodiny odsířit, a k tomu se využívá vápenec. A pokud si pečlivě prohlédnete vzorec sádrovce, stačí vám i vyšeptalé znalosti ze základní školy a pochopíte, že jak vápník, tak síra hrají v sádrovci důležitou roli. Čistota sádrovce z elektrárny dosahuje přes 95 %. Symbióza těchto dvou průmyslových komplexů – elektrárny a výrobny sádrokartonu – se tedy přímo nabízí. V Mělníku stojí vedle sebe, a tak se sádrovec dopravuje pásovým dopravníkem, bez nákladních aut.

Získávání sádrovce z elektrárny, zdroj: Rigips

Papír je do závodu dovážen ve velkých rolích. Sklady jsou zde dimenzovány na cca týden výroby. Papír pro výrobu sádrokartonu musí být velmi pevný, především v delším rozměru desky. To se papírnám daří i přesto, že papír je z 99 % z recyklátu.

Výroba sádrokartonu na výrobní lince

Výroba sádrokartonu je již poměrně jednoduchý energeticky nepříliš náročný proces. U výroby sádrokartonu se nepoužívají vysoké teploty jako například u pálení cihel.

Ze sádrovce se po kalcinaci smícháním s vodní párou vytvoří sádra. Ta se ochladí a smíchá s dalšími surovinami. Přidávání surovin je dáno potřebnými vlastnostmi výsledné desky.  

Pro výrobu sádrokartonových desek se používají speciální papíry s vysokou pevností (pevnost papíru určuje z cca 80 – 90 % pevnost sádrokartónové desky). Papíry se dodávají do továren v rolích až do průměru 2 metrů a hmotnosti 3 tun. Na jedné takové roli může být až 13 km dlouhý pás. Pro ilustraci v továrně v Horních Počaplech spotřebují za 15 měsíců papír o délce, jež by stačila na ovinutí celé zeměkoule. Těsně před zformováním desky se na papír tiskne označení typu desky a čas výroby.

Mixérem je mokrá kašovitá směs nanášena na spodní vrstvu papíru. Po rozprostření směsi po papíru je nanesena horní vrstva papíru. Takto připravený sendvič ihned zarovnává dvojice válců do požadované tloušťky. V této fázi si je již deska podobná, je ale stále měkká. V této fázi dochází ke kontrole kvality (především tloušťky desky) laserem.

Tuhnutí sádry probíhá na několik set metrů dlouhém dopravníku. Na konci tohoto dopravníku má deska již dostatečnou pevnost a je dělena na desky na kontinuálních nůžkách. Takto oddělené desky se obracejí a rovnají do jednotlivých pater sušičky. V sušičce se odpařuje nadbytečná chemicky nevázaná voda a současně se touto zvýšenou teplotou aktivuje škrob pro dosažení dobré přilnavosti papírového kartónu k sádrovému jádru desky.

Po vysušení se desky rozřezávají a ořezávají na finální rozměry, rovnají na palety a odvážejí se připravené k expedici do skladu. Jednotlivé zakázky sádrokartonových desek se kompletují s dodávaným příslušenstvím.

Výrobní linka na sádrokartonové desky, zdroj: Rigips

Sádrokarton lze dobře recyklovat

A co se děje s odpadem z přejezdů výroby popřípadě s odřezky sádrokartonu ze staveb? Protože proces tuhnutí sádrovce je vratný, tak tento materiál, po vytřídění a rozemletí na recyklační lince, je zpětně zpracován a jako počáteční surovina opět vstupuje do výroby.

Z toho vyplývá, že i sádrokarton ze staveb lze recyklovat a v Mělníku to také dělají. V západních zemích je zpětný odběr tohoto stavebního materiálu běžnou záležitostí, a i u nás si to lidé začínají postupně uvědomovat. Věnují úsilí vytřídění sádrokartonového odpadu a tak pomáhají chránit naše životní prostředí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavební dělicí příčky

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Zdi, stropy i sloupy mateřské školy z roku 1968 začaly mít velké statické trhliny. Praskaly příčky, podlaha i obklady na nově obložených záchodech. Přivolaná statička doporučila školku zavřít. Proč se stal stav tak vážný? Mohla za to nedávná rekonstrukce školky? Proč se trhliny projevily až nyní? A byl jen jeden…

Pozvánka na Wienerberger fórum 2020

Pozvánka na Wienerberger fórum 2020

9. ročník odborné konference pro projektanty, architekty a stavitele. Návštěvníci si odnesou celou řadu praktických pomůcek a informací, které budou mít pozitivní dopad na jejich práci stavebního profesionála.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA