REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Předkupní právo - současná právní úprava komplikuje realitní trh

Předkupní právo komplikuje situaci na realitním trhu, říká Martin Fojtík z Fincentrum Reality. Podle analýzy společnosti Fincentrum Reality se předkupní právo dotýká až 50 % všech jejich transakcí od nového roku.
Zdroj: Fotolia.com - Antonioguillem

Velké problémy přineslo znovuzavedení předkupního práva spoluvlastníků do občanského zákoníku. Současná úprava totiž výrazně ovlivňuje domácí realitní trh.  „Je to obrovská komplikace a nikdo pořádně neví, jak ji řešit. Myslím, že to realitní trh může ochladit. Stát by měl co nejdříve zákoník novelizovat,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel z Fincentrum Reality. 

Prodej bytu se spoluvlastnictvím garáže, sklepa nebo předzahrádky

Nejvíce diskutovanou je v současné době situace při prodeji bytu, ke kterému se váže spoluvlastnický podíl k jiným nemovitým věcem – nejčastěji ke garážovému stání, předzahrádce nebo sklepu. Od ledna musíte tyto nebytové jednotky nejprve písemně nabídnout ostatním majitelům v domě. Do té doby nemovitost není volná… Ta bude až ve chvíli, když se ve stanové lhůtě někdo nevyjádří nebo spolumajitelé rovnou podepíší, že se předkupního práva vzdávají.

Před nedávnem jsme s jedním klientem museli obeslat 120 spoluvlastníků garáže. Na jejich vyjádření čekáme tři měsíce. Praxe je zatím taková, že o tyto nebytové prostory projeví minimálně jeden ze spoluvlastníků zájem, což významně ovlivňuje prodej nemovitosti,“ popisuje Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality.

Největší zájem je samozřejmě o parkovací místa - vždy je alespoň jeden zájemce

Předkupní právo zavedlo na realitním trhu velkou nejistotu. Lidé se bojí do transakcí chodit,“ doplnil Martin Fojtík. Podle údajů z Fincentra Reality již 10 % kupujících v důsledku uplatnění předkupního práva jiným spoluvlastníkem od prodeje odstoupilo. Největší zájem je samozřejmě o parkovací místa. Kupující si pak rozmyslí koupi nemovitosti, kde do poslední chvíle nebude vědět, zda bude či nebude moct zaparkovat v garáži. „Rodiny v současné době disponují obvykle dvěma vozy. V některých bytových jednotkách je navíc nedostatek parkovacích míst. Očekáváme, že se o ně spoluvlastníci poperou a prodávajícímu se významně zhorší situace při nalezení zájemce o koupi jeho bytu,“ tvrdil Martin Fojtík, podle kterého se ve 20 % řeší právě „strkanice“ kolem parkovacího stání.  

Zpětné vymáhání? Je to možné! Nový majitel může přijít o garáž nebo sklep

V současné době developeři často vystavují bytové komplexy tak, že se k bytové jednotce vážou podíly na dalších pozemcích, které jsou kolem nemovitosti – například dětská hřiště nebo malá parcela s popelnicí. Komplikací, kterou můžou v praxi přinést špatné sousedské vztahy, mohou představovat hlavně příjezdové cesty a jiné související pozemky.

Zejména na ně se v rámci tohoto zákona zapomnělo. Zájemce o takový dům může přijít o příjezdovou cestu, kterou si následně bude muset zajistit. A to nejčastěji zřízením věcného břemene, které patrně zadarmo nebude,“ předpovídala Andrea Daňhelová z Fincentra Reality.

Na skutečnost, že neproběhla nabídka v rámci předkupního práva, se navíc může upozornit také po transakci. To může mít neblahé následky pro nového majitele bytu – o garáž nebo sklep může přijít. Proto je důležité, aby o novém zákoně realitní agentury upozorňovaly s dostatečným předstihem. „Už jsme se setkali s případem klienta, kterému někdo poradil, že se tento zákon na jeho nemovitost nevtahuje. Všechno jsme pak kvůli tomu museli předělávat. Již dlouhodobě voláme po regulaci realitní činnosti, aby se něco takového nestávalo,“ prohlásil Martin Fojtík z Fincentra Reality, podle kterého by se předkupní právo mělo co nejdříve novelizovat.

Na tahu je stát. Situaci by šlo efektivně vyřešit dvěma způsoby, například tím, že předkupní právo spoluvlastníků úplně zruší. Vhodnějším řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, jiri-castka

Liberec přestaví pro sociální bydlení čtvrtý dům

Liberec přestaví pro sociální bydlení prázdný dům v ulici Dr. M. Horákové v dolním centru města. Jde o čtvrtý ze šesti domů zařazených do evropského dotačního projektu. Práce za 17,4 milionu korun začnou zřejmě ještě v dubnu a potrvají devět měsíců. Novináře o tom informovala náměstkyně primátora Radka Loučková…

Zdroj: Fotolia.com

Úschova peněz při převodu nemovitosti chrání kupujícího i prodávajícího. Může ji nabídnout i realitní kancelář?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát…

Zásady pro spolupráci s investory chce využívat i Brno

Zásady pro spolupráci s investory chce využívat i Brno

Vedení Brna na konci března schválilo Zásady spolupráce s investory na rozvoji infrastruktury. Jejich zpracování iniciovala Asociace brněnských architektů a stavitelů (Abrast). Tyto Zásady, coby obecně platný dokument připravený kanceláří Frank Bold Advokáti, změní netransparentní proces uzavírání plánovacích smluv.…

Zdroj: AdobeStock - ah_fotobox

Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?

Ceny nemovitostí jsou již dlouho velmi palčivým tématem. Nejmarkantněji je to vidět v Praze. Současně nedostatek městských bytů omezuje možnost nalézt vyhovující bydlení lidem z hůře ohodnocených profesních skupin. Pro inspiraci, jak z takové situace ven, nemusíme chodit daleko. V sousedním Německu se osvědčila…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA