REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Předkupní právo - současná právní úprava komplikuje realitní trh

Předkupní právo komplikuje situaci na realitním trhu, říká Martin Fojtík z Fincentrum Reality. Podle analýzy společnosti Fincentrum Reality se předkupní právo dotýká až 50 % všech jejich transakcí od nového roku.
Zdroj: Fotolia.com - Antonioguillem

Velké problémy přineslo znovuzavedení předkupního práva spoluvlastníků do občanského zákoníku. Současná úprava totiž výrazně ovlivňuje domácí realitní trh.  „Je to obrovská komplikace a nikdo pořádně neví, jak ji řešit. Myslím, že to realitní trh může ochladit. Stát by měl co nejdříve zákoník novelizovat,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel z Fincentrum Reality. 

Prodej bytu se spoluvlastnictvím garáže, sklepa nebo předzahrádky

Nejvíce diskutovanou je v současné době situace při prodeji bytu, ke kterému se váže spoluvlastnický podíl k jiným nemovitým věcem – nejčastěji ke garážovému stání, předzahrádce nebo sklepu. Od ledna musíte tyto nebytové jednotky nejprve písemně nabídnout ostatním majitelům v domě. Do té doby nemovitost není volná… Ta bude až ve chvíli, když se ve stanové lhůtě někdo nevyjádří nebo spolumajitelé rovnou podepíší, že se předkupního práva vzdávají.

Před nedávnem jsme s jedním klientem museli obeslat 120 spoluvlastníků garáže. Na jejich vyjádření čekáme tři měsíce. Praxe je zatím taková, že o tyto nebytové prostory projeví minimálně jeden ze spoluvlastníků zájem, což významně ovlivňuje prodej nemovitosti,“ popisuje Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality.

Největší zájem je samozřejmě o parkovací místa - vždy je alespoň jeden zájemce

Předkupní právo zavedlo na realitním trhu velkou nejistotu. Lidé se bojí do transakcí chodit,“ doplnil Martin Fojtík. Podle údajů z Fincentra Reality již 10 % kupujících v důsledku uplatnění předkupního práva jiným spoluvlastníkem od prodeje odstoupilo. Největší zájem je samozřejmě o parkovací místa. Kupující si pak rozmyslí koupi nemovitosti, kde do poslední chvíle nebude vědět, zda bude či nebude moct zaparkovat v garáži. „Rodiny v současné době disponují obvykle dvěma vozy. V některých bytových jednotkách je navíc nedostatek parkovacích míst. Očekáváme, že se o ně spoluvlastníci poperou a prodávajícímu se významně zhorší situace při nalezení zájemce o koupi jeho bytu,“ tvrdil Martin Fojtík, podle kterého se ve 20 % řeší právě „strkanice“ kolem parkovacího stání.  

Zpětné vymáhání? Je to možné! Nový majitel může přijít o garáž nebo sklep

V současné době developeři často vystavují bytové komplexy tak, že se k bytové jednotce vážou podíly na dalších pozemcích, které jsou kolem nemovitosti – například dětská hřiště nebo malá parcela s popelnicí. Komplikací, kterou můžou v praxi přinést špatné sousedské vztahy, mohou představovat hlavně příjezdové cesty a jiné související pozemky.

Zejména na ně se v rámci tohoto zákona zapomnělo. Zájemce o takový dům může přijít o příjezdovou cestu, kterou si následně bude muset zajistit. A to nejčastěji zřízením věcného břemene, které patrně zadarmo nebude,“ předpovídala Andrea Daňhelová z Fincentra Reality.

Na skutečnost, že neproběhla nabídka v rámci předkupního práva, se navíc může upozornit také po transakci. To může mít neblahé následky pro nového majitele bytu – o garáž nebo sklep může přijít. Proto je důležité, aby o novém zákoně realitní agentury upozorňovaly s dostatečným předstihem. „Už jsme se setkali s případem klienta, kterému někdo poradil, že se tento zákon na jeho nemovitost nevtahuje. Všechno jsme pak kvůli tomu museli předělávat. Již dlouhodobě voláme po regulaci realitní činnosti, aby se něco takového nestávalo,“ prohlásil Martin Fojtík z Fincentra Reality, podle kterého by se předkupní právo mělo co nejdříve novelizovat.

Na tahu je stát. Situaci by šlo efektivně vyřešit dvěma způsoby, například tím, že předkupní právo spoluvlastníků úplně zruší. Vhodnějším řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Foto: ČVUT Praha

Robotické drony mapují památkové objekty

Skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT a Národního památkového ústavu rozvíjí projekt, jehož cílem je vyvinout metodologii pro bezpečné použití bezpilotních helikoptér při mapování interiérů a exteriérů historických objektů v místech, kde nelze použít konvenční technologie.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce srpna vzrostl o polovinu

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 10.277 nových bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu se zvýšilo z 37,2 procenta na konci července. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce srpna jejich počet vzrostl o 61 procent na 4295. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR…

Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

První majitel bytu pro Airbnb v Praze dostal pokutu za porušení předpisů

Pražské úřady uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle názoru vedení města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA