REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Luxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v Brně

Miluji příběhy, které dávají místu ducha. Někdy je to součást skutečného genia loci, někdy jenom pověst, příběh, pohádka, která činí místo zapamatovatelným a přitažlivým. Vůbec nevadí, že to mohou být babské povídačky. Příběh je tady a místo má punc. To je přece parádní devíza. A cože to má společného s konceptem Living Showroom, který vznik přestavbou staré prádelny?

Tento projekt má skvělý náboj už v samotné myšlence. Představuje způsob, jak oživit opuštěný nebytový prostor a proměnit ho na kompletně zařízený moderní byt. Kde? Většinou v nějaké atraktivní lokalitě. Koncept je ukázkou moderního bydlení, způsobu jak na to, prezentací možností vybavení, nápadů, invence, technické dovednosti a výsledného efektu. Prezentuje způsob bydlení, mobiliář, možnosti moderního ubytování, moderní architektury. Showroom zároveň slouží jako ubytování typu airbnb, které si může kdokoliv rezervovat online.

Pohled z Rooseveltovy ulice, červená šipka označuje Living Showroom Běhounská…

Nebytový prostor proměněný na ubytování

Co je takový opuštěný nebytový prostor? Bývalá prádelna, sušárna, technická místnost či jiné vhodné místo, které má potenciál zaujmout, má „dobrou adresu“. V neposlední řadě může mít ten zmíněný příběh. V centru Prahy je další skvělý vzorový byt, který architektonické studio otevřelo v roce 2016 na ulici Jakubská. Dříve prý sloužil jako maštal či pivní šenk, ale prý v něm po první světové válce bydlel vojenský vysloužilec se svým medvědem. To je pecka, co?

Přivřete oči a už to vidíte v barvách? Nemusí ty barvy být ani moc výrazné. Stačí sépiová jako na starých fotkách. Unavený kulhající muž v obnošené uniformě s berlí, nutí huňáče na řetízku, aby zatancoval za pár drobných kolemjdoucím pro radost. S poděkováním pak odkulhá za dalším výdělkem. Večer se pak vrací setmělou Jakubskou ulicí. Můžete si vybrat, kdo se vám zjeví ve snu. Voják, medvěd, šenkýřka nebo kůň. Poradím vám. Ve snáři nejlépe vychází kůň: „Bílé koně viděti - čeká tě výhra.“ My se nyní zaměříme na Brno.

Showroom a ubytování v jednom

V Místodržitelském paláci, v komorním prostředí kavárny Morgal se odehrála prezentace Living Showroomu v Brně na ulici Běhounské. V bývalé prádelně bylo vytvořeno designové bydlení, hotelový pokoj a předváděcí místnost. Atraktivitu celému projektu dodává skvělá poloha vedle Jakubského náměstí a výhled nad střechami Místodržitelského paláce na Moravské náměstí, Koliště a Janáčkovo divadlo z nadhledu. Metamorfóza celého projektu by mohla nést název: „Od staré prádelny po luxusní inteligentní bydlení na 18 m2.“ Po zhlédnutí fotografií, krátkém povídání autora a pár dotazech, jsme se vydali na místo činu. Nádherné designové bydlení, účelně vměstnané na malý prostor, mělo vše, co plnohodnotné bydlení obnáší.  Prostě byt, ale super! Pochopil jsem spokojenost majitele.

„Najdete tu surové materiály v podobě dřevěné špalíkové podlahy, plechové pracovní skříňky či barel místo umývadla. To vše v kombinaci s čistými bílými plochami a nepřímým ambientním osvětlením,“ popsal neobvyklý prostor autor, architekt Adam Rujbr.

Kompaktní, ale vzdušný prostor vznikl vybouráním všech původních dělících příček. Nyní mu dominuje prostorné dvoulůžko sousedící s pracovním koutem, sofa rozložitelné na další plnohodnotné lůžko a kuchyňská linka z tmavého plechu se zabudovaným krbem. Samostatné WC a prostorný sprchový kout doplňuje umyvadlo v podobě barelu, který je možné otevřít a využít jako úložný prostor. Na celou šíři čela koupelny se rozprostírá okno s výhledem na funkcionalistickou budovu Janáčkova divadla. Celému apartmánu dominují masivní posuvná vrata ze stařeného dřeva, díky nimž lze prostor variabilně rozdělovat, a vytvořit tak další samostatnou ložnici, ukrýt do soukromí sprchový kout a WC nebo naopak jejich odsunutím celý prostor proslunit.

Objekt na Běhounské má ještě další prvenství – jde o první Living Showroom, který vznikl jako franšíza. Jeho nynějšího majitele zaujal tento projekt natolik, že se rozhodl vybudovat společně s Adam Rujbr Architects svůj vlastní Living Showroom. „S tímto konceptem jsem se setkal v odborném časopise krátce po otevření prvního Living Showroomu a jako milovníka architektury mě zaujal na první pohled. Když jsem si pak vyzkoušel v něm i přenocovat, měl jsem jasno, že bych do toho chtěl jít taky. Líbí se mi ta myšlenka najít nějaký unikátní prostor, který leží ladem bez využití, a vdechnout mu nový život a význam,“ popsal svoji cestu k Living Showroomu Michal Chládek, který má prostor v pronájmu. Do dva roky trvající přestavby investoval 800 tisíc korun. Úsilí ani peněz ale nelituje a věří, že se mu investice do jeho „srdečního“ projektu vrátí.

Koncept Living Showroom je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti, ale také důmyslných hi-tech řešeních. Byt na Běhounské je proto vytápěný pomocí tepelného čerpadla vzduch-vzduch, přičemž vytápění i chlazení lze spustit na dálku pomocí mobilní aplikace. Díky systému self-check-inu se mohou hosté ubytovávat sami, a to třeba jen pár minut poté, co provedou online rezervaci.

Podobné „vychytávky“ nabízí i další dva Living Showroomy. Ten první na Lidické ulici v Brně vznikl v roce 2013, taktéž na místě bývalé prádelny. Druhý byt, který architektonické studio otevřelo v roce 2016 na ulici Jakubská v centru Prahy, již známe. To je ten s heslem „MEDVĚD“.

Je dobré, zároveň s poděkováním, zmínit, že studio Adam Rujbr Architects, s. r. o. (se sídlem v Brně a pobočkou v Praze) vnímá architekturu nejen jako technickou disciplínu, ale především jako umění, a to nejen ve smyslu důrazu na tvořivost, originalitu a individualitu umělce. Umění je i schopnost prosadit se ve dnešní době výběrových řízení, kdy z architektonických soutěží vzniká jen nepatrný zlomek stavební produkce. Vizí ateliéru je prostřednictvím staveb šetrných k životnímu prostředí zkvalitňovat veřejný prostor, stejně jako vnitřní prostředí budov. Za 14 let svého působení nasbíralo studio četné zkušenosti s projektováním staveb pro kulturu, zdravotnictví i výrobu. Samostatnou specializací jsou nízkoenergetické a pasivní domy, které studio navrhuje už od roku 2000. Po tomto výčtu je Koncept Living Showroom vcelku logickým vyústěním části práce studia.

Použité zdroje:
Tisková zpráva - studio Adam Rujbr Architects, s.r.o. 
Fotografie -  studio Adam Rujbr Architects, s.r.o.  a autor

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Čeho si na svém obydlí vážíme nejvíc? Toho, že uvnitř našeho bytu nebo domu můžeme být sami sebou. A právě přirozenost se stala základní hodnotou, od které odvíjí atraktivní moskevský projekt svou sílu. Renovovaný byt nepředstírá, že by byl luxusním obydlím; nehraje si na uměle vytvářené pozlátko nebo přidaný styl. ...

Foto: Mike Schwartz Photography

Ze staré autodílny vykouzlili díky rekonstrukci moderní loftový byt

Pokud by nám někdo nabídl bydlení ve vybydlené autodílně, asi bychom zdvořile odmítli. Byť by to bylo v Chicagu. Nebo spíš právě proto: zimy jsou tady na americkém severu skutečně tuhé, a představu velké vymrzlé haly nevyhřeje ani optimismus ze získaného prostoru. Dá se vůbec takový prostor civilizovat? Architekti ...

Chytře využitá továrna v Holešovicích. Dřevěné buňky uvnitř betonové budovy

Chytře využitá továrna v Holešovicích. Dřevěné buňky uvnitř betonové budovy

V roce 2014 se mladý pár, ačkoliv oba původně vystudovaní architekti, nadchl pro výrobu stylových módních doplňků do města v čele s dnes již takřka ikonickým roll top batohem. Jejich produkty si na designových veletrzích velmi rychle získaly své zákazníky a firma se postupně začala rozrůstat. Stávající prostory ...

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém ...

Kavárna dekonstruktivismu, ze které by se zatočila hlava i Dalímu

Kavárna dekonstruktivismu, ze které by se zatočila hlava i Dalímu

Do baru, kavárny a restaurace, které dohromady spoluvytváří zábavní komplex v Novém Dillí, kvůli jídlu, kávičce nebo pití vlastně nikdo moc nechodí. Přesto se tenhle podnik vyplatí kvůli zážitku navštívit. Je totiž ukázkou dekonstruktivního designu a velmi nevšední, psychedelické architektury. Schází se tu hráči ...