REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak na montáž oken turbošrouby

Plánujete v rámci rekonstrukce bytu výměnu plastových oken? Nebo stavíte dům svépomocí a okna si chcete namontovat sami? Pokud jste jen trochu zruční, nebude to žádný problém.

Plánujete v rámci rekonstrukce bytu výměnu plastových oken? Nebo stavíte dům svépomocí a okna si chcete namontovat sami? Pokud jste jen trochu zruční, nebude to žádný problém. 

Příprava okenního otvoru

Jestliže jde o výměnu oken, je nutné nejprve odstranit ta stará. Demontáž se provádí z vnitřní strany bytu, takže se připravte na to, že se bude prášit. Je tedy vhodné zakrýt nábytek a koberce, ideálně silnější polyetylenovou fólií. Kolem okenního otvoru si udělejte dostatek místa a nábytek v okolí minimálně jednoho až dvou metrů odstěhujte. Také nezapomeňte nechat dostatečně prostornou příchozí cestu, kudy budete okna nosit. Na podlahu rozprostřete tvrdší karton.

Demontáž starého okna

Raději přeměřte rozměry nového okna, abyste měli jistotu, že po vybourání stávajícího je budete moci ihned namontovat. Ze starých rámů vysaďte křídla. Pomocí majzlíku a kladiva odstraňte vnitřní parapety (od zdi na obou stranách je raději odsekejte, aby se vypáčením parapetů zbytečně moc neporušilo ostění). Stejně tak odstraňte venkovní parapety. Okenní rámy nařízněte a vyjměte páčidlem. Očistěte obvod otvoru od suti, odstraňte uvolněnou omítku a rozsáhlejší nerovnosti ostění zapravte.

TIP: Jestliže máte více stejných oken v místnosti, dejte pozor, abyste nezaměnili jednotlivé kusy.

Orientační body navrtání rámu

Montáž plastových oken turbošrouby – návod

  • Vysaďte křídlo z rámu nového okna pomocí odklapnutí horní krytky na pantové straně a vysunutí čepu směrem dolů. Křídlo se uvolní, a když otočíte klikou do polohy otevřeno, snadno je pohybem nahoru vysunete ze spodního pantu.
  • Vrtákem do železa č. 7 navrtejte rám na několika místech. Přesnější rozestupy otvorů se určují velikostí okna a dalšími faktory, např. na typu otvorové výplně. Vzájemná vzdálenost jednotlivých kotvicích prvků by ale neměla být delší než 700 mm. Vrták na železo je vhodný proto, že v plastovém profilu se nachází ocelová výztuha silná 1,25 mm – 2,5 mm (podle rozměru okna).
  • Okenní rám vsaďte do otvoru a za pomoci dřevěných nebo plastových klínků zajistěte, aby mezera mezi rámem a ostěním byla na všech stranách přibližně stejná, a především aby bylo okno v rovnováze. Kamkoliv k rámu přiložíte vodováhu, musí ukazovat rovinu. Přeměřte obě úhlopříčky – musejí být stejné. Přes předvrtané otvory v rámu vyvrtejte otvory do zdiva.
  • Vložte do otvorů trubošrouby a pomocí akušroubováku je přivrtejte přes rám do ostění. Jen pozor, abyste nepřitáhli turbošroub příliš k rámu a nedošlo tak k jeho prohnutí. Mohla by vzniknout nerovnost mezi rámem a křídlem a okno by dostatečně netěsnilo. Na hlavičky turbošroubu nacvakněte plastové krytky.
  • Vyjměte klínky a nasaďte křídlo do zabudovaného rámu. Vyzkoušejte, zda jde lehce otevřít ve všech polohách. Nasaďte zpět plastové krytky na panty. Prostor mezi rámem a ostěním vyplňte izolačním materiálem – kvalitní polyuretanovou montážní pěnou. Ořízněte přebytečné přesahy ztvrdlé pěny a proveďte zednické zapravení.
  • Ochranné fólie z okna odstraňte po zednickém zapravení, nejpozději však do tří měsíců od zabudování.

Prohlédněte si kompletní nabídku kvalitních plastových oken.

Upozornění závěrem:

Návod obsahuje praktické rady a doporučení, která jsou spíše obecná. Montážní postupy se mohou lehce lišit podle konkrétních použitých materiálů, sledujte tedy vždy návody na použití u všech výrobků a komponentů, které máte k dispozici.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA