REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak na montáž oken turbošrouby

Plánujete v rámci rekonstrukce bytu výměnu plastových oken? Nebo stavíte dům svépomocí a okna si chcete namontovat sami? Pokud jste jen trochu zruční, nebude to žádný problém.

Plánujete v rámci rekonstrukce bytu výměnu plastových oken? Nebo stavíte dům svépomocí a okna si chcete namontovat sami? Pokud jste jen trochu zruční, nebude to žádný problém. 

Příprava okenního otvoru

Jestliže jde o výměnu oken, je nutné nejprve odstranit ta stará. Demontáž se provádí z vnitřní strany bytu, takže se připravte na to, že se bude prášit. Je tedy vhodné zakrýt nábytek a koberce, ideálně silnější polyetylenovou fólií. Kolem okenního otvoru si udělejte dostatek místa a nábytek v okolí minimálně jednoho až dvou metrů odstěhujte. Také nezapomeňte nechat dostatečně prostornou příchozí cestu, kudy budete okna nosit. Na podlahu rozprostřete tvrdší karton.

Demontáž starého okna

Raději přeměřte rozměry nového okna, abyste měli jistotu, že po vybourání stávajícího je budete moci ihned namontovat. Ze starých rámů vysaďte křídla. Pomocí majzlíku a kladiva odstraňte vnitřní parapety (od zdi na obou stranách je raději odsekejte, aby se vypáčením parapetů zbytečně moc neporušilo ostění). Stejně tak odstraňte venkovní parapety. Okenní rámy nařízněte a vyjměte páčidlem. Očistěte obvod otvoru od suti, odstraňte uvolněnou omítku a rozsáhlejší nerovnosti ostění zapravte.

TIP: Jestliže máte více stejných oken v místnosti, dejte pozor, abyste nezaměnili jednotlivé kusy.

Orientační body navrtání rámu

Montáž plastových oken turbošrouby – návod

  • Vysaďte křídlo z rámu nového okna pomocí odklapnutí horní krytky na pantové straně a vysunutí čepu směrem dolů. Křídlo se uvolní, a když otočíte klikou do polohy otevřeno, snadno je pohybem nahoru vysunete ze spodního pantu.
  • Vrtákem do železa č. 7 navrtejte rám na několika místech. Přesnější rozestupy otvorů se určují velikostí okna a dalšími faktory, např. na typu otvorové výplně. Vzájemná vzdálenost jednotlivých kotvicích prvků by ale neměla být delší než 700 mm. Vrták na železo je vhodný proto, že v plastovém profilu se nachází ocelová výztuha silná 1,25 mm – 2,5 mm (podle rozměru okna).
  • Okenní rám vsaďte do otvoru a za pomoci dřevěných nebo plastových klínků zajistěte, aby mezera mezi rámem a ostěním byla na všech stranách přibližně stejná, a především aby bylo okno v rovnováze. Kamkoliv k rámu přiložíte vodováhu, musí ukazovat rovinu. Přeměřte obě úhlopříčky – musejí být stejné. Přes předvrtané otvory v rámu vyvrtejte otvory do zdiva.
  • Vložte do otvorů trubošrouby a pomocí akušroubováku je přivrtejte přes rám do ostění. Jen pozor, abyste nepřitáhli turbošroub příliš k rámu a nedošlo tak k jeho prohnutí. Mohla by vzniknout nerovnost mezi rámem a křídlem a okno by dostatečně netěsnilo. Na hlavičky turbošroubu nacvakněte plastové krytky.
  • Vyjměte klínky a nasaďte křídlo do zabudovaného rámu. Vyzkoušejte, zda jde lehce otevřít ve všech polohách. Nasaďte zpět plastové krytky na panty. Prostor mezi rámem a ostěním vyplňte izolačním materiálem – kvalitní polyuretanovou montážní pěnou. Ořízněte přebytečné přesahy ztvrdlé pěny a proveďte zednické zapravení.
  • Ochranné fólie z okna odstraňte po zednickém zapravení, nejpozději však do tří měsíců od zabudování.

Prohlédněte si kompletní nabídku kvalitních plastových oken.

Upozornění závěrem:

Návod obsahuje praktické rady a doporučení, která jsou spíše obecná. Montážní postupy se mohou lehce lišit podle konkrétních použitých materiálů, sledujte tedy vždy návody na použití u všech výrobků a komponentů, které máte k dispozici.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Foto: Fitim Mucaj

Měli u domu nevzhledné betonové sloupořadí. Vyčarovali elegantní přístavbu

Domy, ve kterých plánujeme bydlet, k nám ne vždy doputují v originálním balení a vonící novotou. Někdy jsou to, zachovalosti a plné funkčnosti navzdory prostě stavby, ve kterých už někdo žil a měl s nimi své vlastní plány. Které se pak novým majitelům nemusí zdát pochopitelné. Což je i příklad rodinného domu, který…

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

REKLAMA