REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Vlivem budované D3 se zhorší stav pitné vody. Nový vodovod obce napojí na Želivku

Středočeské obce v okolí budoucí dálnice D3 z Prahy na jih Čech by měly být napojeny na vodovod z nádrže Želivka. Středočeský kraj hledá společnost, která k budoucímu přivaděči v koridoru D3 zpracuje projektovou dokumentaci a získá územní rozhodnutí ke stavbě. Vodárenský systém propojující posázavský skupinový vodovod se skupinovým vodovodem Benešov by měl umožnit připojení 20 000 obyvatel z 38 obcí a 201 obecních částí, sdělila to Helena Frintová z krajského úřadu.
Vlivem budované D3 se zhorší stav pitné vody. Nový vodovod obce napojí na Želivku

Investorem má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi. Jeho vznik chce kraj iniciovat a koordinovat. "Vybudování vodárenského systému v koridoru dálnice D3 je zcela nezbytné, neboť ze všech dostupných materiálů, které máme v souvislosti s budoucí výstavbou této dopravní tepny k dispozici, vyplývá, že pravděpodobně dojde k negativnímu ovlivnění zdrojů pitné vody v tamním okolí," upozornil hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

Kraj má zmapováno, že některé lokality, přes něž dálnice povede, se už dnes potýkají s problémy se zdroji pitné vody, a to z hlediska množství i kvality. Týká se to například Benešova, Bystřice, Kosovy Hory, obcí Netvořice, Neveklov, Sedlec-Prčice, Týnec nad Sázavou či Vrchotovy Janovice. V okolí přitom není žádný větší zdroj vhodný pro zásobování většího území. Přivedení vody je možné jen ze skupinových vodovodů.

Hejtmanství proto plánuje připojení na posázavský skupinový vodovod v Týnci nad Sázavou a přivedení vody k dálnici pomocí čerpacích stanic přes upravený vodojem Netvořice. Přivaděč je navržen podél dálnice jižním směrem k silničnímu přivaděči Václavická spojka přes budoucí odpočívku na dálnici. Dalším místem připojení je v Benešově vodojem Červené Vršky, který je součástí skupinového vodovodu Benešov.

K dálnici by měla být voda přiváděna novým řadem podél Václavické spojky. U napojení na dálnici má být postaven vodojem, v němž by byla míchána voda z posázavského a benešovského vodovodu. Pitná voda z obou vodárenských systémů má být dále čerpána podél dálnice.

Středočeská část dálnice je ve fázi přípravy, délka se má podle variant pohybovat v rozmezí 58 až 61 kilometrů. Výstavba by podle dřívějších informací mohla začít v roce 2024.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Pardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminál

Pardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminál

Město Pardubice brzy může mít potřebné pozemky pro výstavbu terminálu dálkové autobusové dopravy, který plánuje u vlakového nádraží. Po dvouletém jednání s majitelem největšího pozemku vyjednaly ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist