REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Studenti architektury budou soutěžit o 350 tis. korun a stáž u architekta Josefa Pleskota

Ze 46 došlých návrhů studentů bude porota vybírat vítěze studentské architektonické soutěže, kterou vyhlásil největší stavitel bytů společnost Central Group. Studenti mohli odevzdávat své návrhy ve dvou kategoriích. První kategorie byla věnována kreativnímu a inovativní bydlení, druhá je pak zaměřena na praktičnost a efektivitu rezidenčních staveb.

Je velmi příjemné sledovat, jak vysokou kvalitu došlé návrhy mají. A to nejen z hlediska samotné architektury. Je skvělé, že studenti přemýšlí nad projektem komplexně a berou v potaz i řešení veřejného prostoru a začlenění stavby do okolní zástavby,“ zhodnotila úroveň došlých návrhů hlavní architektka Central Group Eva Koláčková. Porotě, která bude návrhy hodnotit, předsedá přední český historik architektury Zdeněk Lukeš. Dalšími členy jsou také český architekt, herec a spisovatel David Vávra, architekt, teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian či vítěz jednoho z předchozích ročníků soutěže a dnes již úspěšný český architekt Ondřej Chybík.

Vítěz každé z kategorií získá odměnu 100 000 Kč, studenti na druhých místech 50 000 Kč a třetí místa pak 25 000 Kč. Podle ohlasů je však pro studenty největší motivací stáž v ateliéru předního českého architekta Josefa Pleskota pro oba vítěze a dalšího účastníka, kterého si Josef Pleskot sám vybere.

„Pořádáním architektonických soutěží pro studenty chceme přispět ke vzdělávání nastupující generace. Těší nás, že tak můžeme podpořit mladé talenty v našem oboru,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský

Ondřej Chybík – vítěz z roku 2011, který je dnes již úspěšným architektem a zároveň je v letošním ročníku členem poroty.

Jak má vypadat rezidenční architektura dneška?

Zda je inovativnost a například i vnější tvarová originalita tím, co má v rezidenčním návrhu převažovat, nebo zda je to naopak efektivita a třeba i úspornost vnitřního členění bytů, to bude také hlavním tématem veřejné architektonické debaty, v jejímž rámci se uskuteční vyhlášení výsledků soutěže. Debatovat zde na téma „Jaká má být rezidenční architektura dneška?“ budou nejen studenti architektury, členové poroty, ale také další slavní čeští architekti včetně Josefa Pleskota. Debata je veřejná a uskuteční se 27. února v Centru architektury a městského plánování CAMP. Slavnostní předání cen vítězným studentům se poté uskuteční na galavečeru Central Group v Obecním domě.

Podrobnosti jsou zveřejněny zde.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Klimatizace či rekuperace budou standardem, polovina bytů Central Group je má v ceně

Klimatizace či rekuperace budou standardem, polovina bytů Central Group je má v ceně

Příjemné klima v bytě je zejména v posledních dnech pro řadu lidí nesplnitelným snem. Horké počasí příbytky neúprosně rozpaluje a teploty i uvnitř bytu se tak blíží často k tropické třicítce. Jinak je tomu ale u bytů, které mají klimatizaci či rekuperaci, tedy systém řízeného větrání.