REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Brno získalo ze soutěže podněty k proměně výstaviště

Brno získalo z ideové urbanistické soutěže několik podnětů, jak by bylo možné do budoucna proměnit výstaviště. Mohl by zde vyrůst nový dopravní terminál, lze propojit ulici Hlinky s Riviérou, může zde stát hotel s kongresovým centrem či nová multifunkční hala. Porotci vybrali druhý a třetí nejlepší návrh, první cenu neudělili. Nikdo totiž podle nich nenašel ideální řešení. Podle ředitele Kanceláře architekta města Brna Michala Sedláčka to však není neobvyklé. Řekl to včera na tiskové konferenci.
Pavilon Z - výstaviště Brno, fotolia.com © patrikslezak

Město soutěž iniciovalo poté, co se stalo majoritním vlastníkem akcií společnosti Veletrhy Brno. Cíle měla studie tři - rozvoj výstavní a kongresové funkce, nové využití pro nevyužívané části jako velodrom a nalezení možnosti, jak by se část areálu dala otevřít veřejnosti. Město na odměnách zúčastněným architektům vyplatilo zhruba tři miliony korun.

"Jednalo se zatím o ideovou soutěž. Neznamená to tedy, že město uzavře s autory nejlepšího návrhu smlouvu na studii, podle níž se pak bude postupovat. Jde o to získat náměty, co je s daným územím možné dělat, a můžeme je kombinovat. Nyní by město mělo debatovat o zadání studie, která řekne, co se s výstavištěm bude dít," popsal Sedláček. Studie by mohla být hotova v roce 2021, poté musí následovat změna územního plánu a teprve pak je možné přistoupit k samotným stavbám a úpravám.

Na druhém místě, tedy jako nejlepší, se umístil návrh společností RadaArchitekti a Archteam Projektová kancelář. "Od hlavního vstupu se podle něj rozbíhají dvě hlavní osy. Na jednom konci je výškový dům s hotelem a konferenčním centrem, vznikl by místo skladové části u ulice Bauerova. Na konci druhé osy by byla multifunkční hala," popsal Sedláček. Od Hlinek by také vznikla trasa pro pěší a cyklisty kolem pavilonu P k Riviéře. Stejně jako další návrhy počítá ten nejlepší se stavbou nových pavilonů.

Zdroj: fotolia.com - slunicko1977Zdroj: fotolia.com - slunicko1977

Tento návrh se také nejvíce shoduje s rozvojovým "master plánem", který si dříve zpracovaly Veletrhy Brno. "K návrhům je třeba vést důkladnou expertní diskusi, která prověří, jestli jsou vůbec proveditelné a v jakém čase. Master plán pro nás zůstává hlavním rozvojovým dokumentem do roku 2030 a počítá i s rozvojem neveletržní činnosti v západní části u ulice Bauerova. Nejlépe hodnocený návrh může být inspirací, jak s rozvojovými plochami naložit," řekl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

Autoři druhého nejlepšího návrhu by přestavěli po poměrně masivním bourání jihovýchodní část na byty a dále směrem na západ navrhli stavbu administrativních budov. Také navrhli kolem zámečku udělat park a u Riviéry by mohl vzniknout například ještě akvapark. Většina návrhů rovněž uvažovala s přestupním uzlem v severozápadní části v sousedství pisárecké vozovny, odkud by měla jezdit i lanovka do Bohunic.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist