REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vybíráte spárovací hmotu? Víme, podle čeho ji vybrat

Když se rozhodnete zvelebit své bydlení, nebo jeho okolí, můžete si najmout řemeslníka, nebo firmu. Potom je tu ještě možnost číslo dvě. A to uskutečnit dané práce sám. Velmi často se neobejdete bez základního materiálu, kterým jsou cementové spárovací hmoty. Podle čeho vybrat ty pravé? Podívejte se s námi na několik postupů výběru, kterých je vhodné se držet.
Zdroj: shutterstock 124643968

Do interiéru, nebo do exteriéru?

To je první otázka, kterou byste si měli položit. I když se o takzvaných spárovačkách mluví spíše v souvislosti s interiérem, je možné je používat i venku, pokud máte v plánu osazovat venkovní dlažbu. Musíte pak posuzovat spárovací hmotu podle:

  • Odolnost vůči zatížení
  • Odolnost vůči výkyvu teplot
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Pokud naopak plánujete zvelebit váš interiér, je postup poměrně jednoduchý, jelikož můžete využít klasickou spárovačku, běžnou cementovou maltu, která by měla být vodoodpudivé vlastnosti, které jsou dnes standardem.

Jak je to se vzhledem?

I toto je směr, který by vás měl zajímat. Pokud si myslíte, že existuje jenom jedna šedivá varianta, určitě tomu tak není. Jestliže máte modernější interiér, vystačíte si již se zmíněnou klasikou. Co ale ve chvíli, kdy chcete rustikální vzhled? Žádný problém. Stačí vybrat spárovací hmotu, která tohoto vzhledu dosáhne. A to především díky svému barevnému odstínu a také svému provedení.

Kde budete hmotu používat?

I toto je dobré si uvědomit. Z jakého důvodu? Jelikož existují i takové hmoty, které jsou antibakteriální. Dokonale se hodí třeba do interiérů, kde se pohybují menší děti a kde je třeba docílit toho, že bude bakterií na daném místě opravdu co možná nejméně. I toto je řešení, které byste měli při výběru zvážit.

Jednoduchost použití?

Není třeba se ničeho obávat. Dnes je vše na takové technologické úrovni, že hmotu stačí jednoduše rozmíchat a použít.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Nicolò Panzeri

Proměna pavlačového bytu. Přepíná mezi dnem a nocí. Získává tak prostor

U nás už jen letmo připomínají prvorepublikovou minulost, ale v italském Milánu jich pořád ještě existuje na 70 000. Čeho? Casa di ringhiera , neboli pavlačových bytů. Ve městě tvoří dobrou desetinu bytového fondu. Ovšem jejich stav a řešení hodně připomíná staré časy, a skutečně moc…

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna…

Foto: Petr Polák

Areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky

V Plzni navrhujeme konverzi bývalé Piettovy papírny, jejíž počátky sahají do roku 1870. Je to jedinečný areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky. Plzeňská Papírna je součástí nové obytné zóny o objemu cca 1 700 bytových jednotek, která vzniká v městské části Slovany.

Ilustrační obrázek. Zdroj: redakce, generováno Gemini AI

Kolik stojí stěhování domácnosti v České republice?

Průměrná cena za kompletní stěhování domácnosti v České republice činí přibližně 7 120 korun, což Českou republiku řadí mezi cenově dostupnější destinace v regionu. Přesto se Češi z dlouhodobého hlediska stěhují méně často než obyvatelé mnoha jiných zemí, a to zejména kvůli vysoké míře vlastnictví nemovitostí a menší…

Požár, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ambrozinio

Hoří! Požár v bytě probíhá jinak, než si myslíte. Plameny jsou jen začátek

„Lidé svým objektům nerozumí,“ říká Radek Kislinger, odborník na prevenci požáru a soudní znalec v oblasti požáru. Kde nejčastěji v bytovém domě vzniká požár? A kolik máme času na efektivní zásah? I utíkat od požáru se dá správně nebo špatně. Požár to nejsou jen plameny a kouř. Problémy…