REKLAMA

Rolety umí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %

Izolace z hadrů a honosná sídla versus chytré domácnosti. Jak se změnilo bydlení Čechů za 100 let? Uspořádání domácnosti či vzhled nábytku obvykle považujeme za samozřejmost a příliš se nad nimi nepozastavujeme. Přitom ale spousta věcí, které denně používáme, před sto lety ještě vůbec neexistovala.

Jak bydleli naši předci, jak udržovali v domech teplo a čím si stínili před ostrým sluncem? Vraťte se s námi v čase a zjistěte, jak se za sto let změnilo bydlení.

Honosná sídla versus funkční bydlení

Základní věcí, která se v běhu času měnila, je průměrná rozloha bydlení. Zatímco v meziválečné době řada rodin vlastnila domky na venkově, secesní byty nebo minimalistické městské vilky po vzoru vily Tugendhat, období komunismu se neslo ve znamení přesunu do panelových bytů a typizovaných domů. Například takzvané šumperáky jsou k vidění po celém Česku dodnes.

Devadesátá léta pak představují návrat k výstavbě. Řada lidí chtěla ukázat, že na bydlení má, a kolem větších měst tak začala vyrůstat honosná sídla. Průměrná rozloha domu v té době činila 200 až 300 m2. Touha stavět rozsáhlé domy na velkých pozemcích ale Čechy postupně přešla a dnes se průměrná zastavěná plocha pohybuje okolo pouhých 80 až 100 m2, což odpovídá přibližně bytu 4+1. Domy pak nejčastěji stojí na parcelách s rozlohou 600 m2. Lidé místo okázalosti upřednostňují spíše praktičnost a funkčnost a luxus si dopřávají v podobě kvalitního vybavení a využití nejmodernějších technologií.

Rolety Lomax velmi dobře omezují úniky tepla, díky čemuž umějí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %. V létě má exteriérová stínicí technika zase vliv na snížení nákladů při klimatizování administrativních budov, rodinných domů či bytů. © archiv Lomax

Od mechu k minerální vatě

S příchodem chladných dnů dnes majitelé bytů a domů jednoduše zapnou kotel a pustí topení. Tepelným ztrátám pak obvykle předchází důmyslné zateplení. Zdaleka se ale nejedná o vynález posledních let. Dříve lidé k zateplení používali především přírodní materiály. Štěrbiny se tak ucpávaly mechem, stěny se izolovaly pomocí dřevovláknitých desek a spáry kolem oken či dveří se utěsňovaly pomocí hadrů. V první polovině 20. století ale spolu s nástupem chemického průmyslu přišel i polystyren. V 50. letech pak světlo světa spatřily první polystyrenové izolační desky a o dvacet let později se začala využívat i minerální vata.

K izolaci a zateplení místností v minulosti sloužily také těžké závěsy. Lidé totiž zjistili, že ty umějí dobře bránit nejen pronikání světla, ale i profukování oken. Zatímco Evropa přešla postupně od závěsů k žaluziím, v Americe slavily od začátku 19. století úspěch rolety navíjející látku na hřídel. Oblibě se oba vynálezy těší dodnes, protože si uchovaly své tepelně regulační vlastnosti. „Současné rolety velmi dobře omezují úniky tepla, díky čemuž umějí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %. V létě má exteriérová stínicí technika zase vliv na snížení nákladů při klimatizování administrativních budov, rodinných domů či bytů,“ potvrzuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která nabízí široký sortiment venkovních žaluzií a rolet.

Rolety Lomax velmi dobře omezují úniky tepla, díky čemuž umějí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %. V létě má exteriérová stínicí technika zase vliv na snížení nákladů při klimatizování administrativních budov, rodinných domů či bytů. © archiv Lomax

Centrem rodinného života byla kuchyně

Sejít se dnes s celou rodinou u jednoho stolu je spíše vzácnost. Před sto lety ale právě kuchyně a jídelna obvykle tvořily středobod domu. Kromě toho, že řada žen zůstávala v domácnosti a na plotně se tak neustále našlo něco k snědku, býval to též nejteplejší pokoj. Venkovská stavení využívala pec k vaření i topení. Pootevřená dvířka navíc dokázala místnost osvítit, a tak se okolo pece odehrávala většina rodinného života. Sporák se v domácnostech začal objevovat až v 19. století, ačkoliv tehdy ještě fungoval na tuhá paliva. Opravdového vývoje se kuchyně dočkaly až po 2. světové válce. Díky postupné plynofikaci a elektrifikaci domácností se do výbavy hospodyněk dostaly spotřebiče jako lednice, myčka či mikrovlnná trouba. Ty české si ale na mnohé výdobytky musely počkat až do 90. let dvacátého století a otevření československých hranic. Trend posledních let pak velí zachovat funkčnost a vyčistit prostor. Porcelán po babičce tak dnes většina domácností skrývá za dvířky skříněk a ubrus slouží jen ve svátečních chvílích.

Budoucnost ve znamení chytrých technologií

V posledních letech v Česku prudce stoupá počet takzvaných chytrých domácností. Automatizace některých úkonů totiž zvyšuje komfort a bezpečí obyvatel a umí i citelně snižovat náklady. Zatímco naši předci byli do zavedení elektřiny odkázáni na světla svíček a petrolejových lamp, dnes lze přednastavit svícení už cestou z práce. Můžete zvolit nejen čas, kdy se má v domě či bytě rozsvítit, ale také jakou barvou a s jakou intenzitou. Na první pohled možná zbytečnou věc doceníte v momentu, kdy nebudete muset chodit do dětského pokoje večer zhasínat a zvyšovat tak šanci, že se dítě opět probudí.

Rolety Lomax velmi dobře omezují úniky tepla, díky čemuž umějí v zimních měsících snížit náklady na vytápění až o 10 %. V létě má exteriérová stínicí technika zase vliv na snížení nákladů při klimatizování administrativních budov, rodinných domů či bytů. © archiv Lomax

Stejně tak můžete snadno vytvořit pocit, že jste doma, ačkoliv se právě nacházíte na druhé straně zeměkoule. A do svítící domácnosti si troufne jen málokterý zloděj. Chytré domácnosti dokážou významně ušetřit rovněž díky neustálému vyhodnocování situace a automatické regulaci topení i vody. „Kromě úspory a pohodlí nabízí propojení s chytrým telefonem či počítačem dodatečný stupeň zabezpečení. Snadno můžete monitorovat pohyb v domě, zavřít na dálku garážová vrata, nastavit stupeň vyklopení oken nebo zatáhnout předokenní rolety při bouřce,“ dodává Lubomír Valenta. Zároveň ale doporučuje se při budování chytré domácnosti ujistit, že jsou zařízení od různých výrobců vzájemně kompatibilní a mohou spolehlivě fungovat dohromady.

O společnosti Lomax & Co s.r.o.

Firma LOMAX & Co, spol. s r. o., vznikla v roce 1992. Je v současnosti největším výrobcem garážových vrat a předním výrobcem předokenních rolet a žaluzií v České republice. Již od jejího vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky jsou předpokladem pro kvalitní produkci. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality. Produkty LOMAX vynikají spolehlivostí, precizním zpracováním a nadstandardními zárukami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Okna si přečtěte

Základní teorie o oknech

Základní teorie o oknech

Někdo moudrý řekl, že: „Oko - do duše okno.“ Zkusíme-li vzít toto rčení z opačného konce, pak okno nám pomůže pohlédnout do duše. Není to až tak nesmyslné, jak by se na první pohled zdálo. Ono okno ...

Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy

Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy

Světlo je základním návrhovým prvkem architektury. Podle toho, kam jej v budovách chceme dostat a s jakou intenzitou tvarujeme okna, stropy i celé hmoty budov. Dnes nás budou zajímat odrazné plochy, ...

Jak poznat problémy s vysokou vlhkostí v bytě či v domě

Jak poznat problémy s vysokou vlhkostí v bytě či v domě

Ačkoli se vysoká vlhkost projevuje mnohdy nenápadně, může značně znepříjemnit váš život. Pocit špatného vzduchu v interiéru, mokré mapy na stěnách, případně pohled na vlhkoměr, napoví, že něco není v ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist