REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Praha prodloužila lhůtu posouzení vlivu stavebních předpisů

Pražští radní prodloužili lhůtu k posouzení vlivu pražských stavebních předpisů (PSP). Nově by měl být jejich dopad posouzen namísto letošního srpna k 31. prosinci 2018. Řekla to náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). PSP začaly platit loni 1. srpna a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. V minulosti se o ně strhl spor mezi stranami vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).
Praha, pražské stavební předpisy, kontrola, reklama

"Při schvalování PSP jsme si slíbili, že je budeme vyhodnocovat a navrhovat nějakou novelu. Úřady, které s předpisem přichází do styku, konkrétně (magistrátní) odbor stavebního řádu, zatím hlásí, že podnětů nemá dostatek, protože případů, kterými se zabýval a které řešil v odvolání, bylo pouze 36. Z toho ještě nechce vyvozovat žádné závěry, takže lhůtu pro vyhodnocení jsme prodloužili," řekla Kolínská.

Podle dokumentu, který radní schválili, ze 36 případů bylo řešeno 13 problémů s umístěním nebo stavbou nových reklam. "V ostatních případech se jednalo o menší stavební záměry," píše se v materiálu. Vliv na počet došlých dokumentací mělo rovněž to, že předkladatelé využili lhůty do letošního srpna, po kterou ji mohli předkládat podle původně platných předpisů.

PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.

Znění PSP vyvolalo v minulosti řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici. Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstku Matěji Stropnickému (SZ/Trojkoalice) a předložila k projednání svou verzi. Primátorčinu novelu nakonec notifikovala Evropská komise.

Novelu původně připravoval někdejší primátor Tomáš Hudeček (nestraník, dříve TOP 09) a po volbách v roce 2014 právě Stropnický. Billboardová lobby na protest proti Hudečkovým předpisům vyvolala v roce 2014 silnou mediální kampaň. Účinnost původních stavebních předpisů nakonec v lednu 2015 na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. V platnost nakonec vešla verze předložená Krnáčovou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška