REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Město pro kaktusy: Budova na místě staré skládky využívá průhledné fotovoltaické sklo

Největší kaktusárium v Evropě hledejte od letošního roku ve Španělsku. Projekt zpracovaný studiem Garcia German Arquitectos rozhodně nešetří odvážnými nápady ani originalitou.

Chrámy a monumenty se staví proto, aby pozvedly myšlenky, víru či vzpomínky lidí. Nově vybudované Desert City, které se rozkládá na ploše 16 000 metrů čtverečních, však nepropaguje žádnou víru ani vznosnou ideu. Přesto je monumentálním chrámem, který budou navštěvovat desítky tisíc pro věc zapálených jedinců. Hostí totiž stálou expozici xerofytních (slunomilných a na úživnost půdy nenáročných) rostlin, kaktusů. Na sjezdu z dálnice A1, směřující do španělského Madridu, vyrostl komplex dokonale imitující poušť, který v současnosti představuje absolutní klenot jak z hlediska obsahu sbírek, tak architektonického zpracování projektu.

Světové epicentrum sukulentů

Za návrhem a pokročilým provedením celého Desert City stojí překvapivě menší a dosud ne až tak proslavené architektonické studio Garcia German Arquitectos. Realizace jim ale rozhodně věhlas přinese. K celému záměru, který připravovali na severo-madridském předměstí San Sebastián de Los Reyes, totiž přistoupili skutečně profesionálně. Celý komplex měl totiž podle přání zadavatele hostit vzdělávací akce (se zaměřením na širokou veřejnost i školskou mládež), kulturní akce (fotografické výstavy a přednášky), komerční události (především prodejní výstavy a veletrhy, se zaměřením na botaniku a teraristiku).

Foto: Imagen Subliminal

Mimo jiné pak musí zařízení obsáhnout potřebné provozní zázemí, a to nejen z hlediska všední administrativy (recepce, kanceláře), ale i praktického provozu (toalety, sklady, technické zázemí). Desert City se také musí otevřít návštěvníkům a nabídnout jim občerstvení a osvěžení. Je to přeci jen pořádný kus pouště. Požadavky se tedy navýšili o zřízení restaurace, dárkového obchodu a mnohem obsáhlejšího obchodu pro pěstitele kaktusů. Je to všechno? Nikoliv! To podstatné tu tvoří vnější obal, tedy nekonečné skleníky s kaktusy (v základu přes 400 druhů z celého světa), které si žádají rozmanité podmínky z hlediska substrátu, vlhkosti, oslunění.

Ostrovy kaktusů, cesty pro lidi

Tento živý obal s muzeálně-expozičním přesahem je přitom překvapivě na prvním místě, pokud jde o celkové priority. Jeho součástí jsou i pokročilé biotechnologické pěstírny a množírny. To vše, od skleníků až po pěstírny, je nabídnuto případným návštěvníkům k pohledu. Interiér komplexu tedy musí být uzpůsoben „nárazovému pohybu většího počtu provozně neautorizovaných osob“, a to sedm dní v týdnu. Provoz a údržba či péče o rostliny nesmí být návštěvníky narušována, a zpracování vnitřních prostor musí být přehledné a umožnit snadnou orientaci lidem, kteří sem přijdou hned napoprvé. Garcia German Arquitectos tedy rozvržení celého plánu pojali jednoduše.

Foto: Imagen Subliminal

Tzv. „Billboard building“ (protože nese výrazný poutač a je orientována ke sjezdu z dálnice) tvoří základ uspořádání, od kterého se symetricky řadí směrem na východ malé skleníky pěstírny, a zároveň na druhou stranu vymezuje příjezd do areálu k parkovišti. Návštěvník pak vstoupí do přilehlého napojeného objektu „centrální exhibice“, tedy prostoru se zázemím a výstavními prostory.

Střecha: Pnutí a soudržnost

Vydat se může do rozsáhlé botanické kaktusové zahrady (s rozlohou bezmála 5000 metrů čtverečních), a to buď po chodníčcích a pěšinkách mezi uměle vytvořenými přesypy a topografickými nerovnostmi (které oddělují jednotlivé bio-geografické oblasti původu kaktusů), nebo je může obhlédnout z vyvýšeného zastřešeného průchodu. Ten vede k dalšímu zázemí pro návštěvníky, a volně na ně navazuje blok s pěstírnou. Nepravidelný obdélníkový profil areálu tak rovnoměrně zachycuje celý okruh tras a možností. Logiku programového uspořádání pak podtrhuje architektonické provedení, na kterém se Garcia German Arquitectos skutečně vyřádili. Základem jejich koncepce se stala střecha objektu, vyrobená z plastů TFTE, a vytvořená na základě tzv. tensegrity.

Foto: Imagen Subliminal

Ta popisuje splynutí „napětí, pnutí“ (tension) a celistvost a soudržnost (integrity). Tensegrity se poprvé v architektuře objevuje ve dvacátých letech minulého století, a radost dělá hlavně statikům. Je to totiž strukturní princip, kde tvar a struktura jsou zajišťovány uzavřenou sítí napětí (sítí kabelů, lan) a tlaků (např. pevnými tyčemi), které tvoří místní ostrůvky. Výhody jsou zřejmé: dokážete uzavřít velký objem prostoru s menší spotřebou materiálu než ostatní stavby, k dispozici máte materiál modulární, sférickou strukturou zakrývají největší objem nejmenší plochou. Přitom ale propouští světlo a vytváří zdání neohraničeného prostoru.

Atmosféra volného prostoru

Pro stavbu objektu, který ve svém interiéru vytváří podmínky vnějšího prostředí, tedy ideální volba. Jak ale dosáhnout toho, aby sám masiv stavby nepůsobil v kontextu s krásami kaktusů rušivě? Autoři vsadili na hybridní program, kde je konstrukce komplexu systematizována opakováním, modulací a prefabrikací prvků. Výsledkem je, slovy architektů: „obrovský a abstraktně protáhlý skelet, který své vnitřní fungování zahaluje přítomností zeleně“. Jisté je, že cestou po A1 si zařízení rozhodně všimnete.

Foto: Imagen Subliminal

Skelet „střechy“ překrývá prostory s rozdílným využitím, od těch s prakticky „zelenými činnostmi“ až po ty prodejní a výstavní. Klíčové pojem vystihující charakter stavby je tak prý „křehkost oázy“, a reprezentovat je má zvláště proaktivní napojení „atmosféricky měkkých povrchů“ na stávající infrastrukturu. Navzdory těmto pojmům s obtížně odhadnutelným významem se ale Desert City maximálně snaží o reakci na „naléhavou současnost“.

Klient? Žena s vizí

Do celého projektu je zapracována celá řada prvků udržitelnosti a soběstačnosti: moderní průhledná fotovoltaická okna, vyhřívání objektu s pomocí tepelného čerpadla, systém cirkulace vody. Desert City také optimalizuje „příjem“ dopadajících slunečních paprsků s pomocí důmyslného počítačem řízeného systému zastiňování. Kaktusy se mají slunit a vyhřívat, ale nikoliv vařit a péct. Architekti také zdůrazňují ekologický význam celé stavby, která vznikla na místě rozsáhlé uzavřené skládky. Projekt pouštního města obývaného kaktusy také vyplnil hluchý prostor mezi izolovanou přírodní rezervací Manzanares.

Foto: Imagen Subliminal

Klientem, zadavatel projektu, byla početná skupina zdejších nadšených pěstitelů kaktusů, vedených Mercedes García Bravo,“ prozrazují architekti. „Můžeme jí bez uzardění říkat žena s vizí. Inženýrka chemie a zapálená kaktusářka totiž čtyři roky vedla kampaň na výkup pozemků bývalé skládky, aby zde později mohla vytvořit jedno z nejvěhlasnějších kaktusářských center celé Evropy.“ Přínos Mercedes Bravo pro Desert City spočíval podle architektů ještě v jednom podstatném aspektu. „Rozhodně totiž nechtěla, aby měla stavba charakter unifikované průmyslové pěstírny. Důraz kladla na civilnější provedení, především na a mise-en-scène interiéru, která má upoutat a potěšit smysly návštěvníků.“

Údaje o projektu

Název projektu: Desert City
Typ projektu: botanická zahrada
Architektonické studio: GarciaGerman Arquitectos
Lokalizace: San Sebastián de los Reyes, Madrid, Španělsko
Vedoucí projektu: Jacobo García-Germán
Projektový tým: Marta García Jiménez, Laura Carrero, Miguel López, Raquel Díaz de la Campa, Lidia de Lucas, Martha Sosa Dias, Andrea Gutierrez, Victoria Álvarez, Margot Roset, Paula Lizcano, Christina Christofidou, Marta Roldán, Celia Sánchez Ylla
Stavební dozor: Mario García
Strategie a management stavby: Antonio Usero
Strukturální inženýring: Felipe F. Sanz/Consult-E
Dodavatel stavby: Isolux Corsán
Komunikační oddělení: Pati Nuñez Agency
Instalace: Úrculo Ingenieros
Krajinotvorba, design expozice: Patricia Gammichia
Stavební konzultace: Alberto Charlez
Bezbariérová řešení: Ángel Sampedro
Digitální design nábytku a vybavení: 109 FabLab
Klient: Soukromá osoba/ Mercedes García Bravo
Zahájení projektové činnosti: 2012
Rok dokončení (finalizace): 2017
Zastavěná plocha: 16 000 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA