Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Šumperák: Jeden z nejčastějších typů rodinného domu

Pokud žijete v ČR, jistě jste ho už někdy viděli. Dům získal velkou oblibu hlavně v menších městech a na vesnicích. Nejvíce se stavěl mezi lety 1967 a 1975, poté už byl dispozičně a architektonicky překonaný. Ve skutečnosti se ale stavěl až do roku 1985. Dohromady bylo postaveno asi 4 500 těchto domů, které snadno poznáte i z dálky. Šumperák má mnoho různých podob tím, jak si jednotliví majitelé upravovali projekt, který buď koupili přímo od pana Vaňka, nebo ho od někoho okopírovali.

Existují také domy, které navrhli jiní projektanti, kteří se vzhledem šumperáku inspirovali. Takové domy se mohou dispozičně hodně lišit od původního návrhu. Na dalších řádcích se dočtete o konstrukci a dispozicích původního domu typu V, lidově zvaného šumperák.

Dům má přízemí a podkroví, není podsklepený, má jen asi půl metru zahloubený sklípek pod schody. Střecha je pultová. Při pohledu zvenčí upoutá pohled balkon přes celou šířku patra s pásovým oknem. Balkon je zarámovaný obvodovými konstrukcemi, a dům tak vypadá jako televize.

Přízemí slouží jako technické podlaží, je zde garáž s kulatými okny, terasa před vstupem, kterou majitelé často zazdívali, dále zádveří, koupelna, kotelna, a pokud se topí uhlím, tak je tu sklípek na uhlí a zadní vchod na přinášení uhlí. Z přízemí vedou schody do obytného patra. V části s velkým pásovým oknem je obývák a ložnice, oddělené od sebe jsou ale jen polopříčkou, to znamená, že tyto místnosti propojuje neuzavíratelný průchod. Středem pásového okna se vchází na úzký balkon. V zadní části domu jsou kuchyně, jídelna, koupelna a dětský pokoj.

Technické podlaží vyhovovalo potřebám života na vesnici, protože takto bylo hospodářské zázemí v hmotě domu a nebyly potřeba stavět další kůlny kolem. Zároveň je obytné patro odděleno od hospodářského přízemí. Dům zahrnoval na svoji dobu luxusní prvky, jako jsou garáž v domě, dětský pokoj, prosklená stěna mezi obývákem a jídelnou nebo pásové okno v patře a také kulatá okénka v garáži. Přízemí se ale často měnilo už při úpravách projektu na obytné, z garáže se udělala ložnice a zazdila se terasa před vstupem, tak vznikl dvougenerační dům.

Konstrukce a materiály

Na železobetonové základové desce je vyzděné přízemí se stěnami většinou z plných cihel nebo z keramických maloformátových tvárnic. Strop přízemí tvoří železobetonová deska s přesahy a na ni je vyzděno druhé patro buď z keramických, nebo škvárových bloků. Střecha je dřevěná s ocelovými I profi ly na celý rozpon domu, na kterých leží krokve. Místnosti v patře jsou tedy rozděleny jen příčkami, které se dají přesunout. Schodiště je vyrobeno jako železobetonový prefabrikát. Přízemí je obloženo kamenným obkladem.

Materiály, z nichž jsou postaveny stěny, mohou být dům od domu různé, podle toho, co majitelé sehnali. V té době neexistovaly stavební firmy, bylo sice možné získat pomoc od státních fi rem nebo družstva, ale i tak se skoro všechny domy stavěly svépomocí.

Výhody a nevýhody systému

Balkon je příliš úzký, vhodný spíše k mytí oken než k posezení. Problematická je i středová polostěna mezi obývákem a ložnicí, protože tyto místnosti nejdou oddělit. To se často řešilo tak, že se zrušilo pásové okno a obývák i ložnice mají vlastní okna a vstupy na balkon. Ideální orientace ke světovým stranám je balkonem na jih. Proto se dům nemohl příliš přizpůsobovat parcele, na které stál, a více mu vyhovoval velký otevřený pozemek. Železobetonová deska nad přízemím tvoří velký tepelný most. Dům má velmi málo prostoru pro obytné místnosti a hodně místa zabírá technické zázemí.

Výhodou je velmi jednoduchý konstrukční systém a kompaktní dispozice, dům se jednoduše zateplí. Další obytné místnosti se získají přestavbou technického přízemí, pokud ještě nebylo přestavěno.

Šumperák v kostce:

  • typový dům, který se stavěl od roku 1967 do roku 1985;
  • stavěl se většinou svépomocí;
  • ve své době byl velmi moderní, ale v původním návrhu měl málo prostoru pro obytné místnosti a velké technické zázemí.

Článek byl vydán ve spolupráci s nakladatelstvím Grada Publishing, a. s. z knihy Jak vybrat rodinný dům 70 tipů od Martina Perlíka.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA