REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jaké je výhodné umístění domu vzhledem k zahradě?

Okna obytných místností chcete mít otočená k jihu za sluncem, zároveň byste měli rádi výhled do zeleně, do zahrady. Takový požadavek splní ale jen několik málo rodinných domů, jinde musíte přistoupit ke kompromisům.

Obvyklé uspořádání na pozemku ve směru od ulice je: předzahrádka, pak dům a za domem zahrada.

Předzahrádku ukazujete kolemjdoucím a parkujete tu auto. Dům působí jako bariéra, která chrání zahradu, tedy klidné a intimní místo, kde si mohou v bezpečí hrát děti a kde se můžete koupat v bazénu, to znamená, že byste rádi byli krytí před pohledy z ulice.

Zahrada na jih od domu

Ideální je vybrat takový dům, který má zahradu na jižní straně pozemku, uprostřed je dům a na severu předzahrádka a silnice. V takovémto uspořádání máte zároveň okna obytných místností, jako jsou obývací pokoj a ložnice, otočená na jih do zeleně. Ulici ukazujete záda, tedy malá okénka technických místností a koupelen. Zároveň na zahradu svítí slunce, protože pokud k sobě zahrady přiléhají, nestojí na sousedních pozemcích žádná velká stavba, která by zeleni stínila. Ulice má ale dvě strany: v případě, že je jižní strana ulice zastavěná ideálním domem, jak je na tom severní strana?

Zahrada na sever od domu

Když je dům na severní straně ulice, má na jihu ulici a předzahrádku. Následuje rodinný dům s okny obýváku a ložnic otočenými do ulice, která je zdrojem hluku z projíždějících aut. Na severu od domu je zahrada, která je domem kryta před ulicí, ale zároveň ji váš dům zastiňuje před slunečními paprsky. To je druhé krajní uspořádání, tedy výrazně horší orientace ke světovým stranám.

Většina domů je ale někde mezi těmito krajními variantami. Ulice vede například ze severovýchodu na jihozápad nebo z jihovýchodu na severozápad, pak jsou na tom stále špatně domy na severní straně ulice. Kompromisem, který alespoň srovná nevýhody, je ulice ve směru sever–jih. Zahrádky si navzájem příliš nestíní a okna obytných místností jsou otočená buď na východ, nebo na západ a částečně i na jih. Dům pak může ulici ukazovat svůj bok se vstupem a technickým zázemím.

To všechno platí pro tvar pozemku, který je oblíbený v současností, tedy obdélník. A to takový, že délka pozemku je přibližně o polovinu delší než šířka. U úzkých dlouhých středověkých parcel a zvláště u vesnických řadových domů s nízkými domy není zahrada na sever od domu zas tak velkým problémem, protože se s její velkou délkou velmi rychle dostanete ze stínu domu a hlavní část zahrady je osluněna.

Zdroj: Fotolia.com - alexanderswZdroj: Fotolia.com - alexandersw

Zahrada před domem

V současnosti už nejsme tolik svázáni uliční čarou, která by říkala, že všechny domy v ulici musejí mít fasádu přesně například 5 metrů od plotu do ulice. Takže zvláště v případě, že vybíráte modernější dům, může být umístěn i na zadní straně pozemku a zahrada spojená s předzahrádkou je mezi domem a ulicí. S tím se setkáte nejčastěji, když dům leží na „horší“ parcele, tedy s ulicí na jižní straně pozemku. Architekti, kteří dům navrhovali, o této nevýhodě dobře věděli, a tak se ji snažili kompenzovat přesunem domu na sever. Zahrada se pak od ulice kryje buď zdí, nebo živým plotem.

Důsledkem jsou velmi nepříjemné pocity, které máte, když takovou ulicí lemovanou dvoumetrovou hradbou procházíte. Nepříjemné je to i pro majitele domu, protože z odvrácené strany plotu se stane místo, kam nikdo nevidí, a hromadí se tu odpadky. V Praze na to myslí Pražské stavební předpisy, které povolují neprůhledný plot vysoký nejvýše 1,2 m.

Zdroj: Fotolia.com - olafZdroj: Fotolia.com - olaf

Rohový pozemek a další možnosti

Setkáte se ale i s mnoha dalšími uspořádáními domů vůči okolí, jako jsou například různé šikmé tvary pozemků nebo dům na křižovatce dvou ulic. Pak se zamyslete nad tím, kde je kolem domu klidný prostor a kam jsou otočena okna. Zvažte, zda vám toto uspořádání bude pro bydlení vyhovovat.

Polohu domu vůči sousedům a zahradě si nejlépe uvědomíte právě při prohlížení mapy. Když už jste na místě a procházíte dům s realitním makléřem, věnujete se získávání spousty dalších informací a na sledování, kam svítí slunce, už vám nezbude čas.

Umístění domu vzhledem k zahradě v kostce:

  • nejlepší orientace je na severu ulice, pak dům a na jihu zahrada
  • nejméně ideální orientace je na jihu ulice, pak dům a na severu zahrada
  • kompromisem je orientace východ–západ, kdy má dům do ulice technické zázemí

Článek byl sestaven ve spolupráci ESTAV.cz s vydavatelstvím Grada publishing a. s. z knihy Ing. Martina Perlíka Jak vybrat rodinný dům. Naleznete v ní 70 užitečných tipů, na co si dát pozor při koupi starého rodinného domu.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: Adobe Stock -   Sirichai

Převod nemovitosti krok za krokem: Sepsat smlouvu, zaplatit, přepsat majitele v katastru

Prodej či koupě nemovitosti a stejně tak její získání darem, darování či zdědění jsou procesy, s nimiž se běžně za život setkáme jen párkrát. Proto je důležité dobře se s nimi obeznámit a nepodcenit přípravu. V případě prodeje nemovitosti je dobré zvážit využití služeb realitní kanceláře. Ta vám nejen pomůže s…

Bydlení, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ČNB naznačila, že se dalšího růstu cen nemovitostí nebojí, tvrdí experti

Česká národní banka pátečním rozhodnutím ponechat limity pro hypotéky naznačila, že se dalšího růstu cen nemovitostí nebojí. Shodli se na tom oslovení experti. Na hypoteční trh, který letos směřuje k rekordnímu roku, podle nich rozhodnutí vliv mít nebude. Vývoj v příštím roce bude záležet na situaci ekonomiky a…

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ČNB omezení pro hypotéky nezměnila, banky jsou podle ní odolné

Česká národní banka dnes ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny. Stejně tak nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta. Bankovní sektor je totiž podle centrální banky…

Liberec, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Koronavirus přibrzdil letos bytovou výstavbu v Libereckém kraji

Koronavirus přibrzdil letos bytovou výstavbu v Libereckém kraji. Do konce září začala v kraji výstavba 902 nových bytů, což je zhruba o třetinu méně než ve stejném období loňského roku. Podle předběžných údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo méně i těch dokončených. Za prvních devět měsíců letošního roku…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA