REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zákon o regulaci realitních makléřů zatím nebude

Povinná odborná zkouška, minimálně středoškolské vzdělání i další zpřísnění podmínek. To vše mělo přijít se speciálním zákonem, který by reguloval realitní zprostředkovatelskou činnost. Prodávat či nakupovat nemovitosti se podle nových pravidel mělo už koncem roku 2017. Jelikož máme po volbách je jasné, že stávající poslanecká sněmovna regulaci makléřů zavést nestihne.
Zdroj: Fotolia.com - inga

„Trh a jeho zákazníci se mohli dočkat zlepšení služeb, ale stát se rozhodl, že to počká. Jako občan pláču, jako podnikatel také. Vítězem jsou nepoctivci,“ říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

Česká republika je při pohledu do statistik doslova velmocí realitních makléřů. Podle dostupných údajů zde operuje zhruba 15 tisíc realitních zprostředkovatelů, což je v přepočtu na jednoho obyvatele v Evropě nejvíce. Jedním z důvodů je fakt, že tuto činnost může vykonávat prakticky kdokoliv bez minimálního vzdělání, kvalifikace, schopností či praxe. Zároveň to ale ukazuje, jak dobře na tom český trh s nemovitostmi je. Velké množství těchto makléřů se totiž stále velmi dobře uživí.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystalo speciální zákon, který by změnil zprostředkovatelskou realitní činnost z živnosti volné na vázanou. Věcný záměr schválila vláda v lednu, v platnost měl být zákon uveden koncem roku, k čemuž bohužel nedojde. „Nic nového, ve stejném stavu jsme několik let. Určitě bych ale uvítal, kdyby byla jasně definována činnost makléře, nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat, ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat,“ vysvětluje Martin Fojtík.

Zdroj: Fotolia.com - goodluzZdroj: Fotolia.com - goodluz

Makléři by měli mít příslušné zkoušky

Podle schváleného návrhu, který ale s novou vládou může spadnout pod stůl, by měl makléř splňovat řadu podmínek, jednou z nich je disponovat minimálně středoškolských vzděláním. Navrhoval také povinnou odbornou zkoušku ze základů občanského zákoníku, živnostenského nebo stavebního zákona. „Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné… Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevovali makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu,“ doplňuje Fojtík.

Napříč realitními agenturami shoda na tom, aby se zákon o realitních zprostředkovatelích uvedl do praxe co nejdříve. „Snažíme se o diskuzi jak mezi realitními odborníky, tak na úrovni vlády či sněmovny. Doufáme, že bude regulace makléřů zajímat i příští politickou reprezentaci,“ přeje si Martin Fojtík.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…

Zdroj: AdobeStock – Vchalup

Rozvádíte se? Jak se vypořádá nemovitost nebo hypotéka při rozvodu manželství

Rozvádíte se a máte nemovitost? Na koupi nemovitosti jste si jako manželé brali hypoteční úvěr? Nemovitost je v katastru nemovitostí zapsaná jen na jednoho z manželů i přesto, že jste ji pořídili za trvání manželství? Začali jste stavět před manželstvím? Do nemovitosti druhého z manželů jste…

REKLAMA