REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zájem o nájemní bydlení v Praze v posledních letech roste

Lidé v metropoli mají čím dál větší zájem o bydlení v nájmu. Zároveň rostou jeho ceny. Na konferenci Real Estate Market se na tom dnes shodli zástupci firem, které působí na realitním trhu. Důvodem jsou mimo jiné nízké úrokové sazby, které umožňují kupovat menší byty k pronájmu jako výhodnou investici, vysoké ceny nových bytů nebo vzestup krátkodobých pronájmů přes Airbnb. Vznikají i komerční developerské projekty, zaměřené jenom na pronájmy, ale zatím je jich minimum. Ambice stavět byty pro nájemní bydlení má také magistrát.
Nájemní bydlení Praha

Jak uvedl obchodní ředitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Cyril Dejanovski, jeho společnost v poslední době zaznamenává růst zájmu o nájemní bydlení zhruba o 20 procent ročně. Důvodem je podle něj kromě růstu cen nemovitostí také nástup generace takzvaných mileniálů, kteří netrvají na vlastním bydlení a dávají přednost flexibilitě. Vývoj v Praze dle jeho názoru půjde pomalu, ale jistě podobným směrem jako ve Francii, Anglii nebo Německu, kde 40 až 50 procent lidí žije v nájmu. V Čechách je to zhruba 25 procent.

Podle šéfa developerské firmy Trigema MIchala Sourala má na nárůst zájmu o nájemní bydlení vliv nedostatečná výstavba v Praze, daná zdlouhavým procesem povolování staveb. "Čeho je málo, to je drahé," uvedl s tím, že střední a nižší třídy už často nedosáhnou na svůj byt. V Praze je podle čísel firmy Trigema nabídka asi 9000 soukromých bytů, určených k pronájmu. Nejvíce jich je v Praze 5. Nových bytů k prodeji je 4000 a starších asi 8700. Průměrná cena nájmů se pohybuje kolem 300 korun za metr čtvereční.

I když mezi lidmi poptávka po nájemních bytech roste, developerských projektů, zaměřených výhradně na pronájmy, je naprosté minimum. Jeden z nich tento týden otevřela společnost Luka Residential. Podle ředitele projektu Tomáše Kašpara je o pronájmy plně zařízených bytů v novostavbě velký zájem. "Projekt je zcela vyprodaný, jsou volné asi dva byty a padesát procent lidí už je nastěhovaných," uvedl. Cena nájmu podle něj činí 300 až 400 korun za metr čtvereční, tedy o něco více, než je pražský průměr. Vyšší cenu podle Kašpara kompenzují lepší služby. Zhruba polovinu bytů budou obývat cizinci, žijící v Praze.

Z pohledu investora Kašpar upozornil na řadu problémů, které s sebou tento typ developmentu přináší. Patří mezi ně velmi dlouhá finanční návratnost, nutnost řešit výměnu nájemníků, náklady na vybavení a údržbu bytů nebo vymáhání pohledávek. České zákony jsou podle něj navíc nastaveny tak, že výrazně nahrávají nájemníkovi. "Těch problémů je hodně, proto to také skoro nikdo nedělá. Ale po moderním nájemním bydlení je určitě poptávka," zakončil Kašpar.

Byty určené k cenově dostupným pronájmům chce stavět i magistrát, i když v posledních letech je aktivita Prahy v tomto směru v podstatě nulová. V současné době se připravuje stavba bytového domu na Černém Mostě. Jak uvedla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice), město by budoucnu mohlo mít rovněž zájem o odkup bytů z komerčních projektů právě pro účely dostupného bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.