REKLAMA

Karlovy Vary chtějí přestavět ubytovnu Drahomíra na byty

Karlovy Vary chtějí přestavět ubytovnu Drahomíra na byty a navíc ji zateplit. Rekonstrukci chce město hradit z úspor, které zateplení přinese.
Karlovy Vary chtějí přestavět ubytovnu Drahomíra na byty

Na financování oprav město poprvé využije takzvaný EPC projekt, kdy náklady stavebních úprav hradí investor a město je pak splácí z dosažených energetických úspor, řekl náměstek primátora Michal Riško (ČSSD). Princip EPC (Energy Performance Contracting) je v tom, že rozdíl mezi současnými náklady na energie a předpokládanými nižšími náklady po modernizaci jsou zpětně použity na splácení investice. Dodavatel tak nese i riziko, pokud úspory nenastanou nebo budou nižší, než se čekalo.

"Nyní je polovina objektu nevyužívaná. I proto by se hodilo tento projekt vyzkoušet jako pilotní v Karlových Varech," uvedl Riško. Do budoucna by podle něj v této nemovitosti měly být malometrážní byty, například pro mladé rodiny s dětmi.

Pokud by město využilo EPC projektu, zůstalo by i nadále vlastníkem a provozovatelem domu. Náklady na rekonstrukci, jejíž hlavní součástí by měla být modernizace technologií hospodaření s energiemi, by pak splácelo dalších pět až deset let.

V ubytovně Drahomíra město v současné době provozuje 93 ubytovacích jednotek. Jejich obsazenost se průběžně mění, nyní je obsazeno 85 jednotek, ve kterých bydlí 140 lidí.

Přestavba objektu na dům se startovacími byty by vyřešila i občasné stížnosti na chování místních obyvatel. Pobyt v ubytovně Drahomíra přitom není levný. Výše ubytovacího poplatku je 180 Kč denně pro 1-2 osoby, třetí a každá další ubytovaná osoba 30 korun na den. Pokud má měsíc 31 dní, je to 5580 Kč pro jednoho člověka nebo dva lidi, 6510 pro tři, nebo 7440 pro čtyři.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - nitikornfotolia

Plasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictví

Plast je skvělý materiál, který naše civilizace využívá neustále – od oblečení přes obalové materiály až po elektroniku a stavebniny. Jenže spotřeba plastů je díky jeho nízké ceně vysoká a lidstvu ...

Od noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněny

Od noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněny

Od dnešní noci je do odvolání pro automobily i tramvaje uzavřen Libeňský most v Praze. Část mostu je v havarijním stavu, nutná oprava má trvat nejméně tři týdny, možná i déle. Uzavření znamená změny ...

Praha koupí objekt nádražní restaurace v Bubenči

Praha koupí objekt nádražní restaurace v Bubenči

Hlavní město koupí za 14,3 milionu korun od Českých drah pozemky a budovu bývalé železniční stanice Praha Bubeneč. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Bývalou nádražní budovu by chtěla Praha 6 ...

Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnic

Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnic

Změny v krajině a hospodaření na polích se přímo projevují na kvalitě vod v nádržích. V minulosti je ohrožovaly dusičnany ze zemědělství, nyní některé čelí nárůstu škodlivin ze silnic a zvýšené ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist