Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jaké jsou nejlepší výrobky a stánky na veletrhu FOR ARCH 2017? A kdo je architektem roku?

Symbolický vrchol veletrhu For Arch je vždy slavnostní galavečer, kdy se za účasti známých osobností vyhlašují nejlepší exponáty a nejhezčí stánky na veletrhu. A tentokrát navíc byla architektem roku vyhlášena osobnost, která vlastně architektem není.

Architektkou roku se stala Kateřina Šedá

Cenu architekt roku popisuje Zdeněk Fránek, zakládající člen poroty, takto: „Je to čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury, a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Je to cena v naší zemi výjimečná a ojedinělá. Tímto skvěle doplňuje i mozaiku ostatních cen za architektonické počiny nebo celoživotní dílo.“

Architektkou roku se stává Kateřina Šedá

Titul Architekta roku si Kateřina Šedá převzala od architekta Josefa Pleskota a předsedy představenstva ABF Pavla Sehnala. „Jsem asi první osobou, která tento titul dostala a nemá vystudovanou architekturu,“ sdělila po předání ceny Kateřina Šedá.

Rozhovor s čerstvou architektkou roku

Devětatřicetiletá brněnská výtvarnice je již držitelkou mnoha ocenění, mj. Ceny Jindřicha Chalupeckého nebo Magnesia Litera. Její tvorba se neprojevuje v navrhování staveb, ale v tom, že prostřednictvím happeningů upozorňuje na aspekty společného života lidí v určité komunitě nebo oblasti, které by jinak nevynikly. Cílem těchto aktivit není nic menšího, než sbližování lidí. A jak zdůraznil Josef Pleskot při slavnostním ceremoniálu, na architektuře je podstatné nejen to, jak vypadá, ale především, jak se v ní žije. A právě tuto skutečnost práce Kateřiny Šedé hezky ilustruje.

GRAND PRIX – nejlepší výrobky na veletrhu

Vedle Architektky roku odborná porota vybírala také ty nejlepší výrobky vystavené na veletrhu. Ocenění GRAND PRIX udělila pěti ze šestačtyřiceti přihlášených exponátů. Dalších šest získalo čestné uznání.

O prestižní ocenění se utkalo celkem 46 vystavených výrobků. Porotě předsedal Karel Kabele z Fakulty stavební ČVUT v Praze a spolu s ním v porotě zasedli Ladislav Brett z České komory autorizovaných inženýrů a techniků, Pavel Košnar z Asociace bazénů a saun České republiky a nezávislí odborníci Vladimír Galád a Zdeňek Lyčka. Porotci hodnotili technické parametry, netradiční nápad, mimořádnou kvalitu v poměru k ceně, materiál, ekologické hledisko, energetickou úspornost i možnosti uplatnění na trhu.

Ocenění GRAND PRIX veletrhu For Arch 2017 získaly následující firmy (řazeno abecedně):

BERNDORF BADERBAU s.r.o. za systém bazénového startovacího bloku BERNDORF PROFI 01 využitelného pro profesionální sportovce i laickou veřejnost.

Oceněný výrobek firmy BERNDORF BADERBAU podpořila i plavkyně a rekormanka Petra Chocová

HYPOXIE Group s.r.o. za protipožární technologií FirePASS, která je založená na trvalém snížení obsahu kyslíku na koncentraci, která zabraňuje vzniku požáru.

Společnost HYPOXIE

OIG Power s.r.o. za CES BATTERY BOX 3F HOME, inteligentní hybridní třífázový systém, který ukládá a hospodaří s elektrickou energií s využitím bateriového úložiště.

Společnost OIG Power

Schiedel, s.r.o. za komínový prvek Schiedel KINGFIRE, který obsahuje komínové těleso s integrovanou variabilní krbovou vložkou nezávislou na přívodu vzduchu z místnosti.

Společnost Schiedel

Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. za Koncept cihelného domu budoucnosti e4, tedy za koncept výstavby cihlových budov splňující požadavky na energetickou náročnost, ekonomii, ekologii a uživatelsky přátelské vnitřní prostředí.

Společnost Wienerberger

Spolu s cenami Grand Prix byla udělena i čestná uznání, která získaly tyto výrobky:

  • ALUKOV a.s. za kuřáckou kabinu SMOKE ISLANDS
  • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. za zvukověizolační zdicí blok HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená
  • Master Therm tepelná čerpadla s.r.o. za multifunkční tepelné čerpadlo AquaMaster Inverter-90l, 1AQ90l-1
  • SULKO s.r.o. za designové okno SULKO PURE WIN
  • VLASTIMIL SLÁDEK – SAUNY SALUS za zařízení, které spolehlivě zabrání vzniku požáru v sauně SALUS FIREFIGHTER
  • ZAPA beton a.s. za drenážní beton ZAPA DROP s propustností 90 – 95 % dešťové vody do spodních vrstev.

Top Expo 2017 – nejhezčí stánky na veletrhu

Všichni vystavovatelé se snaží na veletrhu udělat svou expozicí či stánkem dojem na kolemjdoucí a zaujmout mezi ostatními firmami. Tato snaha je na For Archu každoročně pochválena cenami Top Expo, které oceňují nejhezčí stánky na veletrhu. Letos ocenění a diplom Top Expo získaly tyto stánky:

Stánek OlifeEnergy

Stánek Jablotron Alarms

Stánek Itadeco

Stánek Best

Stánek Hanák nábytek

Stánek Siemens

Konference a doprovodný program TZB-info a ESTAV.cz

Čtvrtek po slavnostním galavečeru byl velkým dnem i pro redakce TZB-info a ESTAV.cz, neboť proběhl druhý ročník konference „Požární bezpečnost staveb“. I díky účasti zahraničního hosta Ole Herbranda Kleppeho, vedoucího projekt manažera společnosti BOB, developera nejvyšší dřevostavby na světě (budovy Treet), byl o konferenci velký zájem. Konferenční sál výstaviště zaplnilo přes 200 návštěvníků převážně z řad odborné veřejnosti. Mezi dalšími řečníky nechyběli zástupci hasičů, architektů, firemních i státních specialistů z oboru. Podrobnou zprávu z konference přineseme v samostatném článku.

Konference Požární bezpečnost staveb

Konference Jak bezpečněji bydlet

Nebyla to poslední akce v režii obou redakcí, v pátek pořádáme na For Archu další konferenci, tentokrát s tématem Jak bezpečněji bydlet. Akce navazuje na loňskou úspěšnou konferenci Jak koupit bydlení i na stejnojmenné téma, které je na ESTAVu trvale přístupné. Rubrika obsahuje řadu článků, komentářů a součástí je i elektronická verze praktické příručky Jak koupit bydlení pro zájemce o koupi bytu a domu. Na veletrhu FOR ARCH bude k dispozici i 3. aktualizované vydání v tištěné podobě. Program naleznete zde, registrovat se můžete zde.

Kdo nešel na požární konferenci, mohl ve čtvrtek zavítat na stánek TZB-info a ESTAV.cz v hale I a setkat se s právničkou JUDr. Petrou Adámkovou Ph.D. Právní konzultantka a autorka oblíbených článků na trpělivě (a díky redakci díky ESTAV.cz také zdarma) odpovídala všem zájemcům o právní konzultaci z řad návštěvníků. Tématy byly zejména stavební právo či nový občanský zákoník.

Právní poradna ESTAV.cz s Petrou Adámkovou

Dotazy byly skutečně rozmanité, mnoho se jich týkalo SVJ. Například šlo o případy, kdy se stávající vlastníci jednotek nechtějí podílet na správě domu, nenajdou mezi sebou vhodné osoby pro obsazení funkcí ve volených orgánech a hledají řešení. Zákon umožňuje, aby zastupování probíhalo externí právnickou osobou za úplatu, což ale předpokládá změnu stanov.

Zajímavý dotaz návštěvníků se týkal i umístění mobilních staveb (tzv. mobilheimu) na pozemku. Pokud se jedná o stavbu, nikoli o vozidlo s registrační značkou, podléhá taková stavba procesu umístění stavby, čili je nutné ji řešit se stavebním úřadem. U mobilních staveb není rozhodující, zda jsou pevně spojené se zemí či nikoli.

Právní poradna pokračuje i v pátek!

V pátek 22. 9. 2017 v právní poradně naší redakce pokračuje další oblíbený autor, advokát Mgr. Radek Motzke. I ten vám bude ochotně naslouchat a zodpovídat vaše dotazy ohledně sporů ve stavebnictví, stavebního zákona, smluv.

Ceny elektřiny a plynu na stánku TZB-info a ESTAV.cz

Navíc v pátek i v sobotu budete moci využít možnosti konzultovat ceny energií a výběr jejich dodavatelů přímo s analytikem kalkulátoru TZB-info Ing. Janem Schindlerem.

A kdybyste nemohli na veletrh přijít, ale zajímalo vás, co se děje u nás na stánku, můžete se podívat na on-line video přenos přímo z veletrhu ZDE.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA