REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Cihel je dostatek

Některé reportáže v médiích mohou být místo informace medvědí službou zákazníkům i výrobcům. Příkladem může být reportáž o dostupnosti stavebních materiálů na Vysočině v regionálním vysílání ČT. Cihly jsou.
Cihel je dostatek

Cihly jsou, ale podobná zavádějící reportáž může vyvolat nestadardní poptávku a v jejím důsledku pak skutečný nedostatek.

Naprostou většinu objednávek uspokojuje Heluz do 2 týdnů a to včetně dodání materiálu na stavbu.

„Mrzí nás, že stanovisko k situaci na trhu zdících materiálů, které si u společnosti HELUZ Česká televize vyžádala, v reportáži nezaznělo, a celé její vyznění bylo přesně opačné. Přestože jsme potvrdili, že HELUZ cihly má, z reportáže vyplynulo, že cihly na trhu chybí a že pokud chce stavebník na jaře stavět, musí si objednat zboží raději nyní. Neinformovaný divák tak získal nepravdivý dojem, že se dodávky cihel na stavby realizují v řádech několika měsíců“, říká k reportáži Ing. Jan Smola, ředitel firmy a prokurista a dodává: „Rádi bychom zabránili neopodstatněné nákupní horečce. Za společnost HELUZ tedy prohlašujeme, že v reportáži zveřejněné informace neodpovídají skutečnosti v naší společnosti.“

Aktuální situace je taková, že naprostou většinu objednávek uspokojuje Heluz do 2 týdnů a to včetně dodání materiálu na stavbu. U zboží vyráběného na zakázku stále platí standardní dodací termíny do 6 týdnů vyplývající z technologicky nezbytného měsíčního zrání betonu.

Je otázkou, jaký vliv má podobná reportáž podněcující k předčasným a spekulativním nákupům cihel.

I Heluz však doporučuje investorům a stavebním firmám, aby plánování nákupu materiálu věnovali pozornost a nenechávali objednávku zboží na poslední chvíli.

Níže najdete odkaz na reportáž regionální redakce České televize a odpovědi společnosti HELUZ na otázky ze strany redakce, které v reportáži nezazněly.

Redakce ČT: Proč je na trhu nedostatek cihel a zákazníkům vznikají dlouhé čekací lhůty?

Heluz: V letošním roce zaznamenáváme zvýšenou poptávku odpovídající mírnému nárůstu bytové výstavby. Stále však jsme daleko od úrovně počtu zahajovaných a dokončovaných bytů zhruba před 10 lety. Jedním z důvodů větší poptávky v posledních měsících je i pozdější zahájení letošní stavební sezóny v důsledku tuhé zimy a následná kumulace poptávky do 3. čtvrtletí.

Redakce ČT: Je podobná situace u všech hlavních výrobců a dodavatelů cihel?

HELUZ: HELUZ zboží má, současné dodací termíny společnosti HELUZ se pohybují až na malé výjimky do 14 dnů od data objednávky, poptávku jsme tedy schopni uspokojit. To, že nemůžeme garantovat obvykle maximálně pětidenní dodací termíny, je do značné míry způsobeno přerušením příjmu objednávek některými našimi konkurenty a tím k přesunu poptávky velké části trhu k nám. Výroba ve všech 4 závodech však operativně zvýšila využití svých kapacit a tak se daří dodací termíny držet v přijatelných lhůtách. Doporučujeme všem zákazníkům objednávat s předstihem 14 dnů a nenechávat objednávku na poslední chvíli.

Redakce ČT: Je kapacitní problém i s jinými stavebními prvky?

HELUZ: Růst poptávky po stavebních materiálech a její přesun do 2. pololetí nastal prakticky ve všech hlavních stavebních materiálech. Na využití kapacit se však musíte zeptat příslušných výrobců.

Redakce ČT: Kdy bude situace vyřešena a trh se opět nasytí? Je to otázka této sezóny a přes zimu se sklady zasaturují, nebo se předpokládá nedostatek i na další sezónu?

HELUZ: Současný příliv nových objednávek do naší společnosti prakticky odpovídá našim zvýšeným výrobní kapacitám, celkově očekávám postupné vyrovnání nabídky a poptávky tak, jak se bude blížit konec stavební sezóny. Znamená to, že dodací termíny společnosti HELUZ by se měly postupně dále zkracovat. Jsme rádi, že i v tomto napjatějším období se HELUZu podařilo pružně zareagovat na zvýšenou poptávku a své zákazníky uspokojit, i když třeba ne do druhého dne, jak by si někteří přáli.

Reportáž regionální zpravodajské relace České televize, Události v regionech, 12. 9. 2017

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

logo
U Cihelny 295
373 65 Dolní Bukovsko

zelená linka: 800 212 213
e-mail: info@heluz.cz

web: www.heluz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Vodní plocha - ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia.com

V Krnově zahájili územní řízení ke stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil proces územního řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. Dnes to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy ale s projektem nesouhlasí a podniká veškeré možné kroky, které mají jeho realizaci…

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

REKLAMA