REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Cihel je dostatek

Některé reportáže v médiích mohou být místo informace medvědí službou zákazníkům i výrobcům. Příkladem může být reportáž o dostupnosti stavebních materiálů na Vysočině v regionálním vysílání ČT. Cihly jsou.
Cihel je dostatek

Cihly jsou, ale podobná zavádějící reportáž může vyvolat nestadardní poptávku a v jejím důsledku pak skutečný nedostatek.

Naprostou většinu objednávek uspokojuje Heluz do 2 týdnů a to včetně dodání materiálu na stavbu.

„Mrzí nás, že stanovisko k situaci na trhu zdících materiálů, které si u společnosti HELUZ Česká televize vyžádala, v reportáži nezaznělo, a celé její vyznění bylo přesně opačné. Přestože jsme potvrdili, že HELUZ cihly má, z reportáže vyplynulo, že cihly na trhu chybí a že pokud chce stavebník na jaře stavět, musí si objednat zboží raději nyní. Neinformovaný divák tak získal nepravdivý dojem, že se dodávky cihel na stavby realizují v řádech několika měsíců“, říká k reportáži Ing. Jan Smola, ředitel firmy a prokurista a dodává: „Rádi bychom zabránili neopodstatněné nákupní horečce. Za společnost HELUZ tedy prohlašujeme, že v reportáži zveřejněné informace neodpovídají skutečnosti v naší společnosti.“

Aktuální situace je taková, že naprostou většinu objednávek uspokojuje Heluz do 2 týdnů a to včetně dodání materiálu na stavbu. U zboží vyráběného na zakázku stále platí standardní dodací termíny do 6 týdnů vyplývající z technologicky nezbytného měsíčního zrání betonu.

Je otázkou, jaký vliv má podobná reportáž podněcující k předčasným a spekulativním nákupům cihel.

I Heluz však doporučuje investorům a stavebním firmám, aby plánování nákupu materiálu věnovali pozornost a nenechávali objednávku zboží na poslední chvíli.

Níže najdete odkaz na reportáž regionální redakce České televize a odpovědi společnosti HELUZ na otázky ze strany redakce, které v reportáži nezazněly.

Redakce ČT: Proč je na trhu nedostatek cihel a zákazníkům vznikají dlouhé čekací lhůty?

Heluz: V letošním roce zaznamenáváme zvýšenou poptávku odpovídající mírnému nárůstu bytové výstavby. Stále však jsme daleko od úrovně počtu zahajovaných a dokončovaných bytů zhruba před 10 lety. Jedním z důvodů větší poptávky v posledních měsících je i pozdější zahájení letošní stavební sezóny v důsledku tuhé zimy a následná kumulace poptávky do 3. čtvrtletí.

Redakce ČT: Je podobná situace u všech hlavních výrobců a dodavatelů cihel?

HELUZ: HELUZ zboží má, současné dodací termíny společnosti HELUZ se pohybují až na malé výjimky do 14 dnů od data objednávky, poptávku jsme tedy schopni uspokojit. To, že nemůžeme garantovat obvykle maximálně pětidenní dodací termíny, je do značné míry způsobeno přerušením příjmu objednávek některými našimi konkurenty a tím k přesunu poptávky velké části trhu k nám. Výroba ve všech 4 závodech však operativně zvýšila využití svých kapacit a tak se daří dodací termíny držet v přijatelných lhůtách. Doporučujeme všem zákazníkům objednávat s předstihem 14 dnů a nenechávat objednávku na poslední chvíli.

Redakce ČT: Je kapacitní problém i s jinými stavebními prvky?

HELUZ: Růst poptávky po stavebních materiálech a její přesun do 2. pololetí nastal prakticky ve všech hlavních stavebních materiálech. Na využití kapacit se však musíte zeptat příslušných výrobců.

Redakce ČT: Kdy bude situace vyřešena a trh se opět nasytí? Je to otázka této sezóny a přes zimu se sklady zasaturují, nebo se předpokládá nedostatek i na další sezónu?

HELUZ: Současný příliv nových objednávek do naší společnosti prakticky odpovídá našim zvýšeným výrobní kapacitám, celkově očekávám postupné vyrovnání nabídky a poptávky tak, jak se bude blížit konec stavební sezóny. Znamená to, že dodací termíny společnosti HELUZ by se měly postupně dále zkracovat. Jsme rádi, že i v tomto napjatějším období se HELUZu podařilo pružně zareagovat na zvýšenou poptávku a své zákazníky uspokojit, i když třeba ne do druhého dne, jak by si někteří přáli.

Reportáž regionální zpravodajské relace České televize, Události v regionech, 12. 9. 2017

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

logo
U Cihelny 295
373 65 Dolní Bukovsko

zelená linka: 800 212 213
e-mail: info@heluz.cz

web: www.heluz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Znalost kabelů se hodí například u rekonstrukce elektrických rozvodů, zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Rozdíly mezi elektrickými kabely. Typy elektrických kabelů podle použití

Při výběru kabelů do vaší elektroinstalace se neobejdete bez odborníka elektrikáře. I laikovi – třebas poučenému – se ovšem hodí základní přehled, který nejen v oblasti elektromateriálu znamená značnou výhodu. Jaký je rozdíl mezi kabelem a vodičem? Co si představit pod pojmem „nulák“? A proč CYKY kabely nechybí v…

Stavební zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

O stavebním zákonu nerozhodla Sněmovna ani dnes, pokračovat bude v pátek

Sněmovna se ani dnes nedostala k hlasování o novém stavebním zákonu. Dnešek byl už třetím pokusem, kdy se poslanci zabývali návrhem zákona ve třetím čtení. Dnes rozhodli, že se k debatě vrátí v pátek dopoledne. Rozpravu provázely kritické projevy opozice, které se nelíbí hlavně vládou prosazovaný model přechodu všech…

Zdroj: AdobeStock, Jemang

Sjezd na pozemek nelze udělat kdekoli, musí plnit technické parametry. Jak se počítají rozhledové trojúhelníky?

Sjezd na pozemek nelze zřídit, kde se vám zlíbí. Nelze se například připojit z účelové komunikace na silnici I. třídy. Připojení se na komunikaci musí odpovídat požadavkům na rozhled pro bezpečné vyjíždění automobilů. Je přitom rozdíl, zda vyjíždíte na komunikaci v zastavěném nebo nezastavěném území, roli hraje i…

Děti, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, luckyimages

Praha 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky

Radnice Prahy 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky, která má vzniknout místo stávající budovy v Jeseniově ulici. Informovala o tom mluvčí městské části Zuzana Křížková. Nynější školka je ve špatném stavu a radnice ji plánuje zbourat. Podobně je to s domovem pro seniory v ulici Pod Lipami, který má…

Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hřib: Dostálová porušila sliby samosprávám o stavebním zákoně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) při projednávání stavebního zákona, který dnes schvaluje Sněmovna, nezohlednila požadavky velkých měst a Svazu měst a obcí ČR (SMO), i když to přislíbila. Novinářům to dnes řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). On a další zástupci samospráv požadují…

REKLAMA