REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

České ekonomice se daří. Lidé se nebojí zadlužovat a omezení hypoték se nebojí. Prozatím nemají ani důvod. Opatření České národní banky jsou stále jen doporučení, která nemusí ostatní banky akceptovat. Snaha o uzákonění se prozatím odsouvá. Novelu zákona o ČNB vláda do konce volebního období už nestihne projednat.
Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

Poslanci nechtějí před říjnovými volbami zpřísňovat hypotéky, možná i proto se rozhodli, že novelu zákona o ČNB přenechají k projednání nové vládě. Nejdříve jak za dva roky se tak zájemcům o hypotéky dostupnost bydlení neztíží.

Zákonodárcům se nelíbím, že by se sen o vlastní nemovitosti rozplynul především mladým rodinám, pro které by hypotéka byla nedosažitelná. Nesouhlasí ale ani s novými podmínkami refinancování. S čím naopak z návrhu ČNB souhlasí, je, že by se výše poskytnuté hypotéky měla omezit. Konkrétní suma by se odvíjela od ceny nemovitosti.

Centrální banka chce svá doporučení uzákonit

Smyslem novely zákona o ČNB je zamezit předlužování českých domácností. Prozatím centrální banka vydává balíčky opatření, které se ale stále míjí účinkem. Místo toho, aby poskytnutých hypoték ubývalo, jich přibývá. Jen letos banky půjčily na bydlení 133 miliard Kč, což je o desetinu více než v loňském roce za stejné období. Ani poslední dubnové zpřísnění hypoték zájem o úvěry na bydlení neutlumilo.

Dojde-li však ke zhoršení situace české ekonomiky, bude mít řada dlužníků problémy se splácením svých úvěrů. Tento fakt si ale mnozí spotřebitelé neuvědomují. Proto Česká národní banka už nechce vydávat pouhá doporučení, chce omezení a zpřísnění podmínek uzákonit. Nová pravidla by se tak netýkala pouze klasického hypotečního úvěru, ale i například americkou hypotéku by nebylo možné už tak snadno získat na cokoliv.

Hypotéky budou ještě alespoň dva roky dostupné pro všechny

Centrální bankéři si ale budou muset na možné schválení novely ještě hodně dlouho počkat. Tím, že se nyní návrh zákona neprojedná, bude ho mít na stole až po říjnových volbách nová vláda. Znamená to tedy, že dříve jak za dva roky zpřísnění platit nezačne, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří uvažují o sjednání hypotéky v letošním a v příštím roce.

I přestože poslanci chtějí nechat zájemcům o úvěr volnější ruku a nechtějí zpřísňovat podmínky, mají centrální bankéři pravdu v tom, že hypotéka nepatří do každé rodiny. Ač v současné době mzdy rostou a české ekonomice se velmi daří, nikdo nemůže zaručit, že za pár let nebude vše jinak. Je proto nutné pamatovat nejen na to, zda na splácení úvěru máte nyní, ale zda na něj budete mít i za deset nebo dvacet let. K tomu vám může pomoci nejen hypoteční kalkulačka, díky které snadno zjistíte, jak vysoké splátky budete muset platit, abyste půjčenou sumu splatili do vámi požadované doby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Rekonstrukce, ilustrační obrázek, fotolia.com, leonardo-franko

Češi během pandemie rekonstruovali hlavně uvnitř, nároky na bydlení nemění

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS),…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Růst cen stavebnin se zastaví nejdříve v řádu měsíců, možná i let

Aktuální růst cen stavebních materiálů se zastaví nejdříve v horizontu několika měsíců, možná i let. Na trhu se střetly omezená nabídka a zvýšená poptávka. Nabídka je omezená kvůli uzavřeným dolům a dopravním cestám. Poptávka roste po dlouhodobém omezení prací kvůli opatřením proti šíření koronaviru.