REKLAMA

Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

České ekonomice se daří. Lidé se nebojí zadlužovat a omezení hypoték se nebojí. Prozatím nemají ani důvod. Opatření České národní banky jsou stále jen doporučení, která nemusí ostatní banky akceptovat. Snaha o uzákonění se prozatím odsouvá. Novelu zákona o ČNB vláda do konce volebního období už nestihne projednat.
Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

Poslanci nechtějí před říjnovými volbami zpřísňovat hypotéky, možná i proto se rozhodli, že novelu zákona o ČNB přenechají k projednání nové vládě. Nejdříve jak za dva roky se tak zájemcům o hypotéky dostupnost bydlení neztíží.

Zákonodárcům se nelíbím, že by se sen o vlastní nemovitosti rozplynul především mladým rodinám, pro které by hypotéka byla nedosažitelná. Nesouhlasí ale ani s novými podmínkami refinancování. S čím naopak z návrhu ČNB souhlasí, je, že by se výše poskytnuté hypotéky měla omezit. Konkrétní suma by se odvíjela od ceny nemovitosti.

Centrální banka chce svá doporučení uzákonit

Smyslem novely zákona o ČNB je zamezit předlužování českých domácností. Prozatím centrální banka vydává balíčky opatření, které se ale stále míjí účinkem. Místo toho, aby poskytnutých hypoték ubývalo, jich přibývá. Jen letos banky půjčily na bydlení 133 miliard Kč, což je o desetinu více než v loňském roce za stejné období. Ani poslední dubnové zpřísnění hypoték zájem o úvěry na bydlení neutlumilo.

Dojde-li však ke zhoršení situace české ekonomiky, bude mít řada dlužníků problémy se splácením svých úvěrů. Tento fakt si ale mnozí spotřebitelé neuvědomují. Proto Česká národní banka už nechce vydávat pouhá doporučení, chce omezení a zpřísnění podmínek uzákonit. Nová pravidla by se tak netýkala pouze klasického hypotečního úvěru, ale i například americkou hypotéku by nebylo možné už tak snadno získat na cokoliv.

Hypotéky budou ještě alespoň dva roky dostupné pro všechny

Centrální bankéři si ale budou muset na možné schválení novely ještě hodně dlouho počkat. Tím, že se nyní návrh zákona neprojedná, bude ho mít na stole až po říjnových volbách nová vláda. Znamená to tedy, že dříve jak za dva roky zpřísnění platit nezačne, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří uvažují o sjednání hypotéky v letošním a v příštím roce.

I přestože poslanci chtějí nechat zájemcům o úvěr volnější ruku a nechtějí zpřísňovat podmínky, mají centrální bankéři pravdu v tom, že hypotéka nepatří do každé rodiny. Ač v současné době mzdy rostou a české ekonomice se velmi daří, nikdo nemůže zaručit, že za pár let nebude vše jinak. Je proto nutné pamatovat nejen na to, zda na splácení úvěru máte nyní, ale zda na něj budete mít i za deset nebo dvacet let. K tomu vám může pomoci nejen hypoteční kalkulačka, díky které snadno zjistíte, jak vysoké splátky budete muset platit, abyste půjčenou sumu splatili do vámi požadované doby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Stavebnictví v číslech si přečtěte

Ceny rodinných domů, ceny bytů, porovnání, růst cen nemovitostí

Ceny nemovitostí: Rodinné domy zdražují rychleji než byty

Ceny rodinných domů v Česku od začátku roku do konce října vzrostly téměř dvakrát rychleji než u bytů. Zatímco rodinné domy zdražily v průměru o 13,5 procenta, v případě bytů o 7,2 procenta. Vyplývá ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist