REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

České ekonomice se daří. Lidé se nebojí zadlužovat a omezení hypoték se nebojí. Prozatím nemají ani důvod. Opatření České národní banky jsou stále jen doporučení, která nemusí ostatní banky akceptovat. Snaha o uzákonění se prozatím odsouvá. Novelu zákona o ČNB vláda do konce volebního období už nestihne projednat.
Hypotéky jsou stále dostupné. O zpřísnění podmínek rozhodne až nová vláda

Poslanci nechtějí před říjnovými volbami zpřísňovat hypotéky, možná i proto se rozhodli, že novelu zákona o ČNB přenechají k projednání nové vládě. Nejdříve jak za dva roky se tak zájemcům o hypotéky dostupnost bydlení neztíží.

Zákonodárcům se nelíbím, že by se sen o vlastní nemovitosti rozplynul především mladým rodinám, pro které by hypotéka byla nedosažitelná. Nesouhlasí ale ani s novými podmínkami refinancování. S čím naopak z návrhu ČNB souhlasí, je, že by se výše poskytnuté hypotéky měla omezit. Konkrétní suma by se odvíjela od ceny nemovitosti.

Centrální banka chce svá doporučení uzákonit

Smyslem novely zákona o ČNB je zamezit předlužování českých domácností. Prozatím centrální banka vydává balíčky opatření, které se ale stále míjí účinkem. Místo toho, aby poskytnutých hypoték ubývalo, jich přibývá. Jen letos banky půjčily na bydlení 133 miliard Kč, což je o desetinu více než v loňském roce za stejné období. Ani poslední dubnové zpřísnění hypoték zájem o úvěry na bydlení neutlumilo.

Dojde-li však ke zhoršení situace české ekonomiky, bude mít řada dlužníků problémy se splácením svých úvěrů. Tento fakt si ale mnozí spotřebitelé neuvědomují. Proto Česká národní banka už nechce vydávat pouhá doporučení, chce omezení a zpřísnění podmínek uzákonit. Nová pravidla by se tak netýkala pouze klasického hypotečního úvěru, ale i například americkou hypotéku by nebylo možné už tak snadno získat na cokoliv.

Hypotéky budou ještě alespoň dva roky dostupné pro všechny

Centrální bankéři si ale budou muset na možné schválení novely ještě hodně dlouho počkat. Tím, že se nyní návrh zákona neprojedná, bude ho mít na stole až po říjnových volbách nová vláda. Znamená to tedy, že dříve jak za dva roky zpřísnění platit nezačne, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří uvažují o sjednání hypotéky v letošním a v příštím roce.

I přestože poslanci chtějí nechat zájemcům o úvěr volnější ruku a nechtějí zpřísňovat podmínky, mají centrální bankéři pravdu v tom, že hypotéka nepatří do každé rodiny. Ač v současné době mzdy rostou a české ekonomice se velmi daří, nikdo nemůže zaručit, že za pár let nebude vše jinak. Je proto nutné pamatovat nejen na to, zda na splácení úvěru máte nyní, ale zda na něj budete mít i za deset nebo dvacet let. K tomu vám může pomoci nejen hypoteční kalkulačka, díky které snadno zjistíte, jak vysoké splátky budete muset platit, abyste půjčenou sumu splatili do vámi požadované doby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Trend celoživotního bydlení v pronájmu se u nás zatím neuchytil

Dlouhodobě pak vlastní bydlení upřednostňuje drtivá většina Čechů. Například ve Švýcarsku žije téměř 60 % lidí v nájemním bydlení. Pokud si chtějí Češi nemovitosti i nadále kupovat, musí disponovat určitou výši úspor. Proto je ideální začít spořit brzy po narození dítěte.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 6 procent na 1544 zahájených bytů

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni klesla o šest procent a snížila se druhým rokem po sobě. Předtím v letech 2016 až 2018 výstavba bytů v kraji trvale rostla. Lidé, developerské firmy či obce v kraji loni zahájili stavbu 1544 bytů po 1645 zahájených bytech v roce 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com sylv1rob1

Stavební výroba v lednu zpomalila meziroční propad na 5,2 %

Propad stavební výroby v Česku zpomalil. V lednu se produkce ve stavebnictví reálně meziročně snížila o 5,2 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,4 procenta. Stejně jako o měsíc dříve si pohoršily pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, a vzrostlo inženýrské stavitelství, tedy…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od 2008

Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun, meziročně o 16,8 procenta více. Hodnota byla nejvyšší od roku 2008. Necelé tři pětiny patřily veřejným zakázkám, zbytek připadal na soukromé. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Evidovány jsou údaje z firem s 50 a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA