REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Bezklíčové technologie nahrazují klasické zámky

Dveře do kanceláře či ordinace se v dnešní době stále častěji otvírají například kartou, čtečkou otisků prstů nebo mobilem. Jako ovládací prvek slouží také speciální bezpečnostní klika s funkcí kódování vstupu. Digitální bezklíčové technologie postupně nahrazují mechanické zámky.

Trh s digitálními technologiemi roste

Segment elektronických zámků a přístupových systémů celosvětově roste každým rokem zhruba o 5 procent. Česko tento trend kopíruje a patří v tomto smyslu k progresivním zemím. „Zatímco nyní tvoří digitální přístupové systémy patnáctiprocentní podíl z celkového obratu, v roce 2018 budeme pravděpodobně atakovat hranici 25 procent. Digitální technologie zastupují například chytré zámky ENTR, kterým patří více jak polovina trhu s rezidenční výstavbou. Druhou nejrychleji rostoucí oblastí jsou kancelářské a zdravotnické budovy,“ říká Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock, která vyvíjí a dodává na trh elektro-mechanická zámková řešení pro koncové uživatele, developery a další obchodní partnery.

Mul-T-Lock

Zámečníci potvrzují generační výměnu

Generační výměnu klasických zámků potvrzuje také Ladislav Kratochvil z Asociace zámkových a klíčových služeb České republiky. „Trend elektronizace zámků posiluje. Každý, kdo dělá systémy generálního klíče, bude v nejbližších letech vyrábět elektronické přístupové systémy, nebo to už dělá. Pokud by se nepřizpůsobil, ztratí velkou část potenciálních zákazníků. Mluvím o tak zvaných hybridních zámečnictvích, která již implementovala do svého portfolia přístupové systémy, elektronická kukátka, kódovací kliky.

Benefity nových přístupových systémů

Mnoho lidí má zažitou představu, že digitální přístupové systémy jsou příliš složité a vyžadují profesionální bezpečnostní službu potřebnou k jejich instalaci i údržbě. To již dnes ale neplatí. „Přístupový systém s technologií SMARTair může být namontován přímo na stávající mechanické zámky – není nutné žádné napojování – pracuje s kartami a nabízí mnohé chytré funkce včetně správy oprávnění, časových plánů, záznamů událostí, okamžitého zrušení platnosti ztracené nebo odcizené karty a dalších. Protipólem tohoto jednoduchého systému jsou pak složitější, inteligentní systémy řízené pomocí Wireless, které dokáží přístupová práva přidělovat nebo zakazovat pomocí internetu,“ uzavírá Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Jak zabezpečit bytový dům si přečtěte

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist