REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Realitní výsledky bude komentovat nové sdružení – Asociace pro český kancelářský trh

Sběr dat z trhu kancelářských prostor, jejich analýza a komentování aktuálních trendů pro veřejnost. Takové jsou cíle nově vzniklé Asociace pro český kancelářský trh (COMA - Czech Office Market Association).
Zdroj: Fotolia.com - Ralf Gosch

Zakládajícími členy jsou mezinárodní realitní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate Česká republika a realitní a konzultační společnost OFFICE HUNTERS. „Chceme zajistit komplexní a transparentní data o výkonnosti trhu s kancelářskými nemovitostmi. Zveřejňovat je budeme na čtvrtletní bázi,“ shrnuje Asociace Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství z BNP Paribas Real Estate ČR.

"Značným vývojem procházejí i starší administrativní objekty, a proto se v naší nové platformě budeme věnovat i tomuto segmentu," vysvětluje vznik COMA Filip Veselý, ředitel OFFICE HUNTERS. Informace, které obě společnosti schraňují, dále třídí a analyzují, jsou důležité pro developery, investory i samotné nájemce. Na základě stovek transakcí je COMA schopna na kvartální bázi pojmenovávat nosné trendy na tuzemském trhu nemovitostí.

Asociace pro český kancelářský trh jako první zpracovala data za první pololetí roku 2017 pro kanceláře v Praze. Zatímco vloni bylo v Praze dokončeno pouze 33 000 m2 nových kanceláří, letos developeři ohlásili dokončení projektů s celkovou plochou cirka 170 000 m2. Ve druhém čtvrtletí byla dokončena budova Five by Skanska (13 400 m2) a Rustonka 1 (11 200 m2) od společnosti J&T. „Kromě nových projektů také výrazně přibývá rekonstrukcí starších kancelářských objektů, což je jasným trendem i do budoucna. Děje se tak vzhledem k nedostatku připravených projektů v zavedených kancelářských lokalitách,“ dodává Filip Veselý.

Celková plocha kancelářských prostor kategorie A a B činila ke konci června v Praze 3,2 milionu metrů čtverečních z toho budovy třídy A představovaly 70 % a budovy třídy B 30 %. Absorpce volných kancelářských ploch je vysoká, během druhého čtvrtletí se jich obsadilo 70 000 m2. Celkově tak neobsazenost poklesla ve druhém čtvrtletí na 8,2 %.

Mezi nejvýznamnější nově uzavřené transakce patřil pronájem Moneta Money Bank v BB Centru A a pronájem Accenture v budově Visionary na Praze 7, která se nachází ve fázi výstavby. "Pronájem Accenture ukazuje, že developeři a za nimi i nájemci se stěhují i do nových lokalit v rámci Prahy, které doposud nepatřily k zavedeným kancelářským zónám,“ říká Lenka Šindelářová.

COMA díky vysokému zájmu nájemců v posledních měsících zaznamenala zvýšení nejvyššího požadovaného nájemného v centru města, ale i v některých dalších lokalitách s nižší neobsazeností. Nejvyšší nájemné dosahuje 19-21 EUR/m2/měsíc. Asociace očekává, že v centru města by mělo nájemné i letos zaznamenat ještě mírný nárůst. Již nyní eviduje na některých budovách nájemné nad výše uvedenou úrovní.

"V tomto roce neočekáváme dramatický nárůst volných prostor ani u starších objektů. Řada z nich díky investicím do interiéru a technického vybavení zvýšila svou atraktivitu, což vidíme na stoupajícím zájmu nájemců. Záleží však velmi na lokalitě a flexibilitě vlastníka přistoupit na často individuální požadavky zájemců," doplňuje údaje Lenka Šindelářová.

Podle Filipa Veselého se firmy v rámci relokací nebo expanzí nejčastěji zajímají o lokality, jako jsou centrum Prahy, Smíchov, Karlín nebo Holešovice. Poptávka se u starších kanceláří obvykle pohybuje do 500 m2 a pochází nejčastěji z IT sektoru. „Na trhu evidujeme také několik větších poptávek nad 10 000 m2, které by se mohly realizovat v tomto roce a přispět tak opět vysoké realizované poptávce,“ uzavírá Lenka Šindelářová z BNP Paribas Real Estate.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

REKLAMA