REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Realitní výsledky bude komentovat nové sdružení – Asociace pro český kancelářský trh

Sběr dat z trhu kancelářských prostor, jejich analýza a komentování aktuálních trendů pro veřejnost. Takové jsou cíle nově vzniklé Asociace pro český kancelářský trh (COMA - Czech Office Market Association).
Zdroj: Fotolia.com - Ralf Gosch

Zakládajícími členy jsou mezinárodní realitní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate Česká republika a realitní a konzultační společnost OFFICE HUNTERS. „Chceme zajistit komplexní a transparentní data o výkonnosti trhu s kancelářskými nemovitostmi. Zveřejňovat je budeme na čtvrtletní bázi,“ shrnuje Asociace Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství z BNP Paribas Real Estate ČR.

"Značným vývojem procházejí i starší administrativní objekty, a proto se v naší nové platformě budeme věnovat i tomuto segmentu," vysvětluje vznik COMA Filip Veselý, ředitel OFFICE HUNTERS. Informace, které obě společnosti schraňují, dále třídí a analyzují, jsou důležité pro developery, investory i samotné nájemce. Na základě stovek transakcí je COMA schopna na kvartální bázi pojmenovávat nosné trendy na tuzemském trhu nemovitostí.

Asociace pro český kancelářský trh jako první zpracovala data za první pololetí roku 2017 pro kanceláře v Praze. Zatímco vloni bylo v Praze dokončeno pouze 33 000 m2 nových kanceláří, letos developeři ohlásili dokončení projektů s celkovou plochou cirka 170 000 m2. Ve druhém čtvrtletí byla dokončena budova Five by Skanska (13 400 m2) a Rustonka 1 (11 200 m2) od společnosti J&T. „Kromě nových projektů také výrazně přibývá rekonstrukcí starších kancelářských objektů, což je jasným trendem i do budoucna. Děje se tak vzhledem k nedostatku připravených projektů v zavedených kancelářských lokalitách,“ dodává Filip Veselý.

Celková plocha kancelářských prostor kategorie A a B činila ke konci června v Praze 3,2 milionu metrů čtverečních z toho budovy třídy A představovaly 70 % a budovy třídy B 30 %. Absorpce volných kancelářských ploch je vysoká, během druhého čtvrtletí se jich obsadilo 70 000 m2. Celkově tak neobsazenost poklesla ve druhém čtvrtletí na 8,2 %.

Mezi nejvýznamnější nově uzavřené transakce patřil pronájem Moneta Money Bank v BB Centru A a pronájem Accenture v budově Visionary na Praze 7, která se nachází ve fázi výstavby. "Pronájem Accenture ukazuje, že developeři a za nimi i nájemci se stěhují i do nových lokalit v rámci Prahy, které doposud nepatřily k zavedeným kancelářským zónám,“ říká Lenka Šindelářová.

COMA díky vysokému zájmu nájemců v posledních měsících zaznamenala zvýšení nejvyššího požadovaného nájemného v centru města, ale i v některých dalších lokalitách s nižší neobsazeností. Nejvyšší nájemné dosahuje 19-21 EUR/m2/měsíc. Asociace očekává, že v centru města by mělo nájemné i letos zaznamenat ještě mírný nárůst. Již nyní eviduje na některých budovách nájemné nad výše uvedenou úrovní.

"V tomto roce neočekáváme dramatický nárůst volných prostor ani u starších objektů. Řada z nich díky investicím do interiéru a technického vybavení zvýšila svou atraktivitu, což vidíme na stoupajícím zájmu nájemců. Záleží však velmi na lokalitě a flexibilitě vlastníka přistoupit na často individuální požadavky zájemců," doplňuje údaje Lenka Šindelářová.

Podle Filipa Veselého se firmy v rámci relokací nebo expanzí nejčastěji zajímají o lokality, jako jsou centrum Prahy, Smíchov, Karlín nebo Holešovice. Poptávka se u starších kanceláří obvykle pohybuje do 500 m2 a pochází nejčastěji z IT sektoru. „Na trhu evidujeme také několik větších poptávek nad 10 000 m2, které by se mohly realizovat v tomto roce a přispět tak opět vysoké realizované poptávce,“ uzavírá Lenka Šindelářová z BNP Paribas Real Estate.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Fotolia - kurtov

Koupili jste dům a objevili vady? Jak reklamovat starý dům? Prodejce se mohl dopustit podvodu

Kdo chce bydlet hned, koupí si existující nemovitost. Při čtení kupní smlouvy s klidem přejde větu, že se „…seznámil s právním i faktickým stavem nemovitosti a nemá proti němu výhrad“, nebo že „kupuje dům, jak stojí a leží“. Podepíše. Co doopravdy koupil, se zpravidla dozví, až když začne dům rekonstruovat. Jak…

Zdroj: Onnis Luque

Co se starými a nevyužívanými budovami? Než je využijeme, věnujme je lidem

Malá i velká města, světové metropole. Mají je všechny. Co? Staré budovy s předlouhou minulostí, které ale mají pramalou buducnost. Haly starých fabrik, garáže a autodílny, zaniklé podniky. Spoustu objektů, které možná dokládají postupný vývoj lidských sídel, ale zase ne tolik, aby se na ně mohla vztahovat nějaká…

Zdroj: AdobeStock - Nito

Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu

Výrobky plnící funkci stavby, mezi které patří i mobilní domy, stavební zákon považuje za stavbu a je nerozhodné, že nejsou pevně spojené se zemí základem nebo mají kola a můžete je přesouvat z místa na místo. Ano, čtete dobře, stavbou může být i věc movitá. Mobilní dům musí proto splnit i všechny technické parametry…

Zdroj: AdobeStock - Mario

Přístupová cesta na pozemek: Parametry přístupové cesty a jak zřídit sjezd

Vyhlídli jste si vysněné místo k bydlení, ke stavbě rodinného domu či rekreační chaty? Před koupí si dobře ověřte nejen právní stav pozemku, sítě v dosahu ale i přístupovou cestu. Z přístupové cesty budete zřizovat sjezd na pozemek. Sjezd ale nelze zřídit kdekoli, přístupové cesty musí splňovat požadavky dané…

Zdroj: Fotolia.com

Plánovací smlouvy a smlouvy obcí a developerů. Co si může obec s developerem domluvit?

Plánovací smlouva mezi obcí a developerem je někdy vyžadována stavebním úřadem, především v těch místech, kde je nutné před stavbou vybudovat potřebnou infrastrukturu, třeba vodovod nebo komunikaci. Některé dohody obce a developera mohou domlouvat změnu územního plánu. Co si developeři mohou s obcemi dohodnout? A…

REKLAMA