Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Praha chce lépe řešit správu svého majetku, včetně prázdných domů

V Praze by měla vzniknout částečně veřejná databáze prázdných nemovitostí v majetku města. Řekla to náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Magistrát se chce také zaměřit na lepší správu majetku. V metropoli jsou stovky prázdných domů, řada z nich vlastněných městem. Magistrát zatím vyřešil další osud jenom některých.
Praha chce lépe řešit správu svého majetku, včetně prázdných domů

"Praze chybí databáze, kde by byly veřejně přístupné informace o volných městských objektech," uvedla Kolínská s tím, že magistrát by tak mohl inzerovat případným nájemcům řadu prostor, které jsou nyní nevyužity.

Radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) nedávno uvedl, že majetkový odbor magistrátu v současnosti připravuje takzvanou pasportizaci nemovitostí města, tedy jeho zaevidování do interní databáze. Evidence majetku je nicméně podle radního v Praze kvalitní, problémem je spíš jeho efektivní využití. "Máme řadu prázdných budov na lukrativních místech a snažíme se o co nejrychlejší nastavení tak, aby byly pro město využity," uvedl. Problémem jsou podle něj i nevýhodné pronájmy. Město chystá přesoutěžení správcovských firem.

V poslední době se magistrátu podařilo vyřešit otázku takzvaných radničních domů na Malém náměstí, které pronajalo několika organizacím, a nevyužívaných budov v Hybernské ulici, kde Univerzita Karlova vytváří multifunkční kampus. Jedná také o výměně sousední budovy, kterou vlastní stát, za jiné nemovitosti v majetku města. Objekt začátkem června na krátkou dobu obsadili squatteři.

Například opuštěný dům na Staroměstském náměstí pronajalo město skautům, kteří v něm zřídili Skautský institut. Pořádájí zde pro veřejnost přednášky, komorní divadelní a hudební představení, rukodělné i jazykové kurzy. Najdete zde čítárnu i zázemí pro spolkovou činnost. V současné době skauti celý dům uvnitř předělávají a vybavují.

Další otázkou jsou podle Kolínské prázdné objekty v soukromém vlastnictví. Další motivace pro majitele k jejich údržbě je však komplikovaná a vyžádala by si patrně zásahy do celostátní legislativy. Podle analýzy, kterou si náměstkyně nechala vypracovat od Parlamentního institutu, se v zahraničí tento problém řeší například zvláštní daní nebo vyvlastněním. V českém právním systému propadá státu nemovitost v případě, že je opuštěná, tedy že vlastník po dobu deseti let nevykonával vlastnické právo. To však může být velmi obtížně prokazatelné.

Podle posledních oficiálních dat ze sčítání lidu bylo v roce 2011 v hlavním městě 7022 prázdných domů, z toho zhruba 90 procent tvořily rodinné. Neobydlených bytových domů bylo evidováno 390. Na nevyužité budovy se zaměřuje také projekt prazdnedomy.cz, který začátkem roku 2017 v Praze evidoval 256 prázdných domů. Podle městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) by využití 390 domů v Praze při průměru 15 jednotek na dům znamenalo téměř 6000 nových bytů, což zhruba odpovídá objemu nové bytové výstavby v roce 2016. "Předpokládáme ale, že část statisticky vykazovaných domů a bytů ve skutečnosti využívána je," uvedl mluvčí IPR Marek Vácha.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA