REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Ploty k rodinnému domu

Téměř každý majitel rodinného domu řeší nové oplocení. Jednou je třeba oplotit zahradu, jindy zase postavit přední plot z ulice. Jenže jaký plot vybrat? Typů opocení je na trhu mnoho, a tak si některé v následujícím článku představíme.

Drátěný plot

Klasické pletivo je tvořeno čtyřhrannými oky a buď je opatřeno napínacím drátem nahoře a dole, nebo je pletivo zapletené bez napínacích drátů, které je třeba dokoupit zvlášť. Napínací drát ke klasickému čtyřhrannému pletivu potřebujete vždycky, jen je trochu jiný postup při montáži pokud máte pletivo bez napínacího drátu nebo s ním. Prodává se klasické pletivo v pozinkované povrchové úpravě nebo lze koupit pletivo poplastované. Poplastované pletivo je také z pozinkovaného drátu, ten je navíc ale ještě opatřen tenkou vrstvou plastu, která jej chrání proti korozi. Jak pozinkované pletivo, tak poplastované pletivo je vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům bez potřeby další údržby. V dnešní době je možné klasické poplastované pletivo sehnat ve všech možných barvách, nejčastěji je však možné narazit na zelenou, hnědou či antracitovou barvu pletiva.

Čtyřhranné poplastované pletivo pro oplocení zahrady rodinného domu. Zdroj: Pletiva Dobrý

Pokud máte psa, klasické pletivo mu nemusí zabránit před útěkem. Poměrně snadno jej totiž rozplete. Jako ochrana před útěkem psa ze zahrady se výborně hodí svařované drátěné pletivo. Svařované pletivo se vyrábí bodovým svařováním v každém spoji drátů a vyznačuje se tak mnohem vyšší pevností a bezpečností. Je samonosné a nepotřebujete tak napínací dráty a další příslušenství pro jeho instalaci. Svařované pletivo se prodává v poplastované povrchové úpravě v zelené a antracitové barvě. Svařované pletivo je méně okoukané a vypadá mnohem lépe než klasické čtyřhranné pletivo.

Svařované pletivo Multiplast na betonové zídce. Zdroj: Pletiva Dobrý

Drátěné pletivo, ať už klasické čtyřhranné nebo svařované, se skvěle hodí pro oplocení zahrady. Je levné, jeho montáž není náročná a neruší výhledu do okolí. Pro oplocení přední části domu - z ulice - lidé často volí bezpečnější, vzhledově hezčí a dá se říct i reprezentativnější typy oplocení.

Plaňky na plot

U nás hojně rozšířený a oblíbený typ plotu je plot z planěk. Plotové pole je možné si poměrně snadno přizpůsobit vlastní fantazii. Plotovky mohou být svisle nebo horizontálně, mohou mít rovnou, zakulacenou, trojhrannou hlavu nebo mohou být seříznuté na koso. Dále je možné jednotlivé plaňky skládat rovně (všechny stejně vysoké), do oblouku nebo cikcak. Plaňky jsou obvykle dřevěné, a tak je třeba o takový plot každoročně pečovat. V současné době je však možné sehnat plastové plaňky, plaňky z recyklovaného plastu nebo plaňky z kompozitního materiálu dřeva a plastu. Všechny tyto druhy materiálu jsou bezúdržbové, nicméně životnost záleží na konkrétním složení, ze kterého jsou plotovky vyrobeny. Některé levné plastové plotovky se mohou časem kroutit, případně ztrácet barvu. Kompozitní materiál WPC (wood-plastic composite - dřevoplast) se vyznačuje vyšší stálostí, nepůsobí tak "umělohmotně", ale je také dražší. Plastové plotovky také můžete řezat a skládat do plotových polí dle libosti, není ale nutné je pro jejich delší životnost jakkoli udržovat.

WPC plotovky v kombinaci s betonovou deskou - písková barva, dekor břidlice. Zdroj: Pletiva Dobrý

Plotové panely

Plotové panely (plotové dílce) jsou známé hlavně jako oplocení průmyslových a firemních areálů. V dnešní době se ale stále častěji používají pro oplocení rodinných domů. Existují dva typy označované jako 2D a 3D. Plotový panel 2D je plochý a má vždy horizontální drát zdvojený, vyznačuje se tak vysokou pevností. Plotové panely 3D jsou opatřeny několika horizontálními prolisy, které slouží pro zpevnění celé svařené sítě a pro někoho mohou mít i estetickou funkci. Plotové dílce se prodávají v šířce 250 cm, je proto třeba dodržet rozestupy sloupků. V nabídce jsou plotové dílce pozinkované a dále lakované (nejčastěji zeleně, ale lze sehnat i jiné barvy). Ke sloupkům se montují pomocí speciálních příchytek, které jejich montáž usnadňují. Tento typ oplocení působí vcelku moderním, trochu industriálním dojmem, je jednoduchý na montáž a splňuje požadavky na bezpečnost i vzhled přední strany plotu.

3D panely v antracitové barvě RAL 7016 Pletiva Dobrý

Betonový plot

Pokud máte rádi soukromí nebo se váš pozemek nachází v ne zrovna ideální oblasti (např. rušná silnice v okolí), můžete zvolit radikálnější typ oplocení pozemku, a sice betonový plot. Betonový plot se většinou skládá z betonových sloupků a betonových desek, které jsou z jedné nebo z obou stran opatřeny ražbou určitého dekoru (cihla, břidlice, kámen apod.). Betonové plotové sloupky mají drážky, do kterých se dle požadované výšky zasouvají jednotlivé desky. Montáž je tedy jakási stavebnice, nicméně poměrně náročná na váhu součástek. Betonový plot však nakonec nabídne vysokou bezpečnost, stoprocentní soukromí a výraznou zvukovou bariéru.

Oplocení sportovního areálu betonovým plotem - dekor břidlice. Zdroj: Pletiva Dobrý

Existuje samozřejmě další spousta druhů plotů k rodinnému domu. Můžeme zmínit gabionové zdi, kované ploty nebo například hliníkové oplocení. Nicméně tyto typy oplocení jsou většinou vyráběny na zakázku, čemuž odpovídá i jejich vysoká cena.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Vytváří specifickou atmosféru. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou domy vhodně doplňovat a vytvářet velmi zajímavé a inspirativní prostředí. Vědí to majitelé domů i designéři.

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA