REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Cesta k čisté, kvalitní a nezávadné vodě v bazénu

Je voda ve vašem bazénu čistá a hygienicky nezávadná? K tomu pomáhá bazénová chemie, která patří k základní výbavě každého majitele bazénu. Základní bazénovou dezinfekcí je chlor, ten můžeme přidávat do vody i v menším množství. K tomu nám pomáhají technologie na úpravu vody: UV lampa, ionizátor či solnička.

Není nic lepšího než si v létě na vlastní zahradě skočit do osvěžující vody v bazénu. Přečtěte si několik rad, jak udržet vodu v dokonalé formě přes celé léto i po něm.

Nejprve je třeba si uvědomit, že prvotním předpokladem úspěchu je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Bez jejího dobrého fungování nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách kvalitní a nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíme pravidelně alespoň jednou za 14 dní propírat a nejpozději jednou za 2 roky pak celou vyměnit. Dejte pozor, při pročišťování filtrace je voda odváděna pryč z bazénu, proto je jej potřeba následně doplnit. Pokud bazén využíváte velmi intenzivně, je nutné na manometru častěji kontrolovat tlak, který většinou graficky znázorní, kdy je již čas na vyčištění.

Zdroj: Albixon

Nejdůležitějším faktorem pro údržbu bazénové vody je dodržování předepsaných hodnot pH vody a volného Cl (chloru). Před každou úpravou vody je vždy zapotřebí nejprve změřit hodnotu pH. Předepsané hodnoty se pohybují v rozmezí pH 7,2–7,6 a pro chlor platí hodnoty Cl 0,1–0,6. Tyto hodnoty je možné měřit v podstatě jakýmkoli běžně dostupným testerem. Měření těchto hodnot provádějte vždy ve stejnou denní hodinu, nejlépe ráno (po ukončeném filtračním cyklu). Hodnoty pH a Cl se během dne mohou i dost výrazně měnit, a to v závislosti např. na slunečním svitu či počtu koupajících se osob. pH vody je třeba kontrolovat jak při použití chlorové chemie, tak i UV lampy, ionizátoru a solničky.

TIP: Pokud měřením pH vody zjistíte odchylku větší než dva stupně, aplikujte prostředek na snížení pH v menších dávkách, než je uvedeno v návodu, a rozdělte snižování hodnoty pH i do několika dní.

Při použití chlorových tablet mějte na paměti, že tyto tablety nesmějí být umístěny delší dobu ve skimmeru (hladinový sběrač nečistot), zejména při vypnutém oběhovém čerpadle. V tomto případě se ve skimmeru a v potrubí tvoří velmi vysoká koncentrace Cl, která může způsobit i výrazné poškození vlastní technologie. Tablety raději umístěte do běžně dostupných plováků (plovoucích dávkovačů chloru). Při používání chlorových tablet je důležitá častá kontrola koncentrace volného Cl. V případě dlouhodobějšího „přechlorování“ může dojít i k razantním změnám na barevnosti skeletu bazénu. Přechlorováním podporujete i případný vznik koroze na kovových součástech technologie bazénu, popřípadě zastřešení.

Zdroj: Albixon

Dezinfekční ionizátor vás zbaví až 95 % potřebných chemikálií k ošetřování bazénové vody. Ta pak není cítit po chemických čisticích prostředcích. Ionizátor vodu dezinfikuje elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, a to zcela automaticky. V případě ionizátoru doporučujeme kontrolovat kromě pH i přítomnost procenta Cu (mědi) ve vodě. Je nutné, aby nedošlo k překročení doporučených hodnot. V případě překročení těchto hodnot zařízení na několik dní odstavte z provozu a znovu hodnotu změřte. V případě zprovoznění bazénu nastavte řídící jednotku na několik filtračních cyklů na plný výkon, poté změřte testerem – jakmile zjistíte přítomnost Cu ve vodě, snižte výkon řídící jednotky na hodnoty uvedené v návodu. Je možné, že v průběhu provozu dojde ke zhoršení kvality bazénové vody, proto mějte vždy připraven i podpůrný chlorový přípravek.

Při užívání solničky používejte k úpravě pH vody pouze prostředky k tomu určené. Při zprovoznění bazénu nastavte řídící jednotku na několik hodin na plný výkon, změřte hodnotu volného Cl a zařízení nastavte dle návodu. K solničce Hidrolife si navíc můžete dokoupit wi-fi modul, kterým ji lze ovládat
i na dálku. Užitečná je také sonda redoX, která sleduje míru znečištění bazénu a zcela automaticky dávkuje dezinfekci.

Velmi šikovným pomocníkem při čištění bazénu je také bazénový vysavač, který dokonale odsaje hrubé nečistoty ze stěn a dna bazénu. S ním je udržování bazénové vody v kondici naprostou hračkou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu až na 7 měsíců v roce!

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu až na 7 měsíců v roce!

Obliba bazénu na vlastní zahradě v našich končinách rok od roku roste a není se co divit. Vždyť není nad to, dopřát si vodní pohodu a relaxaci v soukromí své vlastní zahrady a v blízkosti veškerého komfortu. Máte při ruce vše, co pro svůj pobyt v bazénu i na čerstvém vzduchu potřebujete.

REKLAMA