REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jubilejní 25. ročník stavebního veletrhu For Arch

Letošního 25. ročníku stavebního veletrhu For Arch v Praze se zúčastní 830 vystavovatelů na ploše 19.400 m² , což je meziročně o 4 % více vystavovatelů a nárůst plochy o 1.500 m². Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel obchodního týmu veletrhu For Arch Martin František Přívětivý.

„Historie veletrhu začala před 25 lety konferencí Forum architektury, odtud i název veletrhu For Arch. Dnes je veletrh zrcadlem situace ve stavebnictví. Zaznamenali jsme Nárůst plochy, počtu vystavovatelů především větší chuť vystavovatelů do prezentace jako takové, “ řekl Přívětivý. Podle něj větší zájem firem signalizuje opatrné oživování českého stavebnictví.

Tématem veletrhu For ARCH jsou rekonstrukce a revitalizace

Právě tyto stavební práce firmy i díky evropským a státním dotacím vidí pořadatelé jako velkou příležitost. "Reagujeme tím na současnou poptávku na trhu, kde vidíme masivní zájem o rekonstrukce domů a budov podporovaný státními dotačními programy. Veletrh umožní zájemcům získat informace o nejnovějších dostupných výrobcích a technologiích potřebných pro kvalitní rekonstrukci," poznamenal ředitel Přívětivý, podle nějž vystavující firmy získají na veletrhu nové zakázky.

Přívětivý rovněž poznamenal, že z dotazníků mezi návštěvníky předchozích ročníků vyplynulo, že návštěvníci chodí na veletrh kvůli novinkám a kvůli osobním setkáním. V této souvislosti připomenul tradiční soutěž GRAND PRIX, do které je v letošním roce přihlášeno 46 novinek, např. cihla Porotherm, teplené čerpadlo Bosch ověnčené 5 patenty a POP mobilní zastřešení bazénů.

„ABF je 100% vlastníkem areálu PVA Letňany, který se stále více stává cílem návštěvníků různých typů akcí. Areál prošel velkými změnami a velké investice jej proměnily v multifunkční areál. Jarní sezóna skočila s 15% nárůstem návštěvnosti, pořádáme 80 akcí/rok. For Arch je pilotním projektem a jedničkou v České republice“ přiblížil generální ředitel ABF Tomáš Kotrč místo konání veletrhu a poděkoval partnerům letošního jubilejního ročníku veletrhu For Arch.

„Historie veletrhu začala před 25 lety konferencí Forum architektury, odtud i název veletrhu For Arch. Dnes je veletrh zrcadlem situace ve stavebnictví. Zaznamenali jsme Nárůst plochy, počtu vystavovatelů především větší chuť vystavovatelů do prezentace jako takové, “

František Přívětivý, ředitel obchodního týmu veletrhu For Arch

Tiskové konference k 25. ročníku veletrhu For Arch se zúčastnil náměstek MPO ČR Jiří Koliba. Jiří Koliba je náměstkem pro stavebnictví MPO ČR a dříve byl šéfem Státního fondu rozvoje bydlení. Koliba se vrátil ve svých slovech k hodnocení ČSÚ, které hovoří o poklesu stavebnictví 3,7 % a zdůraznil, že je třeba počítat s fázovým zpožděním v tomto oboru.

„Zaznamenali jsme dvojnásobný růst zakázek, uplyne minimálně půl roku, než se tento nárůst finančně projeví. ČSÚ hovoří o mírném oživení, ale ne o vystoupení z krize. Nečekejme světlé zítřky ani dnes ani zítra, použiji-li názory pana Matyáše ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví a pana Korce z Ekospolu jako zástupce developerů, kteří jsou zkušení a vědí, o čem mluví. Ale jednou lépe být musí. Pokud roste průmysl, nastane i růst investic. A nejsou potřeba jen peníze. Jsou zde i další faktory, které již může stát hodně ovlivnit. Jako příklad bych uvedl legislativu. Pracuje se na návrhu zákona o liniových stavbách, o liniových stavbách energetických, zpracovávají se změny pro zákon o stavebních zakázkách a pro stavební zákon. Rádi bychom omezili dobu od vyhlášení záměru k povolení stavby na max. 3,5 roku, “ řekl Koliba.

Na výstavišti v pražských Letňanech se od 16. do 20. září představí firmy z 16 zemí včetně například Belgie, Francie či Itálie. Součástí stavebních veletrhů budou také veletrhy For Therm, For Wood, Bazény, sauny & spa a For Waste & Water. Organizátoři připravili i devátý ročník odborné konference "Dřevěné stavění = zdravější bydlení" či přednášku "Stavba domu svépomocí - krok za krokem".

Nově se v rámci akce uskuteční Konference ředitelů projektových společností, která se až dosud konala vždy samostatně. "Na rozdíl od mírného růstu stavebnictví, počet zakázek pro projekční firmy poklesl a neutěšená situace pokračuje. Projekční firmy musely v době krize především zajistit chod bez propouštění projektantů specialistů a mnohdy pracovaly za dumpingové ceny, což způsobilo kumulaci propadu financí. Nyní se očekává nárůst poptávky po projektování v II. pol. 2014" prohlásil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek, který české stavebnictví dlouhodobě monitoruje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu FOR PASIV, FOR THERM, FOR WOOD

Brno - výstaviště, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Na brněnském výstavišti začínají stavební veletrhy

Ve třech pavilonech brněnského výstaviště dnes začínají tři stavební veletrhy. Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby a nábytkářský Mobitex potrvají až do soboty, poprvé je doprovodí Festival architektury. Jejich hlavním tématem bude letos ekologie.

For Pasiv - archivní obrázek, zdroj: ABF

Volná vstupenka na For Pasiv 2020. Přijďte na veletrh pro příručky od ESTAV.cz zdarma!

For Pasiv je specializovaným veletrhem pro šetrné stavebnictví a úspory energií. Přijměte pozvání na výstavu technologií a materiálů pro nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby. ESTAV.cz pro vás má připravenou volnou vstupenku zdarma. Na veletrhu si navíc můžete vyzvednout oblíbené příručky redakce ESTAV.cz Jak…

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den třetí

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den třetí

I ve třetím veletržním dnu akce For Arch redakce ESTAV.cz a TZB-info vysílala ze svého stánku rozhovory s odborníky. Témata byla opět různorodá, rozhovory zaměřené na koncové stavebníky i odborníky. A kdo že přišel do studia ve čtvrtek?

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Středa byl druhý veletržní den akce For Arch. Taktéž druhý den živého vysílání redakcí ESTAV.cz a TZB-info ze stánku. Druhý den pozvání do vysílání přijali právníci, energetický specialista nebo výzkumnice univerzitního centra UCEEB a mnozí další. Veškeré rozhovory si můžete prohlédnout v celodenním streamu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA