REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe představila nominované projekty

E.ON Energy Globe je největší ekologická soutěž v České republice. Do 9. ročníku vstupují projekty v kategoriích Kutil, Obec, Firma, Mládež a Stavba. V každé z kategorií se bude vybírat ze dvou projektů. Soutěž E.ON Energy Globe je součástí mezinárodní soutěže Energy Globe Award. Od roku 2008 ji u nás pořádá energetická společnost E.ON.

Kutil

V tuzemsku velmi oblíbená kategorie Kutil se i letos chlubí nápaditými projekty. Citlivá digitální váha BeeSpy v kombinaci s dalšími technologiemi umožňuje lépe plánovat prohlídky včelstva, a tím také optimalizovat výnos medu.

Další projekt v kategorii Kutil představili studenti z Jihlavy, kteří se věnují výrobě oblečení a bytových doplňků z recyklovaných materiálů. Motivují tak své vrstevníky i ostatní k ekologickému přemýšlení, snížení produkce odpadu a recyklaci. Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě svůj projekt nazvali Recyklovaná móda. Z nepotřebného oblečení a dalšího materiálu vytvořili kolekci 60 oděvů a doplňků.

Kategorie Obec - Inteligentní systém nakládání s odpadyKategorie Obec - Inteligentní systém nakládání s odpady

Obec

Jihomoravská obec Šitbořice se rozhodla motivovat své obyvatele k lepšímu třídění odpadu. Obyvatelé mohou svůj odpad třídit už doma do označených pytlů a obec jim pak jako odměnu vrací část běžných poplatků za svoz komunálního odpadu. Každá domácnost dostane přidělený „odpadový účet“, na kterém si může zkontrolovat, kolik a jakého odpadu se jí podařilo vytřídit, a jaká odměna jí náleží.

Hronově se už od roku 2011 snaží snižovat energetickou náročnost městských budov. Obci se podařilo zateplit mateřské a základní školy a modernizovat devět zdrojů tepla včetně kotelny v budově místního Jiráskova divadla. Modernizace těchto technologií město financuje metodou EPC (Energy Performance Contracting), tedy formou financování z budoucích úspor na nákladech za energie.

Kategorie Firma - Ekologická prádelnaKategorie Firma - Ekologická prádelna

Firma

Do kategorie Firma byla letos nominována ekologická prádelna z Olomouce, která odebírá elektrickou energii a odpadní teplo z blízké bioplynové stanice. Díky tomu může svým zákazníkům nabízet služby za dostupné ceny. Přidanou hodnotou této firmy je využívání ekologicky odbouratelných pracích prostředků a garance bezinfekčnosti prádla.

Druhým nominovaným projektem v této kategorii je ekologická prodejna. Nákupní řetězec Lidl v pražských Průhonicích zprovoznil prodejnu, která pro svůj provoz využívá nejrůznější energeticky úsporné technologie, jako jsou tepelná čerpadla, LED osvětlení a také větrání s vysoce účinnou rekuperací odpadního tepla. Všechny chladicí systémy prodejny pracují s ekologickým chladivem.

Kategorie Mládež - Studentská soutěž Český ostrovní důmKategorie Mládež - Studentská soutěž Český ostrovní dům

Mládež

Studentská architektonická soutěž Český ostrovní dům si klade za cíl dát studentům prostor zkoumat možnosti soběstačných domů. Tedy staveb, které nejsou závislé na energetické infrastruktuře. Veškeré aktivity projektu pomáhají šířit nápady vedoucí k energeticky šetrnějšímu provozu staveb při zachování moderního standardu života jejich obyvatel.

Růžové kolo zaparkované kdekoliv ve městě dává signál k zapůjčení. Jezdit na něm můžete neomezeně dlouho, poté ho stačí kdekoliv uzamknout pro dalšího jezdce. To je základní princip bikesharingu, systému veřejného sdílení kol, za kterým stojí český projekt Rekola, realizovaný týmem mladých lidí.

Kategorie Stavba - Chytrý dům s květinovou mokřadní střechouKategorie Stavba - Chytrý dům s květinovou mokřadní střechou

Stavba

I v centru Prahy najdete dům porostlý květinami. V běžné činžovní zástavbě zde stojí ekologický dům s nepřehlédnutelnou zelenou střechou, která přitom slouží jako kořenová čistička odpadní vody. Přízemní pasivní dům postavený ze dřeva navíc využívá vlastní obnovitelné zdroje energie a svou existencí nijak nezatěžuje okolí.

Ecocity Malešice v Praze 10 je ekologickým obytným souborem. Jde o vůbec první developerský projekt bytových domů v Česku vystavěný v pasivním standardu. Benefitem pro jeho obyvatele je ekologické a úsporné bydlení, kvalitní bytové jednotky se zdravým vnitřním prostředím a výhledy do zeleně.

Pro vítěze jednotlivých kategorií můžete hlasovat online až do 30. září. Hlavní výhrou pro hlasující je roční zápůjčka vozu NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC na stlačený zemní plyn. Vítězové jednotlivých kategorií 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které i letos odvysílá Česká televize.

E.ON Česká republika, s.r.o.

logo
F. A. Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice

zelená linka: 800 77 33 22 E.ON Zákaznická linka ZDARMA, 800 22 55 77 E.ON Poruchová služba - elektřina, 1239 Poruchová služba - plyn
e-mail: info@eon.cz

web: www.eon.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

Zdroj: Dobrý design

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

REKLAMA