O životnosti nátěru rozhoduje v první řadě předchozí příprava renovovaného povrchu. Hrubou rez je možné odstranit ocelovou stěrkou a drátěným kartáčem. Nejúčinnější odstranění rzi je pomocí otryskání. To se používá nejvíce na větších konstrukcích, ale je možné i použití malých otryskávacích pistolí na menší plochy.
Práci usnadní použití brusky, případně i elektrické vrtačky s drátěným kotoučem nebo nástavcem s pryžovým kotoučem s brusným papírem.
Ruční broušení brusným papírem je pracné a důkladnější odstranění rzi je možné jen na menších plochách. Z hlediska koroze jsou riziková zejména místa svárů a různých spojů. Proto se jim musí věnovat i při čištění zvýšená péče.
Zbytky rzi se odstraňují, hlavně na větších plochách, odrezovačem. Používají se buď oplachové nebo bezoplachové odrezovače. Při použití je nutno dodržet příslušný návod. Konečný oplach čistou vodou je vhodný i při použití bezoplachového odrezovače. Pokud není možno u bezoplachových odrezovačů použít oplach vodou, je třeba alespoň z povrchu setřít volné reakční produkty a nečistoty. Pokud se rez neodstraní nebo odstraní jen částečně, snižuje se příslušně životnost nátěru. To platí více nebo méně i pro antikorozní barvy, které jsou uváděny na trh jako barvy na zrezivělé povrchy.
Obvykle je nutno povrch natíraného předmětu odmastit. Tento krok je možno vynechat, pokud vznikl čerstvý, prakticky nedotčený povrch při odstraňování rzi. Povrch je možno odmastit horkou vodou se saponátem s následujícím oplachem nebo pomocí speciálních odmašťovacích prostředků. Důležité je rychlé vysušení povrchu po oplachu, protože jinak dochází k tzv. mžikové korozi na mokrém povrchu oceli.
Renovace plechové střechy s nátěry Balakryl
Pro odmaštění lze použít i vhodná rozpouštědla, ale je nutno dodržet určitá bezpečnostní opatření, protože se často jedná o zdraví škodlivé látky a hořlavé kapaliny (technický benzin). Obtížná je ekologická likvidace znečištěných rozpouštědel, případně hadrů nasycených rozpouštědly.
Korozní odolnosti oceli a zinku je možno zvýšit fosfátováním povrchu před vlastním nátěrem. Používají se k tomu přípravky na bázi fosforečnanů. Povrch oceli je nutno před fosfátováním zbavit rzi a odmastit.
Staré nepevné a podrezivělé nátěry se odstraní, např. obroušením nebo odstraňovačem starých nátěrů, případně opálením, jak je podrobněji popsáno u odstraňování starých nátěrů na dřevě. Pozor při opalování tenkých plechů, plechy se mohou teplem zprohýbat. Po použití odstraňovače nátěrů je důležité dodatečné důkladné odmaštění povrchu. Staré pevné nátěry se mírně zdrsní, v případě potřeby i odmastí.
Ostatní kovy (hliník, pozinkované plechy) se odmastí. Je vhodné důkladné omytí pomocí štětky nebo kartáče horkou vodou s přídavkem saponátů s následujícím oplachem čistou vodou. Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy (okapy, okapové roury atd.) je třeba ponechat pro zaručení přilnavosti základní barvy k plechu po určitou dobu bez nátěru. Jinak se doporučuje použít speciální základní barvy deklarované výrobcem na čerstvý pozinkovaný plech.
Více informací najdete na stránkách Balakryl.
Zapojte se do redakční letní fotosoutěže: PLOTY KOLEM NÁS
Vyfoťte plot a vyhrajte! Stavební internetové portály TZB-info.cz a ESTAV.cz ve spolupráci s barvami značky Balakryl vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Ploty kolem nás! Podívejte se hledáčkem svých fotoaparátů a mobilů na plot, který potěší oko a duši a zároveň funguje jako ochrana vašeho domova či zahrady.
BALAKRYL - PPG Deco Czech a.s.
Sdílet / hodnotit tento článek
Přečtěte si více k tématu Stavba
12. 12. 2019
V Olomouckém kraji byla za prvních devět měsíců letošního roku zahájena stavba 1671 bytů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 0,7 procenta a byl druhý nejvyšší za posledních 11 let. Od ledna do září bylo v kraji díky vysoké rozestavěnosti dokončeno rekordních 1614 bytů. Ve srovnání s loňskem jich bylo o 62,7 procenta ...
11. 12. 2019
Odvětrání koupelny je nutnost, je však potřebné provést ho tak, aby stavbě nebylo zaděláno na jiné problémy. Stavebníkův záměr byl vyvést odtah ze stávající koupelny v podkroví starého rodinného domu do nezatepleného podstřešního prostoru šikmé sřechy, který je přirozeně provětrávaný otvory ve štítových stěnách. ...
10. 12. 2019
Ťokův průsmyk, nejdelší parkoviště světa a další nelichotivé přezdívky jsou dávány nejdůležitější silniční dopravní tepně v České republice. Stavba trvá již od roku 1971 a stále není hotová. 12. prosince se otevře 14,3 kilometru dlouhý úsek Přerov - Lipník nad Bečvou. Pojďme si připomenout nejdůležitější události ...
10. 12. 2019
Každá stavba je vždy určena k nějakému určitému účelu a podle toho je i postavena a vybavena. Účelem stavby tedy rozumíme její užívaní pro daný účel. Ten bývá stanoven již v povolení stavby a potvrzen její kolaudací, kterou se zejména ověřuje, zda příslušná stavba splňuje požadavky pro ten konkrétní účel užívání, pro ...
9. 12. 2019
Nový stavební zákon by mohl zastavit povolování staveb na rok až dva, uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Stát by podle ní měl efektivněji uplatňovat současný zákon a přistupovat ke změnám postupně. Nejprve by měl počkat, jak bude fungovat ...
Sdílet / hodnotit tento článek