REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Lindab nabádá: Nenechejte peníze odtékat z budov

Slýcháme o tom téměř neustále. Nadměrná spotřeba energie a její negativní dopad, který má na obyvatele celé planety. K úsporám energie může výrazně přispět stavební průmysl a samotné budovy. Ty jsou totiž největším „požíračem“ energie v zemích EU, spotřebovávajícím 40 % celkové energie a produkujícím 36 % emisí CO2. S energiemi nedokáže účinně hospodařit kolem 75 % budov!

Jednou z příčin je i špatně řešená vzduchotechnika, zejména nedostatečná těsnost vzduchotechnických systémů. Jak v tomto ohledu zlepšit ekonomiku provozu budov, radí Lindab – přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky.

K plýtvání penězi dochází doslova nad našimi hlavami

Netěsnosti v potrubí vzduchotechnických systémů musejí být kompenzovány zvýšeným výkonem ventilátorů ve vzduchotechnických jednotkách, což má za následek předimenzování jejich jednotlivých komponent. To pak vede ke zvýšené spotřebě energie, vyšší ceně a negativním dopadům na životní prostředí. Netěsnosti ve vzduchotechnickém potrubí tak obrazně řečeno doslova vyfukují peníze z kapsy vlastníků nemovitostí. Dnes se standardně používá třída těsnosti potrubí vzduchotechnických systémů A nebo B. Pokud ale například v kancelářské budově o velikosti 1 000 m2 pozměníte vzduchotechnický systém z třídy těsnosti A na třídu C, ušetříte na energiích ročně kolem 500 EUR. Když se na tento problém podíváme v širším měřítku, podle studie ´Potenciál úspory energie v Evropě´ by přechod z třídy těsnosti A na třídu těsnosti C mohl přinést roční úspory 10 terawatthodin energie. To je srovnatelné s energií vyrobenou třemi jadernými reaktory! Přechod na vyšší třídu těsnosti C nebo případně D by měl ohromný pozitivní dopad jak na životní prostředí, tak i na ekonomiku provozu budov,” uvádí Anders Berg, prezident a ředitel koncernu Lindab.

Detaily vzduchotechnických řešení od LindabuDetaily vzduchotechnických řešení od Lindabu

Houstone, máme problém

Dobře známou větu z letu vesmírné lodi Apollo 13 lze parafrázovat i pro současný stav vzduchotechnických systémů. „Při testování a hodnocení výkonových parametrů řady klíčových komponent vzduchotechnických systémů nelze stoprocentně zajistit, aby změřená a otestovaná účinnost komponent fungovala i v reálném provozu vzduchotechnického systému v budově. Jako příklad uveďme tepelné výměníky rekuperátorů. Při laboratorních zkouškách mají účinnost přibližně 90 %. Pokud se však dodaná energie někde v systému ztratí – pravděpodobně v důsledku netěsností vzduchotechnického potrubí v nevyužívaných částech budovy – nevrátí se už zpět do výměníku k rekuperaci. To znehodnotí účinnost rekuperace energie, kterou se tak zbytečně plýtvá,”  říká Petr Horký, Country Manager Lindab s. r. o. „Považujeme za zcela zásadní, aby oborové evropské platformy, jako je TightVent, stupňovaly své úsilí vedoucí k dosažení vyšší těsnosti vzduchotechnických systémů. My je v tom samozřejmě budeme podporovat,” dodává Anders Berg.

Postavme hráz s třídou těsnosti D

„Jako lídr na trhu vzduchotechnických systémů směřujeme k tomu, abychom dodávali a vyvíjeli stále kvalitnější systémy třídy těsnosti D – tedy nejvyšší kategorie, jaká vůbec existuje. Příkladem jsou naše vzduchotechnická potrubí Lindab Safe a Lindab Safe Click. Revoluční novinkou je Lindab UltraLink, který nabízíme zatím pouze na některých zahraničních trzích. Tento systém používá ultrazvuk pro přesné měření průtoku vzduchu v potrubí. Tento náš patentovaný měřící nástroj netvoří ve vzduchotechnickém systému žádné překážky proudění vzduchu. Výhodou takového systému je víc než jen pouhá vyšší energetická účinnost: umožňuje totiž i snadnější čištění a údržbu. Díky ultrazvuku lze provádět přesná měření v celém rozsahu hodnot proudění vzduchu, aniž by vznikaly tlakové ztráty. Nová ultrazvuková technologie tak optimalizuje proudění vzduchu a celkovou účinnost vzduchotechnického systému díky nerušenému proudění vzduchu a snížením tlakových ztrát. Přesná měření nám dovolují regulovat  a snižovat spotřebu vzduchu a tím i energie ve vzduchotechnických systémech. Právě inovační novinka Lindab UltraLink je příkladem našeho konkrétního příspěvku k novým regulativům Evropské unie, které stanovují, že do roku 2020 se spotřeba energie musí snížit o 20 %,“ uzavírá Anders Berg.

Detaily vzduchotechnických řešení od LindabuDetaily vzduchotechnických řešení od Lindabu

Inovace ve vzduchotechnice jako součást „internetu věcí”

„Osvícený přístup světových lídrů ve vzduchotechnice, jakým je Lindab, nelze než oceňovat,“ komentuje Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy. „Je však třeba si uvědomit, že jakkoli jsou tyto jednotlivé inovace užitečné, k celkové změně povedou pouze za předpokladu, že si jejich pozitivní dopady na životní prostředí a na běžný život bude čím dál více uvědomovat celá společnost a začne je také vyžadovat. Odtud už je pak jen krok k tomu, abychom zdravé a energeticky účinné vnitřní prostředí v budovách řešili v celé jeho komplexnosti: jako takzvaný Internet of Things internet věcí. K tomu, abychom byli zdraví, produktivní a v dobré duševní pohodě, totiž vedle vzduchotechniky (a s tím spojeného čerstvého vzduchu) napomáhá i řada dalších faktorů: tepelná i akustická pohoda, osvětlení či ergonomie. Věřím, že právě společnosti, jakými je Lindab, přispějí k tomu, aby v České republice vznikalo čím dál více inteligentních budov. Legislativa EU v rámci směrnice EPBD II totiž Českou republiku zavazuje k energeticky šetrné výstavbě: již od roku 2020 musí mít každý nově postavený dům téměř nulovou spotřebu energie,“ doplňuje Simona Kalvoda.

Lindab Ventilace

logoNa Hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 - Ruzyně

telefon: Divize Vzduchotechnika: 233 107 100
e-mail: info@lindab.cz

web: www.lindab.com/cz/pro/pages/default.aspx

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí, které v posledních dnech panuje, zvyšuje spotřebu elektřiny v porovnání s průměrem až o čtyři procenta. Je to způsobeno zejména stále rozšířenějšími klimatizacemi. Sdělil to mluvčí energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Například v internetovém obchodě Alza.cz stoupl prodej klimatizací na začátku ...

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

Zdoj: AdobeStock

Zelené kanceláře: O pětinu nižší nemocnost, o desetinu lepší profit

Sterilní kancelář, připomínající reklamu na čisticí prostředek? To už dnes neplatí, zvlášť když chcete prospět sobě i svým zaměstnancům. Aktuální série nezávislých studií vystavuje rostlinám v květináčích vynikající vysvědčení. Co všechno dokáže obyčejný fíkus?

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

REKLAMA