REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Češi mnohem častěji poptávají moderní plechové krytiny

Konzervativní trh se střešními krytinami se mění. Doby, kdy stavebníci dávali přednost takzvaným tradičním krytinám, zejména páleným taškám, jsou pryč. Jak ukázal průzkum odborného portálu Krytiny-strechy.cz, situace se dramaticky změnila v roce 2016. Prodeje lehkých střešních krytin se vůči tradičním taškám v podstatě srovnaly.

Potvrzují to i informace společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových krytin a střešního příslušenství. „Trh prochází revolucí,“ říká produktový manažer firmy SATJAM Petr Tureček.

Plechové krytiny nahrazují pálené a betonové tašky

Z průzkumu portálu Krytiny-strechy.cz, který byl prováděn mezi renomovanými střechařskými firmami z celé České republiky, vyplývá řada zajímavých faktů. Souhrnně sice platí, že pálené a betonové tašky pořád představují většinově instalované krytiny, ale se 42 % je jejich prvenství velmi těsné. Plechové krytiny (mezi které se řadí falcované krytiny, plechové tašky a šablony, trapézové plechy) totiž následují se 40% podílem na trhu. Třetí jsou s 10 % asfaltové šindele, další alternativy jako eternit, plastové šablony nebo PVC fólie pak představují vyloženě okrajové segmenty.

Největší objem krytin putuje na projekty, které se týkají rekonstrukcí a oprav střech rodinných domů – podíl je 43 %. Dalších 31 % tvoří novostavby rodinných domů. Na tomto rozdělení je jednoznačně vidět rostoucí podíl plechových krytin, který lze označit za trend. Dokládají jej i hospodářské výsledky společnosti SATJAM. Oproti roku 2010 vzrostl obrat o 80 %.

Cena na prvním místě

Více než třetina (34 %) stavebníků krytinu volí zejména podle ceny. Dalších 25 % se rozhoduje podle doporučení. Vzhled je klíčový pro 14 % klientů, kvalita a reference pak shodně pro 12 %. Velikost samotného trhu se střešními krytinami se přitom výrazněji nemění. Polovina realizačních firem měla v roce 2016 počet zakázek shodný, případně zaznamenaly růst do 10 %. Zde lze vyvozovat další podněty pro posilování plechových krytin, neboť jejich dnešní materiály a zpracování jsou na špičkové úrovni a nepředstavují kompromis na úkor kvality nebo životnosti. Oba parametry mohou mít naopak lepší než klasické tašky, nemluvě o dalších výhodách jako třeba nižší hmotnost, která snižuje nároky na nosnost krovu i manipulaci na stavbě.

Krytina SATJAM TrendKrytina SATJAM Trend

Projekty na klíč

Plných 48 % procent zákazníků přichází do realizačních firem s požadavkem realizace střechy na klíč. Dalších 34 % stavebníků se k tomuto kroku nakonec rozhodne, přestože si původně chtěli materiál zajistit jinak. Pro realizační firmy je proto zásadní schopnost nabídnout co nejširší spektrum možných variant řešení střechy. To je další faktor, který nahrává plechovým krytinám.

„Schopnost uspokojit v podstatě jakékoliv požadavky stavebníků je pro realizační firmy klíčová. Plechové krytiny jim tuto náročnou úlohu významně usnadňují, protože nabízejí nepřeberné množství kombinací tvarů, materiálů, povrchových úprav i barev,“ popisuje Petr Tureček ze společnosti SATJAM hlavní výhodu plechových krytin z pohledu realizačních firem. „Díky rozmanitému designu může i plechová krytina vytvořit dojem pálené střešní tašky, čímž odpadá v podstatě poslední důvod, proč vlastně volit takzvanou tradiční krytinu,“ dodává P. Tureček a připomíná, že SATJAM poskytuje v programu SATJAM Záruka Plus garanci na své krytiny až 60 let. Je tedy jasné, že životnost moderních plechových krytin postačí několika generacím uživatelů.

Podle Petr Turečka si zákazníci také cení pestrosti materiálů a designového provedení. SATJAM nabízí na českém trhu unikátní šíři produktového portfolia jak co do barevnosti, tak odolných materiálů, ale zároveň řady ekonomicky velmi výhodných krytin z různých lehkých plechů včetně prémiového hliníku.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Cool šedá střecha za mimořádnou cenu!

Cool šedá střecha za mimořádnou cenu!

Střešní krytiny SATJAM Trend, SATJAM Rapid 510 nebo trapézový profil SAT 18 a SAT 18N do vyprodání zásob za výjimečné letní ceny. Platí pro povrchovou úpravu v hrubozrnném matu, v trendy grafitové barvě RAL 7024.

REKLAMA