Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Předsazené konstrukce: Pavlače, lodžie, arkýře

Předsazených nebo taky převislých konstrukcí je více druhů. Lidé si běžně pletou balkóny, pavlače a lodžie. Arkýře jsou často zaměňovány za vikýře. Balkóny a lodžie nalezneme na vnějším obvodovém plášti do uliční fronty i dvorního traktu, někdy mohou být součástí vnitřních obvodových stěn zastřešeného atria. Obdobné umístění mají i pavlače, ale na rozdíl od balkónů, slouží zároveň i ke komunikačním účelům. Arkýře jsou předsazené konstrukce, které zvětšují plochu bytu před líc průčelí. Tak to klubko rozpleteme a podíváme se na všechno zevrubněji. Dnes jsou na pořadu pavlače, lodžie a arkýře.

Někdy se mezi předsazené konstrukce zařazují římsy, markýzy a sluneční clony, ale ty nejsou předmětem tohoto článku. Balkóny jsme se zabývali v článku předchozím.

Pavlače

Tato předsazená část konstrukce průčelí (populární na přelomu 19. a 20. století) má hlavě komunikační funkci a je to takový „dlouhý balkón“ před byty. Přístup do pater, na jednotlivé pavlače, umožňuje společné schodiště. Touto cestou se dostávají obyvatelé do svých bytů. Takto vyřešené komunikace jsou hlavně doménou vnitřních fasád z vnitrobloků a dvorů. Je to poměrně staré řešení, ale není už rozhodně pouze doménou bytů nižší kategorie. Existují velmi vkusné a moderní stavby, které mají takto vyřešené přístupy do bytů či kanceláří.

„Pavlačové řešení“ může být součástí koncepce moderní zastřešené dvorany hotelů, univerzit, správních budov se sofistikovanou technikou prosklených výtahů a moderními prvky (např. Městský soud v Brně). Používá se často i při rekonstrukcích a rekonverzích původní staré architektury v propojení s jejich moderními komerčními funkcemi (např. Dům pánů z Lipé na náměstí Svobody v Brně).

Dělení pavlačí dle použitého materiálu dříve:

 • kamenné
 • dřevěné
 • kovové
 • kombinované

Dělení pavlačí dle použitého materiálu nyní:

 • kamenné
 • dřevěné
 • kovové
 • železobetonová
 • skleněné
 • kombinované

Lodžie

Lodžie pochází z původního italského výrazu LOGGIA, což značilo podloubí nebo sloupovou chodbu. Původně byla lodžie pouze přechodem z interiéru do exteriéru a nevystupovala před líc fasády. V této podobě je nalezneme na památkách od pozdní gotiky, přes renesanci, až po baroko. Někdy se můžeme setkat v historické architektuře s velkoprostorovou lodžií, nazvanou SALA TERRENA, označující „přízemní sál“.

Lodžie jsou dnes převážně předsazená konstrukce, otevřené do volného prostoru pouze jednou stranou. Zbylé uzavřené strany jsou tvořeny stěnami domu nebo stěnami domu a samostatnou konstrukcí předsunutých stěn. Tyto stěny mohou být samonosné s vlastním základem. Lodžie jsou vždy zastřešené stříškou nebo podlahou lodžie ve vyšším patře. Často se v panelové zástavbě používá posuvných prosklených stěn pro sezónní nebo úplné uzavření volné stěny. Takto upravená lodžie může sloužit např. jako zimní zahrada. Požadavky na velikost jsou obdobné jako u balkónů (odkaz na ID 4902).

Můžeme je rozdělit z hlediska vztahu k průčelí domu na:

 • zapuštěné (byť patří do předsazených konstrukcí, jejich otevřená strana je v rovině s lícem fasády)
 • polozapuštěné (část je jako u zapuštěných lodžií a část je předsunutá)
 • předsazené (pevně spojené s konstrukcí domu nebo s dilatací a samostatnou nosnou konstrukcí a základem)

Arkýře

Arkýře jsou předsazené konstrukce s opláštěním fasádou s okny a zastřešením. Většinou začínají nad 1. NP a mohou být umístěny na nároží, centrálně nebo kdekoliv na fasádě, dle potřeb díla. Z architektonického hlediska může být arkýř okrasným prvkem pro větší rustikálnost a členitost fasády, pro jedno patro nebo přes více pater. Konstrukce arkýře, na rozdíl od balkónů a lodžií, ještě nese i obvodový plášť a zastřešení. Proto je třeba pečlivě zvažovat provedení obvodového pláště, jeho váhu, způsob vynesení a kvalitní zateplení.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak dostat do budovy denní světlo: Atria, pasáže, bazilikální osvětlení

Jak dostat do budovy denní světlo: Atria, pasáže, bazilikální osvětlení

Dostat do budovy denní světlo je základní úkol architekta. U malých objektů, rodinných či menších bytových domů to není většinou velký problém. Do obvodové fasády vyprojektujeme okna, popřípadě si pomůžeme střešními okny v krajním případě světlovody. Co když ale objem budovy je tak velký, že doprostřed dispozice by…

© Fotolia.com - Mi.Ti.

Balkóny – typologie, konstrukce a rozměry

Balkóny patří do skupiny takzvaných předsazených nebo taky převislých konstrukcí. Lidé si běžně pletou balkóny, pavlače a lodžie. Arkýře jsou často zaměňovány za vikýře. Balkóny a lodžie nalezneme na vnějším obvodovém plášti do uliční fronty i dvorního traktu, někdy mohou být součástí vnitřních obvodových stěn…