REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavby, které se moc nepovedly. Aneb když si z nás architekti (ne) dělají apríl

Realizace projektu je nejen pomyslným, ale také faktickým vyvrcholením dlouhodobé a soustředěné činnosti. Je smutné, že někdy teprve až tento finální moment poukáže na silně konfliktní rozměr hotové stavby. To, co se jevilo z hlediska projektové dokumentace jako ideální řešení, a co se v rámci hmotových a trojrozměrných vizualizací jevilo jako úchvatné a strhující, nakonec končí jako draze zaplacená katastrofa. Přejeme pěkný aprílový den. Následující informace jsou ale bohužel pravdivé.

V roce 2010 vydal architekt Robert Adam (ze studia Adam Architecture) obsahem poněkud odlehčenou knihu, nesoucí titul Sedm hříchů architektů. V ní na konkrétních příkladech popisuje neduhy jako „přílišné sebevědomí, nedostatek představivosti, elitářství, ignorance, dogmatismus, nekompetence, rozhazovačnost“. A zdá se, že z těchto sedmi hříchů pak většina následujících „katastrof“ vychází. Na obranu nutno říci, že často architekti musí vycházet ze zadání investorů, se kterým často těžko pohnou. Když se to ale vše „správně“ sejde, stojí to za to. Příkladů může být celá řada.

Solární pec je vynikající vynález, do měst se však nehodí

Stačí se třeba jen podívat na vyhlášený hotel Vdara v Las Vegas, pod kterým jsou podepsáni neméně slavní Rafael Viñoly Architects. V čem je problém?

Hotel Vdara Las Vegas, zdroj: By Thomas Duesing from San Antonio, Texas (Vdara) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsHotel Vdara Las Vegas, zdroj: By Thomas Duesing from San Antonio, Texas (Vdara) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Prosklená fasáda prohnuté budovy v kombinaci s tmavými částmi mezipaterních předělů slouží jako dokonalá odrazná plocha. Taková malá solárně-koncentrační elektrárna. Stačí prý jen v nevhodný moment vystrčit hlavu z okna, a můžete si prý odnést nehezké popáleniny kůže nebo spálené vlasy. Místní žurnalisté hovoří s nadsázkou o „smrtících paprscích Vdara“. O moc lépe si pak nestojí ani londýnská budova zvaná Walkie Talkie (v česku přezdívaná „sluchátko“) na  Fenchurch Street, mimochodem od stejných tvůrců. Chvilka nepozornosti, a na stole se vám začne rozpouštět šálek s kávou. A abychom si ještě přisadili, jako „ohromné zvětšovací sklo“ funguje i Museum Tower od Scotta Johnsona v centru Dallasu.

Panorama Londýna, vlevo budova přezdívaná „sluchátko“ tvoří v kombinaci se sluníčkem pro okolí nebezpečnou zbraň. © Fotolia.com - vojtech-heroutPanorama Londýna, vlevo budova přezdívaná „sluchátko“ tvoří v kombinaci se sluníčkem pro okolí nebezpečnou zbraň. © Fotolia.com - vojtech-herout

Foukej foukej větříčku, zlom mi jednu nožičku

Trochu jiný problém má budova Bridgewater Place v anglickém Leedsu. Na jejím návrhu se podíleli architekti ze studia Aedas, kteří chtěli vsadit na originalitu. Tu však bohužel nedomysleli, a kolem hlavní věže budovy (která je nejvyšší v Leedsu) vzniká nebezpečný vzdušný vír. Masa vzduchu totiž sestupuje „tunelem“, zrychluje se a nakonec udeří na úrovni přízemí. Nápad by to nebyl špatný, přirozená klimatizace je dnes v trendu.  Jenže na chodnících pod Bridgewater Place došlo už k nejméně pětadvaceti zraněním a jednomu úmrtí, právě v důsledku nenadálých a nečekaných poryvů větru, které se řítí z budovy a podráží lidem nohy. Městská rada si už vyžádala nápravu.

Bridgewater Place vznikajícími vzdušnými víry podráží kolemjdoucím lidem nohy.© Fotolia.com - lancesagarBridgewater Place vznikajícími vzdušnými víry podráží kolemjdoucím lidem nohy.© Fotolia.com - lancesagar

Také vám občas hučí v hlavě?

Se 46 patry by Beetham Tower v Manchesteru (v roce 2006) mohla aspirovat na post nejvyšší obytné budovy v Evropě. Kdyby v ní někdo bydlet chtěl. Zvláštní, řekněme „vysoce estetická“ korunka instalovaná na střeše, má však jednu podstatnou vadu. Když fouká vítr, rozezní se nejrůznějšími tóny. Lidé z Ian Simpson Architects bojovali o metry výšky, ale tuhle náležitost nedomysleli. Konstantní hučení značně snižuje komfort z bydlení.

Beetham Tower – bydlení tak komfortní, že si můžete hvízdat (společně s budovou) © Fotolia.com - 64264232Beetham Tower – bydlení tak komfortní, že si můžete hvízdat (společně s budovou) © Fotolia.com - 64264232

Stavba roste, architekt nestíhá… a vy musíte po schodech

Do kapsy tuhle skromnou katastrofu ale strčí Hotel Intempo, vystavěný ve španělském Benidormu. Projekt se totiž dočkal v průběhu výstavby řady dodatečných změn, a jak přibývala další patra, architekt Robert Perez Guerras už prostě nestačil provést včas všechny úpravy, včetně rozšíření výtahových šachet a umístění zázemí jejich výkonnějšího pohonu. Do těch nejvyšších pater hotelu tak prostě nejede výtah, a musíte po schodech. Je prý nejisté, jakým způsobem se provozovatelé budovy s tímto neduhem vyrovnají.

Stavba odolná proti zemětřesení vyvolává zemětřesení?

Sérii malých či velkých katastrof pak rozhodně uzavírá budova Taipei 101 (od CY Lee), která se počítá mezi nejvyšší stavby světa. Aby si tuto pověst udržela alespoň o chvíli déle, než do prvního zemětřesení, je prý vybavena „revolučními technologiemi k odolání zemětřesením i tajfunům“.

Mimo jiné ale tato stavba váží 700 000 tun, což dělá těžkou hlavu geologům. Podle nich se právě díky tlaku její hmoty na podloží znovu otevřel starý tektonický zlom. Díky budově zodolněné proti zemětřesením tak bude celý region pravděpodobně zažívat zemětřesení mnohem častěji.

Taipei 101 – velký hřebík zaražený přímo do tektonického zlomu, jak to asi může dopadnout? © Fotolia.com - yuseiTaipei 101 – velký hřebík zaražený přímo do tektonického zlomu, jak to asi může dopadnout? © Fotolia.com - yusei

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…