REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Proč na elektřině neustále proděláváte?

Elektřinou u nás topí pouze menšina lidí a obvykle jsou to ti, kteří žijí ve zrekonstruovaných bytech anebo v novostavbách s nízkou energetickou náročností. Jak ale můžeme ušetřit, když žádný z těchto typů nemovitostí nevlastníme? A jakým způsobem na elektřině nejvíce proděláváme?

Špatná volba druhu topení

Tipů a možností, jak topit, je na světě mnoho. U nás nejvíce vede již zmíněná elektřina, plyn a samozřejmě i tuhá paliva v podobě uhlí nebo dokonce dřeva. I když tento typ vytápění nemá nejlepší dopady na životní prostředí, mnoho lidí láká nízká cena tuhých paliv.  A přece nebudeme kompletně měnit topný systém na chatě, kam se podíváme maximálně párkrát za rok.

Pro začátek je dobré vědět, že se elektřina rozhodně nehodí do starých budov nebo do prostor s nekvalitními tenkými zdmi, které nedokáží udržet teplo. V takovém případě byste se v rámci poplatků za energie rozhodně nedoplatili, jelikož elektřina je na podobné fungování až příliš drahá. Špatná volba způsobu vytápění tedy bývá hned prvním důvodem, proč vlastně proděláváte. Spíše než o elektřině pak raději uvažujte o rekonstrukci bydlení.

Pohrajte si s nastavením a vsaďte na kompromis

Dříve všichni říkali, že by se teplota v bytě měla pohybovat okolo 25 °C. Z dříve se ale stalo kdysi a dnes tomu tak již opravdu není. Svých 25 °C si můžete užít v letních měsících venku, jindy je totiž opravdu nepotřebujete. Když budete pobývat doma, udržujte teplotu pomocí termostatu na teplotě okolo 20 °C, což bude stačit i méně otužilým. A pokud ne, mohou si vzít svetr. Není navíc nutné, abyste tu samou hodnotu udržovali, i když doma nebudete. Při odchodu topení stáhněte o dva - tři stupně, abyste zbytečně neprodělávali. A ne, váš pes ani kočka během vaší nepřítomnosti opravdu neumrznou.

Nenechte teplo uniknout

Přímotopy ani akumulační kamna rozhodně nestavte za nábytek a ani za jiné předměty, které by mohly nějakým způsobem vytvořit clonu, kterou teplo neprojde. V takovém případě byste totiž peníze v podstatě vyhodili oknem.

Mnoho možností. Která je nejlepší?

Při topení elektřinou se naskýtá plno tipů, jak ušetřit nebo neprodělat. Přímotopy rozhodně nejsou jedinou volbou a zmíněná akumulační kamna zase dokáží čerpat z nízkých nočních tarifů. Kapitolou samo o sobě je pak tepelné čerpadlo, které je sice nejvýhodnější z hlediska úspory, ale přináší s sebou výrazně vyšší pořizovací náklady.

Když to jde, vypojte spotřebiče ze zásuvky

Není jediný důvod, proč by měly být nepoužívané spotřebiče zapojené nebo dokonce zapnuté. Pokud je to možné, vytahujte je z elektrické sítě a nikdy nenechávejte třeba nabíječku na telefon v zásuvce jen tak. Nejen, že bezúčelné zapojení dokáže ze spotřebiče vysát několik wattů, ale navíc se tím i pořádně ničí.

Najděte nejlepší nabídku na trhu

Pokud nejste spokojeni s tarifem, není nic snazšího než změna dodavatele elektřiny. Jedná se o poměrně jednoduchou, jak ušetřit, postačí vám jen připojení k internetu a kalkulačka energií, který dokáže vyhledat nejvýhodnější dodavatele elektřiny. Porovnejte si ceny elektřiny a získejte přehled o tom, u koho zaplatíte míň.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

Zdroj: Dobrý design

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

REKLAMA