REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Proč na elektřině neustále proděláváte?

Elektřinou u nás topí pouze menšina lidí a obvykle jsou to ti, kteří žijí ve zrekonstruovaných bytech anebo v novostavbách s nízkou energetickou náročností. Jak ale můžeme ušetřit, když žádný z těchto typů nemovitostí nevlastníme? A jakým způsobem na elektřině nejvíce proděláváme?

Špatná volba druhu topení

Tipů a možností, jak topit, je na světě mnoho. U nás nejvíce vede již zmíněná elektřina, plyn a samozřejmě i tuhá paliva v podobě uhlí nebo dokonce dřeva. I když tento typ vytápění nemá nejlepší dopady na životní prostředí, mnoho lidí láká nízká cena tuhých paliv.  A přece nebudeme kompletně měnit topný systém na chatě, kam se podíváme maximálně párkrát za rok.

Pro začátek je dobré vědět, že se elektřina rozhodně nehodí do starých budov nebo do prostor s nekvalitními tenkými zdmi, které nedokáží udržet teplo. V takovém případě byste se v rámci poplatků za energie rozhodně nedoplatili, jelikož elektřina je na podobné fungování až příliš drahá. Špatná volba způsobu vytápění tedy bývá hned prvním důvodem, proč vlastně proděláváte. Spíše než o elektřině pak raději uvažujte o rekonstrukci bydlení.

Pohrajte si s nastavením a vsaďte na kompromis

Dříve všichni říkali, že by se teplota v bytě měla pohybovat okolo 25 °C. Z dříve se ale stalo kdysi a dnes tomu tak již opravdu není. Svých 25 °C si můžete užít v letních měsících venku, jindy je totiž opravdu nepotřebujete. Když budete pobývat doma, udržujte teplotu pomocí termostatu na teplotě okolo 20 °C, což bude stačit i méně otužilým. A pokud ne, mohou si vzít svetr. Není navíc nutné, abyste tu samou hodnotu udržovali, i když doma nebudete. Při odchodu topení stáhněte o dva - tři stupně, abyste zbytečně neprodělávali. A ne, váš pes ani kočka během vaší nepřítomnosti opravdu neumrznou.

Nenechte teplo uniknout

Přímotopy ani akumulační kamna rozhodně nestavte za nábytek a ani za jiné předměty, které by mohly nějakým způsobem vytvořit clonu, kterou teplo neprojde. V takovém případě byste totiž peníze v podstatě vyhodili oknem.

Mnoho možností. Která je nejlepší?

Při topení elektřinou se naskýtá plno tipů, jak ušetřit nebo neprodělat. Přímotopy rozhodně nejsou jedinou volbou a zmíněná akumulační kamna zase dokáží čerpat z nízkých nočních tarifů. Kapitolou samo o sobě je pak tepelné čerpadlo, které je sice nejvýhodnější z hlediska úspory, ale přináší s sebou výrazně vyšší pořizovací náklady.

Když to jde, vypojte spotřebiče ze zásuvky

Není jediný důvod, proč by měly být nepoužívané spotřebiče zapojené nebo dokonce zapnuté. Pokud je to možné, vytahujte je z elektrické sítě a nikdy nenechávejte třeba nabíječku na telefon v zásuvce jen tak. Nejen, že bezúčelné zapojení dokáže ze spotřebiče vysát několik wattů, ale navíc se tím i pořádně ničí.

Najděte nejlepší nabídku na trhu

Pokud nejste spokojeni s tarifem, není nic snazšího než změna dodavatele elektřiny. Jedná se o poměrně jednoduchou, jak ušetřit, postačí vám jen připojení k internetu a kalkulačka energií, který dokáže vyhledat nejvýhodnější dodavatele elektřiny. Porovnejte si ceny elektřiny a získejte přehled o tom, u koho zaplatíte míň.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Přátelství je nade vše. Dva manželské páry středního věku byly přáteli po celý svůj život, a tak jim přišlo příhodné poptávat nové bydlení provedené jako duplex, dva zrcadlově převrácené a propojené domy. Ti lidé prostě chtějí trávit čas společně!

Foto: João Morgado

Kamenný dům po dědečkovi si zachoval původní konstrukci. Uvnitř je moderní

Stěhování za bydlením z ruchu velkoměsta do odlehlých vesnic je trendem sledovaným u mnoha mladých rodin. Interiérový architekt se vydal stejným směrem a splnil si svůj sen. Vrátil se ke svým kořenům a zrekonstruoval si dům po svém dědečkovi, do podoby moderního domu se zachováním původní kamenné konstrukce.

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Projekt Dream Tower představuje inovativní řešení multifunkční budovy v centru nově se rozvíjející části Prahy – Nových Butovicích. Kombinací různých funkcí a technologií jako městské farmaření nebo soběstačné hospodaření s vodou a energiemi přináší koncept pro městský dům budoucnosti. Návrh budovy byl oceněn cenou ...

Trutnovský areál Bojiště zkrášlily dřevěné konstrukce navržené studenty

Trutnovský areál Bojiště zkrášlily dřevěné konstrukce navržené studenty

V areálu Bojiště u Trutnova vyrostly pro veřejnost dřevěné umělecké objekty, které navrhovali a sami instalovali studenti prvních ročníků Fakulty umění a architektury v Liberci a Fakulty architektury vratislavské polytechniky. Bojiště tak zdobí velké písmeno „B“ z jeho loga nebo prolézačka v podobě děla. Jak dřevěné ...

REKLAMA
REKLAMA