REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Proč na elektřině neustále proděláváte?

Elektřinou u nás topí pouze menšina lidí a obvykle jsou to ti, kteří žijí ve zrekonstruovaných bytech anebo v novostavbách s nízkou energetickou náročností. Jak ale můžeme ušetřit, když žádný z těchto typů nemovitostí nevlastníme? A jakým způsobem na elektřině nejvíce proděláváme?

Špatná volba druhu topení

Tipů a možností, jak topit, je na světě mnoho. U nás nejvíce vede již zmíněná elektřina, plyn a samozřejmě i tuhá paliva v podobě uhlí nebo dokonce dřeva. I když tento typ vytápění nemá nejlepší dopady na životní prostředí, mnoho lidí láká nízká cena tuhých paliv.  A přece nebudeme kompletně měnit topný systém na chatě, kam se podíváme maximálně párkrát za rok.

Pro začátek je dobré vědět, že se elektřina rozhodně nehodí do starých budov nebo do prostor s nekvalitními tenkými zdmi, které nedokáží udržet teplo. V takovém případě byste se v rámci poplatků za energie rozhodně nedoplatili, jelikož elektřina je na podobné fungování až příliš drahá. Špatná volba způsobu vytápění tedy bývá hned prvním důvodem, proč vlastně proděláváte. Spíše než o elektřině pak raději uvažujte o rekonstrukci bydlení.

Pohrajte si s nastavením a vsaďte na kompromis

Dříve všichni říkali, že by se teplota v bytě měla pohybovat okolo 25 °C. Z dříve se ale stalo kdysi a dnes tomu tak již opravdu není. Svých 25 °C si můžete užít v letních měsících venku, jindy je totiž opravdu nepotřebujete. Když budete pobývat doma, udržujte teplotu pomocí termostatu na teplotě okolo 20 °C, což bude stačit i méně otužilým. A pokud ne, mohou si vzít svetr. Není navíc nutné, abyste tu samou hodnotu udržovali, i když doma nebudete. Při odchodu topení stáhněte o dva - tři stupně, abyste zbytečně neprodělávali. A ne, váš pes ani kočka během vaší nepřítomnosti opravdu neumrznou.

Nenechte teplo uniknout

Přímotopy ani akumulační kamna rozhodně nestavte za nábytek a ani za jiné předměty, které by mohly nějakým způsobem vytvořit clonu, kterou teplo neprojde. V takovém případě byste totiž peníze v podstatě vyhodili oknem.

Mnoho možností. Která je nejlepší?

Při topení elektřinou se naskýtá plno tipů, jak ušetřit nebo neprodělat. Přímotopy rozhodně nejsou jedinou volbou a zmíněná akumulační kamna zase dokáží čerpat z nízkých nočních tarifů. Kapitolou samo o sobě je pak tepelné čerpadlo, které je sice nejvýhodnější z hlediska úspory, ale přináší s sebou výrazně vyšší pořizovací náklady.

Když to jde, vypojte spotřebiče ze zásuvky

Není jediný důvod, proč by měly být nepoužívané spotřebiče zapojené nebo dokonce zapnuté. Pokud je to možné, vytahujte je z elektrické sítě a nikdy nenechávejte třeba nabíječku na telefon v zásuvce jen tak. Nejen, že bezúčelné zapojení dokáže ze spotřebiče vysát několik wattů, ale navíc se tím i pořádně ničí.

Najděte nejlepší nabídku na trhu

Pokud nejste spokojeni s tarifem, není nic snazšího než změna dodavatele elektřiny. Jedná se o poměrně jednoduchou, jak ušetřit, postačí vám jen připojení k internetu a kalkulačka energií, který dokáže vyhledat nejvýhodnější dodavatele elektřiny. Porovnejte si ceny elektřiny a získejte přehled o tom, u koho zaplatíte míň.

Ušetřeno.cz

logo
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Řešili jsme již, jak postupovat v případě, že vlastníme stavbu v památkově chráněném území nebo kulturní památku a chceme na ni provést nějaké úpravy. Prvním krokem by měla být vždy konzultace s příslušným památkářem. Čím se však řídí památková péče v případě posuzování záměrů vlastníků? Existují nějaké obecné…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"

Tomuto potrubí vnitřní kanalizace se říká také stoupací, stoupačka. Pro potrubí musí být použity správné materiály, průměry a musí být řádně upevněno. Začíná u nejvýše položené odbočky a končí u patkového kolena. Těchto potrubí může být vedeno v budově několik v závislosti na velikosti budovy, počtu a druhu…

Foto: Przemyslaw Turlej

Novostavba rodinného domu ze starých cihel

Jaký má význam má fasáda novostavby, zbudovaná z cihel dvě století staré stodoly? Není to jen o recyklaci materiálu, ale hlavně o atmosféře. A tu rodinný dům z Poznaně opravdu má. Staré cihlové zdivo zpracovali do nové formy. Tvoří originální tvář domu.

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA