REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Proč na elektřině neustále proděláváte?

Elektřinou u nás topí pouze menšina lidí a obvykle jsou to ti, kteří žijí ve zrekonstruovaných bytech anebo v novostavbách s nízkou energetickou náročností. Jak ale můžeme ušetřit, když žádný z těchto typů nemovitostí nevlastníme? A jakým způsobem na elektřině nejvíce proděláváme?

Špatná volba druhu topení

Tipů a možností, jak topit, je na světě mnoho. U nás nejvíce vede již zmíněná elektřina, plyn a samozřejmě i tuhá paliva v podobě uhlí nebo dokonce dřeva. I když tento typ vytápění nemá nejlepší dopady na životní prostředí, mnoho lidí láká nízká cena tuhých paliv.  A přece nebudeme kompletně měnit topný systém na chatě, kam se podíváme maximálně párkrát za rok.

Pro začátek je dobré vědět, že se elektřina rozhodně nehodí do starých budov nebo do prostor s nekvalitními tenkými zdmi, které nedokáží udržet teplo. V takovém případě byste se v rámci poplatků za energie rozhodně nedoplatili, jelikož elektřina je na podobné fungování až příliš drahá. Špatná volba způsobu vytápění tedy bývá hned prvním důvodem, proč vlastně proděláváte. Spíše než o elektřině pak raději uvažujte o rekonstrukci bydlení.

Pohrajte si s nastavením a vsaďte na kompromis

Dříve všichni říkali, že by se teplota v bytě měla pohybovat okolo 25 °C. Z dříve se ale stalo kdysi a dnes tomu tak již opravdu není. Svých 25 °C si můžete užít v letních měsících venku, jindy je totiž opravdu nepotřebujete. Když budete pobývat doma, udržujte teplotu pomocí termostatu na teplotě okolo 20 °C, což bude stačit i méně otužilým. A pokud ne, mohou si vzít svetr. Není navíc nutné, abyste tu samou hodnotu udržovali, i když doma nebudete. Při odchodu topení stáhněte o dva - tři stupně, abyste zbytečně neprodělávali. A ne, váš pes ani kočka během vaší nepřítomnosti opravdu neumrznou.

Nenechte teplo uniknout

Přímotopy ani akumulační kamna rozhodně nestavte za nábytek a ani za jiné předměty, které by mohly nějakým způsobem vytvořit clonu, kterou teplo neprojde. V takovém případě byste totiž peníze v podstatě vyhodili oknem.

Mnoho možností. Která je nejlepší?

Při topení elektřinou se naskýtá plno tipů, jak ušetřit nebo neprodělat. Přímotopy rozhodně nejsou jedinou volbou a zmíněná akumulační kamna zase dokáží čerpat z nízkých nočních tarifů. Kapitolou samo o sobě je pak tepelné čerpadlo, které je sice nejvýhodnější z hlediska úspory, ale přináší s sebou výrazně vyšší pořizovací náklady.

Když to jde, vypojte spotřebiče ze zásuvky

Není jediný důvod, proč by měly být nepoužívané spotřebiče zapojené nebo dokonce zapnuté. Pokud je to možné, vytahujte je z elektrické sítě a nikdy nenechávejte třeba nabíječku na telefon v zásuvce jen tak. Nejen, že bezúčelné zapojení dokáže ze spotřebiče vysát několik wattů, ale navíc se tím i pořádně ničí.

Najděte nejlepší nabídku na trhu

Pokud nejste spokojeni s tarifem, není nic snazšího než změna dodavatele elektřiny. Jedná se o poměrně jednoduchou, jak ušetřit, postačí vám jen připojení k internetu a kalkulačka energií, který dokáže vyhledat nejvýhodnější dodavatele elektřiny. Porovnejte si ceny elektřiny a získejte přehled o tom, u koho zaplatíte míň.

Ušetřeno.cz

logoLomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

telefon: 226 289 029
e-mail: mamdotaz@usetreno.cz

web: www.usetreno.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Fotolia.com - kamila

Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze

Družstevní bydlení už dávno není jen přežitkem z dob komunismu. Ba naopak, kvůli nedostupnému bydlení se tento typ vlastnictví stává znovu velice populárním. I družstva mají ale pochopitelně svá úskalí a jedním z nich může být právě jeho hospodaření. Co tedy dělat, pokud máte podezření na špatné hospodaření se ...

Zdroj: AdobeStock - SeanPavonePhoto

Chytré město napadli hackeři

Baltimore prodělal v květnu těžký kyber-útok na počítače městské správy. Ukázala se tím velmi nízká schopnost měst rozpoznávat a odolávat podobnému nebezpečí. A je to i podstatné varování pro další města, která stále větší množství provozních funkcí přenechávají automatizovaným systémům řízení.

REKLAMA