REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak vypadá mimořádně úsporná budova v praxi? Exkurze do Green Building v Brně

Koncem roku 2016 byla slavnostně otevřena Green Building v brněnském areálu Slatina. Celé centrum se buduje jako rozšíření technologicko-administrativních nájemních prostor průmyslové zóny Černovické terasy. Za cíl si klade provedení v top kvalitě, která je šetrná k životnímu prostředí. Vše se odvíjí od kvality energetické náročnosti třídy A, která jde ruku v ruce s rozumnými provozními náklady.

První budovou projektu je Green Building o pronajímatelné ploše 15 182 m2 včetně elektronicky monitorovaného parkoviště s kapacitou 600 míst. Celá budova má 5 velkokapacitních výtahů. Druhé až desáté podlaží slouží k pronájmům se všemi potřebnými atributy. Zdvojené sociální zázemí, přípojná místa pro kuchyňky i zdvojené podlahy jsou zde samozřejmostí. Vše je pragmaticky podřízeno jednoduchému rozvedení silnoproudých a slaboproudých sítí, rozvodům IT technologií, i jednoduché přestavitelnosti interiéru pomocí pevných či mobilních příček, polopříček a mobiliáře, dle požadavků klientů. Provoz celé budovy filtruje a obsluhuje v 1.NP vstupní hala s nepřetržitým provozem recepce. Zde se taky nachází showroom s prostornými výkladci, pro prodej či předváděcí a školící prostory.

1. NP má podlahy o nosnosti 1 000 kg/m2 a světlou výšku 3,6 m. Ostatní podlaží mají nosnost podlah 300 kg/m2 a světlé výšky 3 m. První nájemci do budovy o výměře 15 360 m2 se stěhují od ledna 2017. Administrativní objekt splňuje průkaz energetické náročnosti třídy A – což značí, že je mimořádně úsporná.

Architektonickovýtvarné řešení budovy Green Building je jednoduché, úsporné, půdorys ve tvaru H je kompromisem mezi odrazem energetických požadavků a snahou o zajímavější tvar než je prostý čtverec nebo obdélník. Husté řazení poměrně úzkých oken, která sahají od parapetu až po líc stropní konstrukce, bez nadpraží, působí vně velmi nezvykle, ne však nezajímavě. Uvnitř vytvářejí příjemnou hladinu přirozeného světla s dostatečným osluněním bez nevhodného oslnění. Po dokončení celého areálu, který bude mít velké plochy pro zeleň i parkování, bloky nízkých budov a hlavně odstupy od výškových budov, je předpoklad vyváženosti celkové koncepce projektu.

Energetická úspora v jednotlivých prvcích

A již jsme u řešení detailů osazení oken, řešení spár, to vše v propojení se zateplením a fasádním systémem. Několik variant bylo vždy prověřeno zkušebním mechanismem, dle norem, pod vedením akreditovaných odborníků s nezbytnými protokoly na závěr. Pokud chceme dosáhnout plánovaných energetických vlastností díla, je nezbytné podrobit obálku budovy testu vzduchotěsnosti (neprůvzdušnosti) pomocí tzv. Blower door testu. Z toho následně vzniklo konečné optimální řešení, které garantuje deklarovaný stupeň energetické náročnosti. Pozor – optimální, ne nejlevnější. S touto problematikou nerozlučně souvisí ostatní části stavby a vnitřní instalace.

Detaily a konstrukce, které nás zajímají

 1. Obvodový plášť

  Je tvořen kontaktním zateplovacím systémem ETICS z tepelněizolační kamenné minerální vlny tl. 240 mm, penetrace, tmelů, výztužné mřížky, pohledové omítkoviny a fasádního nátěru. Kamenná vlna je v celém průřezu vodoodpudivá.  U celé skladby = 0,159 W/m2K.

  Detaily, o kterých byla řeč, jsou v místě horního a spodního líce oken ve styku s ostatními prvky a jejich zapuštění.

 2. Nosná a obvodová konstrukce

  Železobetonovou monolitickou konstrukcí s bělící přísadou z vápence, která zesvětluje přírodní odstín monolitického betonu, je docíleno příjemného vnitřního prostředí. Tloušťka konstrukce je 250 mm, což zajišťuje společně s kontaktním zateplovacím systémem maximální vzduchovou těsnost pláště, certifikovanou Blower door testem. Dalšími vlastnostmi jsou výborné akumulační a zvukově izolační schopnosti.

 3. Zdvojená podlaha

  Zdvojená podlaha z panelů 600 x 600 mm s nosností 300 kg/m2 vyrobených z dřevotřískových desek zapouzdřených do galvanizovaného plechu na výškově stavitelných nožičkách, které jsou přilepeny k nosné konstrukci. Jednotlivé panely jsou pružně uloženy do nosného systému podlahy. Součástí podlahy jsou systémové podlahové krabice vybavené zásuvkami silovými i slaboproudými. Toto umožňuje maximálně flexibilní využití plochy.

 4. Otopné těleso

  Estetické deskové otopné těleso, se spodním napojením, zavěšené na skrytých konzolách. Těleso je přímo zákazníkem ovládáno pomocí termoregulační hlavice a je napojeno na měděné rozvody.

 5. Stabilní hasicí zařízení

  Větvový systém sprinklerových rozvodů z ocelového potrubí, které bude umístěno na systémových závěsech pod stropní konstrukcí. Růžice s tepelnou pojistkou zajišťují hašení pouze v místě požáru a tak minimalizují poškození vodou. Serverovny, popřípadě jiné vyžádané prostory, je možné vybavit SHZ na bázi inertního plynu.

 6. Okno

  Okno otvíravé, zasklené izolačním trojsklem se sníženou propustností tepelné zátěže slunečního záření v tepelně izolačních rámech se vzduchotěsným a tepelně izolačním napojením na fasádu. U = 0,6 a 0,8 W/m2K

 7. Svítidlo

  Liniové stropní svítidlo v kovovém těle zavěšené pod stropní konstrukcí. Elektronický řídicí systém umožňuje adresné ovládání včetně stmívání každého jednotlivého svítidla.

 8. Chladící trám

  Chladící a větrací trám v dvoutrubkovém provedení s vestavěným výměníkem chlazení, který zajistí tiché a šetrné větrání a chlazení všech kancelářských prostor. Vzduch je do větracího systému přiváděn čerstvý z venkovního prostředí, poté filtrován, zvlhčován a pomocí rekuperace také ohříván. Další výhodou oproti chladícím jednotkám (fancoil, split apod.) je bezprůvanové chlazení, které nenavozuje nepříjemné prostředí ani nezpůsobuje zvýšenou nemocnost. Zároveň velmi tichý provoz nenarušuje pracovní prostředí.

 9. Elektroinstalační podlahová krabice

  Podlahová krabice obsahuje zásuvky pro připojení silového napětí a slaboproudu. Umístění i počet krabic bude variabilní dle požadavků klienta a klientem požadované dispozice. A to včetně přivedení optického kabelu až k jednotlivému počítači.

  Vizualizace části Green Building

 10. Nouzový zvukový systém

  Nouzový zvukový systém, jinak řečeno evakuační rozhlas, bude primárně sloužit pro vyhlášení poplachu, popřípadě řízení evakuace objektu. Část zařízení je možné využít i pro lokální firemní hlášení a organizaci.

 11. Rozvody metalických i optických kabelů

  Pod zdvojenou podlahou jsou rozvody jak slaboproudé, tak i silnoproudé elektroinstalace. Páteřní rozvody elektrické energie (NN) budou provedeny přípojnicovým systémem o jmenovitém proudu 1600 A, což je velmi nadstandardní a poskytuje dostatečnou rezervu i pro energeticky náročné provozy. V jednotlivých patrech budou odbočné skříně a elektroměrové rozvodnice. V páteřních rozvodech je prostorová rezerva pro možnost napojení náhradního zdroje a i s jeho umístěním je počítáno. Svislé páteřní rozvody slaboproudých metalických i optických kabelů jsou provedeny s dostatečnou prostorovou rezervou pro možnost dlouhodobého opakovaného doplňování.

Použité technologie

VZT jednotky

Výrobce ROBATHERM Německo. Jednotky zajišťují 20%ní  přetlak v prostorách kanceláří oproti navazujícím místnostem. Jsou vybaveny oproti běžnému standardu pro kancelářské prostory také zvlhčováním. Jednotky také obsahují rotační rekuperátor (entalpický výměník) pro zpětné získávání tepla a také vlhkosti (tepelná účinnost cca 71%). Samozřejmě motor ventilátoru s frekvenčním měničem.

Pasivní trámy

Výrobce Halton Finsko. Trámy nejsou vybaveny ventilátorem a zajišťují distribuci a chlazení přívodního vzduchu. Vzduch je do prostoru veden přes výměník (nadkondenzační teplota chladiva - teplotní spád 16/19°C). Trámy tak společně s odvodní mřížkou zajistí nehlučnou výměnu vzduchu a současně „lidské“ vychlazení prostor.

Kotel

Kotel VIESSMANN s hořákem WEISHAUPT. Jedná se o plynový kondenzační kotel. Otopný systém pracuje na teplotním spádu 45/35°C ve dvoutrubkové soustavě s nuceným oběhem. Jako koncové prvky jsou použita desková tělesa s hlavicí se servopohonem. Uživatelsky to pak funguje tak, že vzduch se dle požadavku klienta dochlazuje v trámu nebo dohřívá radiátorem a to pomocí regulátoru, který je umístěn v každém daném prostoru doregulování základní teploty +/-3 °C. Pro upřesnění i na trámu jsou servopohony, které ovládá MaR.

ELEKTRO
Hlavní rozvody elektro přípojnicový systém 1600 A fy LEGRAND
Podlahové krabice OBO BETTERMAN
Technologie v rozvaděčích SCHRACK
Ovládací prvky, vypínače, regulátory GIRA bezdrátové a bezbateriové

SLP

Rozhlas BOSCH
EPS – ESSER
Optika do každého podlaží

MaR
technologie WAGO

Vstupní karusel fy GU
Výtahy KONE s inteligentním ovládáním (synchronizací) a regenerativním pohonem (zpětná výroba elektrické energie)
Vstupní dveře a hliníkové výplně otvorů SCHUCO
Okna – rámy jsou fy VEKA, zasklení trojsklo na osluněných stranách „protisluneční“ skla SGG COOL-LITE
Zařizovací předměty Villeroy & Bosch, vodovodní baterie kombinace senzor a ručně ovládané Grohe

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Fotolia.com

ROZHOVOR: Nájem a nájemní smlouva podrobně s odborníkem

Nájemní bydlení je v době drahých bytů a těžko dostupných hypoték jednou z možností jak bydlet. Nájem domu či bytu má i své výhody - těmi jsou především možnost se libovolně stěhovat, popřípadě i to, že servis a opravy bytu či domu má na starosti majitel. Aby bylo mezi vámi a majitelem jasno, je potřeba mít sepsanou ...

Demolice, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, mmphotographie.de

Obce v sociálně vyloučených místech získají na demolice 95,3 mil.

Obce v sociálně vyloučených lokalitách získají na demolice chátrajících budov dalších 95,3 milionu korun z národních dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v další výzvě podpořilo 37 projektů ve 13 krajích. Nejvíce peněz jde do Ústeckého kraje (21,6 milionu korun), nejméně do Jihomoravského (354.000 Kč). Sdělil ...

Poptávka po průmyslových objektech vzrostla v ČR o polovinu

Poptávka po průmyslových objektech vzrostla v ČR o polovinu

Poptávka po moderních průmyslových objektech vzrostla v Česku meziročně téměř o polovinu. Výstavba nových průmyslových nemovitostí sice v posledních dvou letech stále roste, poptávka ale pořád převažuje nabídku. Informovala o tom poradenská společnost Procházka & Partners. Pronajímatelná plocha v moderních ...

Zdroj: Fotolia.com - pure-life-pictures

Romantický domeček v Itálii za dolar. V čem je háček?

Žijeme ve fantastickém světě, řekne si čtenář poté, co spatří titulek o výprodeji malebných domků v i italských nebo sicilských vesničkách. Kus za euro nebo dolar? To je přeci fantastické! Přeci je ale pár věcí, které byste měli vědět předtím, než začnete balit kufry. Tahle zábava je totiž mnohem, mnohem dražší.

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

REKLAMA