Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: České stolky Soul - design co má duši

Masivní dřevo v kombinaci s umělým kamenem se spolu potkaly, aby je v návrhu designérka Iva Bastlová zhmotnila do podoby konferenčního stolku. Lze jej použít nejen do obývacího pokoje ale i jako odkládací stolek do koupelny. O tomto zajímavém kousku nábytku jsme si povídali s jeho autorkou.

ESTAV.cz se ptá...

Kde berete inspiraci pro svoji tvorbu a konkrétně pro tento stolek?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Inspirujeme mě mnoho věcí, historické solitéry, moderní nábytek, ale i jiné obory. Hlavu si vyčistím při cestování a nové podněty posbírám na zahraničních veletrzích. Tento stolek původně vznikl pro expozici Scéna: Inspirace & Trendy do směru Natural.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké byly hlavní myšlenky tohoto designu?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Stolek musel zapadat do směru Natural, kde se měly objevovat přírodní prvky a solitéry inspirované přírodou. Další ze zadání bylo, ukázat materiál Corralit na konkrétním nábytkovém solitéru. Takže se vše spojilo a vznikla sada stolků Soul.

Odkládací stolek Soul v koupelně Zdroj: www.lusito.cz

ESTAV.cz se ptá...

Proč toto jméno?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Nad jménem jsme dlouho uvažovali, možná déle, než nad samotným stolkem. Dovedli nás k tomu však zákazníci, protože se líbily téměř všem – prostě měly duši, takže "soul".

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou zvoleny materiály a proč?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Osobně miluji kombinace různých – obvyklých i neobvyklých materiálů. Masiv je úžasný a v kombinaci s umělým kamenem tvoří neotřelý celek. Jejich výhodou je navíc možnost drobné opravy – přebroušením. Stolky jsou tak v podstatě "nezničitelné" a vydrží řadu let.

Stolky Soul na terase Zdroj: www.lusito.cz

ESTAV.cz se ptá...

Do jakého interiéru/jakému zákazníkovi byste stolek doporučila? Kam bude ladit?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Při práci se stolky jsme zjistili, že se výborně hodí i do koupelny (kvůli odolnosti materiálů), což mě při návrzích vůbec nenapadlo. Také se dají použít jako noční stolky či odkládací, ale primárně mají sloužit jako konferenční.

Skvěle vyniknou v moderním strohém interiéru, kde vede bílá a šedá, zde budou opravdu zářit. Dobře zapadnou i do zabydlenějších prostor, protože dubová deska a krémová podnož se hodí téměř kamkoli. Mají neobvyklý tvar, a tak upoutají pozornost v různých stylech. Jediné, kam bych je nedávala, jsou interiéry v rustikálním stylu.

ESTAV.cz se ptá...

Kdo nábytek vyrábí a kde je k sehnání?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Na veletrhu, kde se stolky poprvé objevily, jsem se blíže seznámila s Dianou Turinovou z Lusita. Stolky se jí zalíbily, protože skvěle doplnily, její lampy Tripod. Slovo dalo slovo, a protože jsme zjistili, že spolupráce je lepší než boj, vzala Diana tyto stolky pod svá křídla a zařadila je do své kolekce Di´sign. Stolky je tedy možné objednat jednotlivě či jako set přímo v Lusitu. Pokud by je někdo chtěl v jiném barevném provedení, i to je možné. Může být například čistě bílá podnož a ořechová dýha. Hravost prostě spojuje a nekončí...

Detail stolku Soul v koupelně Zdroj: www.lusito.cz

ESTAV.cz se ptá...

Přínosem práce na stolcích byla pro vás tedy i možnost spolupráce s dalšími designéry?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Mám ze stolků radost nejen kvůli nim samotným, ale také z možnosti spolupráce s dalšími lidmi, kteří se kolem toho točí. Prosadit si kvalitní a netradiční solitér, není vždy snadné!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - redpixel

3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?

Práce architekta je pro mnohé stavebníky rodinného domu stále často obestřena rouškou tajemství, nepochopení a polopravd. Co vlastně architekt vytvoří, proč bychom se na něj měli obrátit? Jak nám může pomoci s vytvořením našeho vysněného bydlení? A proč je lepší se na něj obrátit ještě dříve, než zakoupíme pozemek?…

REKLAMA