REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Přestaňte doma mrznout! Známe 5 tipů, jak na efektivní vytápění

Nedaří se vám, navzdory tomu, že topíte jako o život, vytvořit to správné teplo domova? Důvodů může být hned několik, a proto vám přinášíme pětici účinných tipů, díky nimž budete moct odložit huňaté ponožky a užívat si příjemné domácí atmosféry. A nejen to, pokud si naše užitečné rady vezmete k srdci, možná rozdíl poznáte i na vyúčtování za energie, a tak kromě sebe a svých nejbližších potěšíte i svou peněženku.
Přestaňte doma mrznout! Známe 5 tipů, jak na efektivní vytápění

 1. Odstraňte bariéry

  Pokud radiátory či jiné zdroje tepla ukrýváte za nábytkem nebo těžkými závěsy, příjemné teploty se pravděpodobně nedočkáte. Máte-li pocit, že sice topíte jako šílení, ale kýžený efekt se jaksi nedostavuje, problém může tkvět právě v nevhodném dispozičním řešení vaší domácnosti. Odstraňte proto všechny bariéry, které teplu brání, aby se rozptylovalo do prostoru. Zahrajte si oblíbenou dětskou hru „škatulata, hýbejte se“, při níž přestavte vnitřní vybavení tak, abyste kvůli jeho uspořádání nemuseli mrznout.

 2. Tropy do zimy nepatří

  I když možná máte raději léto než zimu, není to důvod k tomu, abyste si doma uměle vytvářeli podmínky připomínající dovolenou v tropech. Teplota v obytných místnostech by se měla ideálně pohybovat přibližně v rozmezí 20 až 22 °C. Přehnaná teplota znamená vyšší náklady na vytápění, a tak může potrápit vaši peněženku. Přetápění podle odborníků neprospívá ani lidskému organismu – způsobuje únavu a vystavuje člověka velkým teplotním výkyvům, když byt či dům opouští. Pokud teplotu snížíte o jeden stupeň, může to pro vás znamenat až šestiprocentní úsporu energií.

 3. Vyměňte dodavatele energií

  Používáte jako většina českých domácností k vytápění zemní plyn? Pokud jsou vaše účty za topení vyšší, než by se vám líbilo, může vám místo přestavování nábytku či snižování vnitřní teploty pomoct změna dodavatele. Cena plynu, kterou dodavatelé svým klientům nabízejí, nemusí být vždy příznivá. Naopak, mezi nabídkami na trhu panují propastné rozdíly, v některých případech dokonce v řádu tisíců korun. Chcete-li si ověřit, jak si na trhu stojí právě váš dodavatel, vyzkoušejte srovnání cen plynu. Díky němu zjistíte, jestli důvodem, proč za plyn platíte horentní sumy, náhodou není právě společnost, která vám jeho dodávky zajišťuje. Jestliže topíte elektrickým proudem, můžete stejně snadno vypátrat, zda je vaše elektřina předražená, nebo je třeba hledat chybu jinde.

 4. Čerstvý vzduch jen na chvilku

  Jistě, čerstvý vzduch je k životu potřeba, ale přesto by větrání v zimních měsících mělo být krátké a intenzivní. Přestože mnoho lidí preferuje nechávat okno po celý den otevřené na větračku či malou škvírku, je takový postup dost neekonomický i neefektivní, protože při něm dochází k výrazným tepelným ztrátám. Z okna totiž nejdříve unikne právě teplý vzduch a ke kompletní výměně vydýchaného vzduchu za čerstvý v podstatě nedojde. Proto se vyplácí dát přednost intenzivnímu větrání – stačí párkrát za den otevřít okno na několik minut zcela dokořán. 

 5. Nastavte teplotu pro každou místnost

  Doporučená teplota v obývacím pokoji se pohybuje okolo 21 °C, v ložnici postačí 18 až 20 °C, v dětském pokoji je ideální vytápět na 20 až 21 °C, koupelnu je vhodné temperovat na 22 až 24 °C, zatímco v chodbě může být jen mezi 17 a 19 °C. Pokud máte možnost, nastavte pomocí termostatu každé místnosti v bytě či domě teplotu na míru, abyste třeba z chodby, kde strávíte minimu času, zbytečně nedělali saunu. Intenzitu vytápění je vhodné snížit také na noc či při ochodu do práce. Patříte mezi zapomnětlivce? Každý vyspělejší termostat, který dnes nepředstavuje nijak závratnou investici, stačí nastavit tak, aby topení ve stanovený čas spínal či vypínal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 1. část

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 1. část

Mnozí lidé mají ve svých domovech a rekreačních objektech kamna nebo krb, mnozí reálně uvažují o jejich nákupu, další o nich zatím jen sní a ostatní o nich občas mluví. Abychom si správně rozuměli, musíme používat správná slova, pojmenování. A k tomu nám pomáhají odborné slovníky, a podobně i kamnářova abeceda, kterou ...

Ústí n. Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až 200 000 korun

Ústí n. Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až 200 000 korun

Ústí nad Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až do výše 200 000 korun. Město nyní vypsalo dotazník ke kotlíkové dotaci. Cílem je zjistit, kolik zájemců o půjčku bude. Ústecký kraj plánuje zahájit příjem žádostí do zřejmě posledního kola kotlíkových dotací v polovině září.

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. – 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Náš redaktor prošel již předem jednu z budov DOCK IN TWO, aby si prohlédl především technické vybavení moderní kancelářské budovy. Dnes se podíváme na způsob vytápění a přípravy teplé vody, ...

REKLAMA