Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přestaňte doma mrznout! Známe 5 tipů, jak na efektivní vytápění

Nedaří se vám, navzdory tomu, že topíte jako o život, vytvořit to správné teplo domova? Důvodů může být hned několik, a proto vám přinášíme pětici účinných tipů, díky nimž budete moct odložit huňaté ponožky a užívat si příjemné domácí atmosféry. A nejen to, pokud si naše užitečné rady vezmete k srdci, možná rozdíl poznáte i na vyúčtování za energie, a tak kromě sebe a svých nejbližších potěšíte i svou peněženku.
Přestaňte doma mrznout! Známe 5 tipů, jak na efektivní vytápění

 1. Odstraňte bariéry

  Pokud radiátory či jiné zdroje tepla ukrýváte za nábytkem nebo těžkými závěsy, příjemné teploty se pravděpodobně nedočkáte. Máte-li pocit, že sice topíte jako šílení, ale kýžený efekt se jaksi nedostavuje, problém může tkvět právě v nevhodném dispozičním řešení vaší domácnosti. Odstraňte proto všechny bariéry, které teplu brání, aby se rozptylovalo do prostoru. Zahrajte si oblíbenou dětskou hru „škatulata, hýbejte se“, při níž přestavte vnitřní vybavení tak, abyste kvůli jeho uspořádání nemuseli mrznout.

 2. Tropy do zimy nepatří

  I když možná máte raději léto než zimu, není to důvod k tomu, abyste si doma uměle vytvářeli podmínky připomínající dovolenou v tropech. Teplota v obytných místnostech by se měla ideálně pohybovat přibližně v rozmezí 20 až 22 °C. Přehnaná teplota znamená vyšší náklady na vytápění, a tak může potrápit vaši peněženku. Přetápění podle odborníků neprospívá ani lidskému organismu – způsobuje únavu a vystavuje člověka velkým teplotním výkyvům, když byt či dům opouští. Pokud teplotu snížíte o jeden stupeň, může to pro vás znamenat až šestiprocentní úsporu energií.

 3. Vyměňte dodavatele energií

  Používáte jako většina českých domácností k vytápění zemní plyn? Pokud jsou vaše účty za topení vyšší, než by se vám líbilo, může vám místo přestavování nábytku či snižování vnitřní teploty pomoct změna dodavatele. Cena plynu, kterou dodavatelé svým klientům nabízejí, nemusí být vždy příznivá. Naopak, mezi nabídkami na trhu panují propastné rozdíly, v některých případech dokonce v řádu tisíců korun. Chcete-li si ověřit, jak si na trhu stojí právě váš dodavatel, vyzkoušejte srovnání cen plynu. Díky němu zjistíte, jestli důvodem, proč za plyn platíte horentní sumy, náhodou není právě společnost, která vám jeho dodávky zajišťuje. Jestliže topíte elektrickým proudem, můžete stejně snadno vypátrat, zda je vaše elektřina předražená, nebo je třeba hledat chybu jinde.

 4. Čerstvý vzduch jen na chvilku

  Jistě, čerstvý vzduch je k životu potřeba, ale přesto by větrání v zimních měsících mělo být krátké a intenzivní. Přestože mnoho lidí preferuje nechávat okno po celý den otevřené na větračku či malou škvírku, je takový postup dost neekonomický i neefektivní, protože při něm dochází k výrazným tepelným ztrátám. Z okna totiž nejdříve unikne právě teplý vzduch a ke kompletní výměně vydýchaného vzduchu za čerstvý v podstatě nedojde. Proto se vyplácí dát přednost intenzivnímu větrání – stačí párkrát za den otevřít okno na několik minut zcela dokořán. 

 5. Nastavte teplotu pro každou místnost

  Doporučená teplota v obývacím pokoji se pohybuje okolo 21 °C, v ložnici postačí 18 až 20 °C, v dětském pokoji je ideální vytápět na 20 až 21 °C, koupelnu je vhodné temperovat na 22 až 24 °C, zatímco v chodbě může být jen mezi 17 a 19 °C. Pokud máte možnost, nastavte pomocí termostatu každé místnosti v bytě či domě teplotu na míru, abyste třeba z chodby, kde strávíte minimu času, zbytečně nedělali saunu. Intenzitu vytápění je vhodné snížit také na noc či při ochodu do práce. Patříte mezi zapomnětlivce? Každý vyspělejší termostat, který dnes nepředstavuje nijak závratnou investici, stačí nastavit tak, aby topení ve stanovený čas spínal či vypínal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Ceny energií pro odběratele by mohly podle současných očekávání analytiků v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý.

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v ČR loni stoupla na více než 35 milionů tun, vliv měla krize

Těžba uhlí v Česku v loňském roce i přes budoucí plánovaný odklon vzrostla. V zemi se vytěžilo 35,2 milionu tun černého a hnědého uhlí, což je meziročně o desetinu více. Příčinou nárůstu produkce uhlí byla zejména loňská energetická krize a také oživení průmyslu po pandemii covidu-19.

REKLAMA