REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kdo je připraven, není překvapen. Máte správně nastavené topení?

Sychravé počasí dává tušit, že topná sezóna již začíná. Řada lidí tak po více než půl roce uvádí opět do provozu topný systém. Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek?
Kdo je připraven, není překvapen. Máte správně nastavené topení?

 1. Servis kotle - lépe později než vůbec

  Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu, připravte se na delší čekací lhůty. Většina lidí totiž nechává servisní prohlídky až na začátek topné sezóny a odborníci potom nestíhají řešit případné poruchy. I tak je ale lepší si termín zarezervovat a nechat si kotel vyčistit a seřídit. Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva a hlavně předejdete riziku závažnější poruchy nebo dokonce ohrožení zdraví únikem spalin.

 2. Topný systém není jen kotel

  Kotel jede na plné obrátky, ale radiátory jsou stále studené? Zkuste je odvzdušnit. Během letních měsíců, kdy topný systém nebyl v provozu, se mohl do topného systému dostat vzduch, který se potom nahromadil v radiátorech. Topná voda jimi v takových případech nemůže dostatečně protékat a ohřívat je. Výsledkem je, že kotel stále topí vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů jsou studené. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda neklesl tlak vody v topném systému. Tlak otopné vody byste měli během sezóny kontrolovat pravidelně alespoň jednou měsíčně - jakákoliv netěsnost systému se na něm totiž okamžitě projeví.

 3. Nastavení termostatických hlavic

  Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, zkontrolujte, zda jsou hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti potom regulujte pomocí termostatu. Pokud totiž budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane.

 4. Vlastnosti topného systému ovlivňují i rekonstrukce

  Výměna oken nebo interiérových dveří přináší většinou změny v proudění vzduchu bytem či domem. Moderní, zejména plastová okna dokáží místnosti prakticky hermeticky utěsnit. To stejné platí i o interiérových dveřích - pokud máte v koupelně plynový kotel, určitě byste měli dveře do koupelny vybavit větrací mřížkou, aby kotel mohl nasávat vzduch. Pokud jste zateplovali fasádu nebo střechu, pravděpodobně jste velmi snížili energetickou ztrátu budovy. Pozvěte topenáře, aby vám snížil výkon kotle na nové parametry a vy tak skutečně ušetřili na vytápění.

 5. Nečekejte, až starý kotel doslouží.

  Začnete sledovat náklady na vytápění a připravte se na případnou výměnu kotle v létě, kdy topný systém nevyužíváte. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní kondenzační kotle mají v porovnání s jejich atmosférickými předchůdci nižší spotřebu plynu zhruba o 40 %. Jejich cena navíc v posledních letech klesla, a tak například náš v Česku vyrobený kondenzační kotel THERM 14 KD.A lze pořídit za cenu kolem 36.000 korun. Sami si tak můžete spočítat, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v podobě úspor za palivo. Navíc od nás dostanete tříletou záruku.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhá servisní prohlídka kotle a kdy objednat topenáře

Jak probíhá servisní prohlídka kotle a kdy objednat topenáře

O faktu, že letošní topná sezóna již začala, se přesvědčili servisní technici kotlů. Přestože je podle zákona povinné provádět pravidelnou servisní prohlídku plynového kotle každý rok, většina uživatelů odkládá návštěvu odborníka až na poslední chvíli. Často tak neodhalí problém včas a zbytečně riskují výpadek…