REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Při plánování koupelny přemýšlejte několik let dopředu

Koupelna patří spolu s ložnicí mezi místnosti, kde trávíme nejvíce času. Na rozdíl od ložnice, která je klidovou zónou, jsme ale v koupelně zpravidla tlačeni časem a ranními myšlenkami co všechno musíme stihnout anebo naopak večerními, co jsme nestihli. Koupelna by proto měla byt přizpůsobena tak, abychom se v ní cítili pohodlně, abychom v ní nenachodili desítky zbytečných kroků a abychom se zde běžnými činnosti ještě více nestresovali. Jedním slovem by měla být „komfortní“.

Základním předpokladem komfortní koupelny je důkladné plánování ve stadiu přípravy. Je dobré odpozorovat běžné biorytmy lidí, kteří budou koupelnu nejčastěji využívat a přizpůsobit jim např. rozmístění sanitárních předmětů. Mnohdy není vhodné spojovat toaletu s koupelnou, svá pro i proti mají věčné soupeření sprchových koutů s vanami. Často se stává, že se v koupelně budou potkávat lidé dvou nebo i tří rozdílných generací. Toto vše by měla fáze plánování zohlednit. Jasné architektonické řešení a dostatek prostoru pro pohyb je proto základním předpokladem.

WC v koupelně?

Často sporným bodem při plánování koupelny je umístění WC. Pokud to prostor umožňuje, doporučují architekti umístit WC v samostatné místnosti nebo naplánovat mezi koupelnou a WC alespoň posuvné dveře. Zachování soukromí a respektování okolí zde hraje prim. Pokud zvládnete otázku z nadpisu, často si kladete další. Jak vysoko? Děti ocení nižší polohu WC, starší lidé naopak vyšší. A co využít kompromis a mít model WC, který se přizpůsobí konkrétním požadavkům na výšku. Jednoduchým stisknutím tlačítka můžete u systému Viega posouvat záchodovou mísu až o osm centimetrů nahoru nebo dolů. Podívejte se zde. Kam s instalacemi napadne někoho? Dnes existují chytrá řešení téměř na vše. Koupelny nevyjímaje. Moderní instalace jsou ukryty v tzv. předstěnových instalačních systémech. Pojmou veškeré instalační rozvody, oddělují prostory, poskytují odkládací plochu a v případě potřeby umožňují montáž madel vedle WC.

Hýčkejte se! Elektronické vanové baterie série Multiplex Trio E si pamatují preferovanou teplotu a množství vody až tří uživatelů. (Foto: Viega)

Raději koupel nebo rychlou sprchu?

Majitelé panelových bytů budou skřípat zuby. Mějte obojí! V případě nedostatku místa musíte opět přemýšlet. Pro děti je vana klasické „mycí místo“ a současně místo na hraní. Dospělí naproti tomu využívají koupel ve vaně k uvolnění nebo jako podpůrný regenerační rituál v případě nemoci. Ostatní členové rodiny naopak po ránu potřebují jako povzbuzující prostředek silnou sprchu. Ve stáří je pak stále důležitější bezbariérovost, kterou může nabídnout sprcha. Pokud je sprcha provedena v úrovni podlahy, neprospívá to pouze prostorovému uspořádání, ale je to také investice do budoucnosti. Zejména tehdy, pokud se od začátku myslí na možnost sezení, například v podobě vestavěné wellness lavičky nebo v podobě sklopné sedačky na zdi. Jak sklopné sedačky, tak madla lze v současné době zcela decentně integrovat a přizpůsobit tvarům zařízení. Smysluplné je použití madel jak ve sprše, kde mohou rovněž sloužit k upevnění ruční sprchy, tak i u vany. Mladým i starým to přinese bezpečnost při vlézání i vylézání. U vanových systémů můžete zpohodlnět. Komfortní koupelnu charakterizují produkty, které ulehčují život. Například elektronicky ovládané vanové baterie, které dohlížejí na správnou teplotu vody a při dosažení požadované výšky plnění automaticky zastaví přítok vody. Podívejte se zde.

Méně stresu

Bezbariérovost, ergonomické produkty, chytrá řešení, promyšlené vedení instalací. Moderní komfortní koupelna má být oázou pro všechny generace s cílem eliminovat ranní a večerní stres.

Viega s.r.o.

logo
Hrušovská 2969/13
70200 Ostrava

telefon: +420 595 054 933
e-mail: info@viega.cz

web: www.viega.cz/cs/homepage.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s ...

Zdroj: AdobeStock - Rastislav Sedlak SK

Nejvyšší stavby světa? Egypt, Evropa, Amerika. Již dlouho vládne Asie

Výškové budovy jsou asi nenápadnějším výtvorem v městské architektuře. Jsou výkladní skříní bohatství a prosperity města. Staví se po celém světě, dokonce i tam, kde není výstavba vynucena nedostatkem prostoru, také v České republice. Prvenství patří ovšem již dlouho Asii.

Zdroj: AdobeStock.com-david-bgn

Základy pro rodinný dům: Ochrana základové spáry, podsypy, drenáže (2.)

Jak založit rodinný dům? Základ je zkrátka základ – bez něho se těžko obejdete. Nejčastější založení rodinného domu je stále, i přes možnosti alternativní, na betonových pasech. Minule jsme si ukázali, jak se volí šířka a hloubka základu. Dnes si povíme o tom, co dělat po výkopu, zda je nutno vkládat drenážní potrubí ...

Kodaňská školka: Nové v kontextu starého

Kodaňská školka: Nové v kontextu starého

Mateřská škola je jedna s prvních veřejných budov, se kterou přijdeme ve svém životě do kontaktu. Naše vnímání prostoru a architektury může ovlivnit na celý život. To si architekti dobře uvědomovali. Zároveň před sebou měli výzvu jak zakomponovat poutavý a moderní objekt pro děti mezi původní zástavbu. Podívejte se ...

Zdroj: mzp.cz

MŽP a EKO-KOM se dohodly na finanční podpoře sběru kovů v obcích

Aktuálně je instalováno téměř 9 tisíc nádob pro samostatný sběr kovových odpadů a více než 15 tisíc nádob pro kombinovaný sběr kovů s plasty, případně i nápojovým kartonem. Dalšímu rozšiřování počtu sběrných nádob na kovy nejčastěji brání omezený prostor v ulicích měst a obcí.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA