REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Osmnáctý Designblok otevře zážitkovou krajinu Designérii a interaktivní instalace

Pražský týden designu a mody letos otevírá ve střední hale konceptuální prostor, který nabídne interaktivní instalace i odpočinkovou zónu. Rozhledna, jezero, dětská zóna s obří šiškou, stavění bunkru, gigantické lustry, 3D focení nebo houpačky si budou návštěvníci moci vyzkoušet po celý týden Designbloku od 27. do 31. října. Designérie bude centrem dění také pro módní přehlídky, koncert Republic of Two a divadelní představení Divočina, marnivost ptačích per a Sudí.

Výstava Designérie, jedna z novinek osmnáctého ročníku Designbloku, vyroste ve střední hale secesního Průmyslového paláce. V zážitková krajině Designbloku si budou moci dospělí i děti hrát a objevovat. H3T Architekti připravují ze starých trámů, oken a dveří věž, ze které bude vidět do kraje Desingérie. Anna Kozová vytyčila pro děti zahradu, která skrývá jezero pro pouštění loděk, hrad z proutí nebo altán Šiška od studia SAD. Radim Babák a Ondřej Tobola ze studia hipposdesign uvedou výstavu, ve které naleznete kola designérů a známých osobností, cyklistů i necyklistů. Dospělí si mohou odpočinout a načerpat síly v kavárně ve stínu Slunečnic, obřích lustrů Maxima Velčovského. „Designérie je srdce Designbloku. Zahrada, v níž si lidé plní své sny. Pro její realizaci jsme oslovili přední české designéry a architekty. Mohli bychom jen vybrat práce, které již existovaly, ale to jsme nechtěli. Chtěli jsme vyjít z prostoru samotného. Každý tak pracoval na nějaké části, kterou si sám definoval, nebo lépe, ke které jej hlavní sál Průmyslového paláce či téma letošního Designbloku (Sport) inspirovaly. Jednotlivé projekty rostly s pohledem k nebi,“ vysvětlují Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé Designbloku.

Střední hale bude vévodit kruhová Garden Stage, která se v průběhu Designbloku promění v koncertní podium, přehlídkové molo nebo divadelní jeviště, na kterém se odehraje taneční představení Divočina, marnivost ptačích per Jany Burkiewiczové a divadelní hra Sudí s Ladislavem Hamplem. Pro návštěvníky je v neděli na Garden Stage připraven také speciální program – focení ve 3D, ze kterého si odnesou fotografii jako z matrixu.

Interaktivní instalace návštěvníci najdou kromě centrální haly také v pravém i levém traktu Průmyslového paláce.

Plzeňské DEPO2015 uvede na Designbloku fragment z aktuální výstavy Má plast. Návštěvníci budou moci na místě z plastových lahví a víček a sami vytvořit nové produkty. Švýcarská značka Vitra ve své minimalistické instalaci, kterou vytvářejí Jan Plecháč a Henry Wielgus, postaví z černých a bílých židlí pomyslnou klaviaturu. Třináct ikonických Panton Chairs se rozehraje tóny pokaždé, kdy si na ně návštěvník sedne. Vnější část instalace se orientuje na aktuální problém kopírování ve světě designu a ukáže návštěvníkům jak poznat originál slavné židle od laciného padělku.

Foto: Kayu

V Openstudiu budou moci návštěvníci vidět některé produkty během jejich výroby – David Suska bude na místě šít originální obuv, Roman Šedina bude na hrnčířském kruhu vytvářet speciální metodou vázy.

Lustr z kostí, kabelka jako srdce, předměty bez účelu nebo porcelánový papež a Jarek Nohavica - zajímavosti na Designbloku

Designblok každoročně přináší kromě novinek designérů a značek také řadu netradičních produktů a experimentů. Ani v letošním roce nebudou chybět originální prototypy, vynálezy a vychytávky, které se tradičně těší velké oblíbenosti u návštěvníků všech věkových skupin.

Kostra Maxima Velčovského: Maxim Velčovský představí impozantní křišťálový lustr, vyrobený značkou Lasvit, pro který byla inspirací kutnohorská kostnice a vévodí mu mohutná lebka ověšená kostmi a obratli.

Sprosté vázy: Zuzana Svátik  pro svou diplomovou práci vytvořila vázy originálních tvarů a dekorů. Dekory jsou samá politická nekorektnost a sprosťárna. Kde končí umění a začíná provokace?

Abeceda tvarů: Vojtěch Říha a Matěj Polách představí unikátní projekt Superior Objects, který zpracovává abecedu tvarů. Autoři v něm transformovali font Vegan Sans do trojrozměrné podoby a vytvořili fyzicky realizovanou podobu typografie. Každé písmeno je svým unikátním tvarem, strukturou i objektem.

Předměty na nic a na všechno: Iva Kukurić  představí v rámci soutěže Diploma Selection sadu kuchyňských předmětů, které nemají své přesné určení a je na uživateli, aby k nim kreativně přistoupil a dotvořil jejich opodstatnění a účel. Dláta, vypouklé misky a klíny zdánlivě bez účelu, ale ve své podstatě všestranné.

Foto: Vitra

Když se potká Dan Piršč, papež a Jarek Nohavica… Kristína Kollárovicsová předvede ve své instalaci realistické porcelánové figurky designérů, umělců a známých osobností mezi kterými nebude chybět papež, Jarek Nohavica a čeští designéři a tvůrci.

Lidské srdce přes rameno: Módní designér Štěpán Růžička představuje jedinečnou kolekci kabelek v anatomickém tvaru lidského srdce. Kožené objekty na hranici volného umění a produktového designu. Kabelky inspirované tvarem srdce - srdce ovlivněné funkcí kabelky. 

Vázy týrané elektrickým proudem

Tomáš Vrána se rozhodl dodat svým vázám originální tvar tím, že je bude týrat elektrickým proudem. Výsledky má výborné, otázkou zůstává, zda účel světí prostředky.

Na Designbloku nenajdou návštěvníci jen nábytek a interiérové doplňky. Letos v instalacích uvidí třeba také brýle, urny, erotické pomůcky, papírové potřeby nebo ptačí budky. Pro snadnější orientaci na výstavě je letos nově pro návštěvníky připravena celotýdenní hra Desetiboj, která provede zájemce nejzajímavějšími místy na Designbloku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Designblok

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

„Design je klíčová vlastnost produktu, zajišťuje mu odlišnost od konkurence, náskok, výhodu, “ říká Petr Novague, jeden z hlavních představitelů českého designu. Získal za svoji práci již mnohá ocenění. Jak sám tvrdí, ocenění získávají produkty, nikoli designéři. Posledním úspěchem je Reddot award, který získaly…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA