REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mladý studentský design – inovativní využití hliníkových profilů v interiéru

Zaplavuje trendy moderního bydlení. Ovládá design dveří. Ale hliník umí nejen to! Nadaný student Patrik Mareš dokázal proměnit neobyčejně - obyčejný konstrukční hliníkový prvek z designových dveří společnosti J.A.P. v nadčasové umělecké dílo. Kontrast přírody a průmyslu vás nadchne!

Hliník je hojně užívaným prvkem v designu jak interiérů, tak exteriérů budov. Není divu, patří mezi velmi estetické prvky a to ve všech svých podobách. Osvědčil se i jako velmi vhodný materiál při vývoji konstrukce bezobložkových dveřních systémů. Zde obstál především díky vlastnostem, jako jsou tuhost a pevnost. Přitom je snadno opracovatelný, má přijatelnou hmotnost a pro koncového zákazníka je velmi esteticky příjemný.

„Hliník na sebe v naší výrobě rozhodně pozitivně upoutal pozornost. A proto jsme se rozhodli, že jej nabídneme mladému designu. Že zkusíme, zda stejně jako oslovil nás, pozitivně osloví i nastupující generaci designérů a architektů. Požádali jsme ke spolupráci prof. Jana Fišera a jeho studenty Designu interiéru Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ukázali jim výrobu a poskytli hliníkové profily, ze kterých my vyrábíme dveře Master a Strong. A musím přiznat, že výsledek nás potěšil…,“ na úvod dokumentuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel J.A.P.

Ukázalo se totiž, že hliníkové profily zpracovávané firmou J.A.P. zdaleka nemusí sloužit pouze jako konstrukční součást dveřních bezobložkových systémů. Své o tom ví i nadaný student Patrik Mareš, který před sebou neviděl jen hliníkový profil, ale odhalil v něm vkusný a nadčasový doplněk interiéru v podobě designové stojací lampy a orientačních tabulí do budov.

„Eloxované hliníkové profily působí solidním dojmem a jsou pro mě ve své “surovosti“ velice estetickým prvkem. Navíc členitost tohoto konkrétního profilu ve mně evokovala rozsáhlou škálu využití,“ objasňuje Patrik Mareš, proč se ve svém projektu rozhodl použít právě tento materiál a dodává: „Hliník si pravděpodobně vždy zachová svou důstojnost. Může tvořit velice decentní prvky interiéru a tím jej podtrhnout či doplnit. Samozřejmě se také může stát převažujícím materiálem a to kupříkladu ve formě obkladů.“

Patrik Mareš se pustil hned do dvou projektů. Prvním z nich byla interiérová lampa. Její koncept se zakládal na kontrastu přírody a industrializace. Na prototypu je znázorněn hrubý beton a kov jako průmyslový materiál, ale celá konstrukce imituje anatomii přírodního obilného klasu. Tělo stojací lampy je tvořeno hliníkovou dutou tyčí zakončenou úsekem hliníkového dveřního profilu společnosti J.A.P. Hliníkový prut ústí v betonovém podstavci s variabilními otvory. Uživatel si tím pádem může sám zvolit, kolik tyčových prvků do konkrétního nástavce ukotví a jakým směrem budou směřovat. Lampa je doplněna o osvětlovací LED pás s dotykovým stmívačem. „Čistý kus hliníkového profilu jako hlava lampy působí industriálně a v tomto námětu je veden i zbytek lampy – surová hliníková tyč a hrubý beton. To vše s lehkostí klasu, pohybujícího se ve větru,“ popisuje autor návrhu.

Druhým projektem Patrika Mareše bylo vytvoření informačního a orientačního systému do budov. Jeho principem je separování stávajícího hliníkového profilu na kratší úseky, přičemž na každý kus je uchycena tabule ze skla, která je nositelem orientační informace. Ta může být tvořena gravírovaným motivem. Pro lepší viditelnost informace je tabule podsvícena LED technologií. „Tvarová profilace hliníkového profilu indikovala něco víc – různorodost využití těchto záhybů. Ty byly pro mnohostranné využití informačních nosičů přímo předurčeny,“ vysvětluje Patrik Mareš důvody, proč zvolil právě toto řešení s tímto materiálem.   

Je patrné, že hliník právě díky své zdánlivě chladné eleganci dobývá naše domovy a má širokou škálu využití. V interiéru se využití hliníkových prvků tedy rozhodně nemusíme bránit. „S profilem jsem spal, snídal, cvičil i chodil do školy. Opravdu jsem si ho zamiloval. Vše samozřejmě za účelem vzplanutí nápadu – co s ním,“ uzavírá Patrik Mareš.

JAP FUTURE s.r.o.

logo
Nivky 67
750 02 Přerov

telefon: 581 587 811
e-mail: jap@japcz.cz

web: www.japcz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Hra na schovávanou

Hra na schovávanou

Oblíbená dětská kratochvíle může být inspirací pro interiérový design. Schovat dveřní zárubeň do příčky je v současnosti velkým trendem, ale možnosti bezobložkového řešení jsou daleko širší!

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA