REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyhněte se problémům s rekonstrukcí kuchyně

Naprosto nepostradatelnou součástí každého interiéru bytu nebo domu je kuchyň. Srdce celé domácnosti. Místo, kde se každý den schází celá rodina. Čím více vaši kuchyň používáte, tím dříve se to na ní projeví a bude potřeba přistoupit k její rekonstrukci. Co všechno vlastně obnáší taková rekonstrukce kuchyně?
Vyhněte se problémům s rekonstrukcí kuchyně

Co obnáší rekonstrukce kuchyně?

Někdy postačí pouze vyměnit dvířka skříněk a pořídit nové spotřebiče, častějším řešením však bývá kompletní obnova. Většinou to znamená demontovat starou kuchyňskou linku, odstranit a nahradit původní podlahovou krytinu a obklady a instalovat novou kuchyňskou linku. Součástí rekonstrukce může být také obměna kuchyňského nábytku, spotřebičů, osvětlení nebo doplňků.

V zásadě máte dvě možnosti. První variantou jsou kosmetické změny ve vaší kuchyni - zastaralá nebo poničená dvířka poupravíme novým nátěrem nebo tapetou, pořídíme si nové moderní spotřebiče nebo obměníme kuchyňské židle, stůl či další nábytek. Druhou variantou je její celková rekonstrukce.

Celková rekonstrukce kuchyně

Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci kuchyně, neměli byste podcenit důkladné plánování. Kuchyně je investice na mnoho let dopředu, denně se v ní budete pohybovat, měla by být především praktická a logicky uspořádaná. Důležité je, abychom použili co nejkvalitnější materiály, které vydrží náročný kuchyňský provoz.

Při plánování zohledněte životní styl celé rodiny. Také uvažte případné změny. Rodina se může během několik lat významně obměnit - přibude nový člen nebo naopak dospělé děti odletí z hnízda. Při plánovaná kuchyně vám mohou pomoci pracovníci kuchyňských studií, kteří k tomuto účelu používají speciální počítačové programy.

Zaměření prostoru

Prvním krokem by mělo být detailní změření prostoru, který máme k dispozici. Následuje jeho převedení do plánku v příslušném měřítku. Odměřte přesnou vzdálenost mezi stěnami, jejich výšku, do plánku zakreslete současné umístění dveří a oken, ventilace, přívodu a odtoku vody, elektřiny a radiátorů.

Spolupráce se stavební firmou či řemeslníky

Před rekonstrukcí si porovnejte nabídky od více stavebních firem. Hlavním podkladem pro výběr řemeslníka je rozpočet. Z něho by mělo být patrné, kolik stojí potřebný materiál a kolik práce. Dalším důležitým bodem v rámci rozpočtu je, s jakým množstvím se počítá - čím podrobněji, tím méně starostí.

Vhodné rozvržení kuchyně

Dobře navržená kuchyně je rozdělená do několika pracovních zón, které tvoří základ tzv. pracovního trojúhelníku činností, jehož strany jsou v ideálním případě dlouhé 1,5 až 3 metry. Tento pracovní trojúhelník souvisí se třemi hlavními funkčními zónami v kuchyni, kterými jsou:

  • úschova potravin (chladnička, mraznička, potravinová skříň),
  • mytí nádobí (dřez s baterií, myčka nádobí) a jeho ukládání,
  • vaření (sporák, trouba, varná deska, mikrovlnná trouba).

Odborníci doporučují tyto zóny optimálně uspořádat, abyste neztráceli čas zbytečným pobíháním byť i po malém prostoru. Návaznost jednotlivých zón by měla odpovídat pracovnímu postupu při přípravě jídla.

Tvarové uspořádání kuchyňské linky

S uspořádáním zón souvisí i tvarová uspořádání kuchyňské linky. Ta jsou odborníky i prodejnami označována velkými písmeny abecedy. Nejjednodušší a nejběžnější typ linky využívaný převážně v malých kuchyních je lineární typ označovaný písmenem I. Další často používané linky jsou ve tvaru L, U, G nebo H a jejich varianty s ostrůvky.

Umístění nábytku a spotřebičů

Sestava vybraného nábytku by vždy měla být uzpůsobena možnostem daného prostoru. Ta by vždy měla počítat se všemi potřebnými spotřebiči v dobře přístupné poloze. A jsou vhodnější volné nebo vestavěné spotřebiče? V současnosti se většina spotřebičů vyrábí v klasických i vestavěných variantách. Vestavěné spotřebiče jsou dražší, ale vaše kuchyň bude díky nim působit čistším a uspořádanějším dojmem.

Součástí kuchyně je většinou také jídelna. Místo, kde se pravidelně schází celá rodina. Abyste se v ní všichni cítili dobře, dejte si pozor na výběr jídelní sestavy, tedy stolu a židlí. Výběr materiálů, tvarů a barev je dnes na trhu skutečně obrovský. Jídelní sety tak můžete sladit s celkovým konceptem vaší kuchyně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

Zdroj: AdobeStock - denisismagilov

Kuchyně a jídelna do milimetru. Na jaké rozměry dát pozor při plánování srdce bytu?

Kuchyně a jídelna. Místa, které doma potřebujete, ať již v jakékoli formě. V moderních interiérech často kombinujeme kuchyni s jídelnou, popřípadě i obývacím pokojem nebo v kuchyni využíváme příležitostné barové posezení. Jak veliký má být kuchyňský ostrůvek, barový pultík, kolik lidí se vejde k jídelnímu stolu,…

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Pěkné bydlení člověku pozdvihne náladu nejen v dobách, kdy musíme doma trávit více času, než bychom asi sami chtěli. Tipy a triky pro vaši kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo třeba i jídelnu či pokoj pro studenta přináší interiérové designérky na vzorové instalaci. Přečtěte si jejich tipy.

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Geberit

Spokojený zákazník důvěřuje originálu Geberit

Výherní akce Nabídka 2021 až do listopadu 2021

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA