REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Gabiony pro všestranné využití na ploty, zahradní schodiště a zídky

Dnes často slouží jako plot ve tvaru různě široké klece s výplní, jako zídka, pro drobné stavby jako zákoutí pro popelnici nebo dřevo, krb. Z gabionů může být vytvořeno zahradní schodiště s nášlapy ze dřeva, podobně lze gabiony využít jako průběžné lavice k sezení. Mohou se tak stát efektním prvkem zahradní architektury.
Gabiony pro všestranné využití na ploty, zahradní schodiště a zídky

Gabiony (od velká klec = gabbione), původně sloužily pro rychlé postavení opěrných zdí nebo jako zpevnění svahů. Dnes často slouží jako plot ve tvaru různě široké klece s výplní kamenivem či obdobným materiálem, jako zídka, pro drobné stavby jako zákoutí pro popelnici, sklad dřeva či krb. Pro odlehčení ohraničení prostoru lze střídat pole gabionů s jinými plotovými prvky. Z gabionů může být vytvořeno zahradní schodiště s nášlapy ze dřeva, podobně  lze gabiony využít jako průběžné lavice k sezení.  Mohou být i prvkem zahradní architektury jako velký zahradní květináč, dělící prvek, lavička, podstavec stolu u grilu apod. I nadále se používají k původním účelům opěrných zdí, také jako prvky pro úpravy svažité krajiny a úpravy toků.

Klec

Aby byla klec kvalitní a odolala teplotám a vlhkosti, měla být z pozinkovaného drátu nebo plechu, antikorozní úprava je samozřejmostí. Pro spojování klecí dohromady  je třeba  vázací drát, háčky a spirály rovněž z pozinku. Sítě jsou s různými velikostmi ok, různou tloušťkou drátu a různou podobou pletiva.

Koše mají pro udržení tvaru zpevněnou přední stěnu. Pro stejný účel jsou uvnitř drátěné výztuhy ve tvaru kříže. Pro spojování sousedních příček, dna a stran jsou určeny čtyři velikosti spirál od 0,6 do 2,1 mm. Přesahující část spirály ponecháme a zahnete dovnitř pomocí kleští. Distanční táhla dovnitř gabionu se dávají po naplnění 1/2 (při výšce gabionu 0,5 m) nebo do 1/3 (při výšce 1 m) koše.

Klec potřebné velikosti a tvaru můžete dnes už koupit. Hobbymarkety nabízejí i složené klece. Samozřejmě si můžete klec nechat vyrobit na zakázku, případně i s barevným provedením sítě. Větší stavby z gabionových košů s ohledem na bezpečnost a statiku vyžadují projekt.

© Fotolia.com - tsach

Výplň

Nejčastěji se používají kameny. A to lomové nebo oblázky, oboje v různých velikostech.  Kameny by měly být 1,5 x - až 3 x větší, než je oko. Nejdříve se vyskládá pohledová strana, pak kámen o velikostech 32 až 125 mm a po vložení distančních táhel se pokračujte dalším skládáním a dosypáváním.

Pro atraktivní výplň lze využít i například zajímavé kusy stavební suti, dřevěnou kulatinu, starou střešní krytinu, skládat mozaiky a struktury naplocho a šikmo pokládaných starých obkladaček apod. Lze zvolit různou zrnitost, barevnost kameniva ve vrstvách, lze střídat kamenivo s jinými materiály.

Gabiony jsou bezúdržbové,  vodopropustné, lze je nechat porůst popínavou rostlinou, případně i trávou a jsou hotové rychle.  I přes jejich výhody je třeba pečlivě zvážit, zda jsou vhodným řešením v dané lokalitě, zda se hodí k okolní architektuře. Přeci jen v klasické podobě pozinkované sítě a kameniva se jedná o prvek charakterem velmi odlišný od tradiční kamenné zídky. Naopak při využití různých materiálů mohou být velmi zajímavým doplněním, způsobem jak například zachovat část původních materiálů při rekonstrukci domu a vytvořit otisk historie domu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím, zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se…

REKLAMA