REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Gabiony pro všestranné využití na ploty, zahradní schodiště a zídky

Dnes často slouží jako plot ve tvaru různě široké klece s výplní, jako zídka, pro drobné stavby jako zákoutí pro popelnici nebo dřevo, krb. Z gabionů může být vytvořeno zahradní schodiště s nášlapy ze dřeva, podobně lze gabiony využít jako průběžné lavice k sezení. Mohou se tak stát efektním prvkem zahradní architektury.
Gabiony pro všestranné využití na ploty, zahradní schodiště a zídky

Gabiony (od velká klec = gabbione), původně sloužily pro rychlé postavení opěrných zdí nebo jako zpevnění svahů. Dnes často slouží jako plot ve tvaru různě široké klece s výplní kamenivem či obdobným materiálem, jako zídka, pro drobné stavby jako zákoutí pro popelnici, sklad dřeva či krb. Pro odlehčení ohraničení prostoru lze střídat pole gabionů s jinými plotovými prvky. Z gabionů může být vytvořeno zahradní schodiště s nášlapy ze dřeva, podobně  lze gabiony využít jako průběžné lavice k sezení.  Mohou být i prvkem zahradní architektury jako velký zahradní květináč, dělící prvek, lavička, podstavec stolu u grilu apod. I nadále se používají k původním účelům opěrných zdí, také jako prvky pro úpravy svažité krajiny a úpravy toků.

Klec

Aby byla klec kvalitní a odolala teplotám a vlhkosti, měla být z pozinkovaného drátu nebo plechu, antikorozní úprava je samozřejmostí. Pro spojování klecí dohromady  je třeba  vázací drát, háčky a spirály rovněž z pozinku. Sítě jsou s různými velikostmi ok, různou tloušťkou drátu a různou podobou pletiva.

Koše mají pro udržení tvaru zpevněnou přední stěnu. Pro stejný účel jsou uvnitř drátěné výztuhy ve tvaru kříže. Pro spojování sousedních příček, dna a stran jsou určeny čtyři velikosti spirál od 0,6 do 2,1 mm. Přesahující část spirály ponecháme a zahnete dovnitř pomocí kleští. Distanční táhla dovnitř gabionu se dávají po naplnění 1/2 (při výšce gabionu 0,5 m) nebo do 1/3 (při výšce 1 m) koše.

Klec potřebné velikosti a tvaru můžete dnes už koupit. Hobbymarkety nabízejí i složené klece. Samozřejmě si můžete klec nechat vyrobit na zakázku, případně i s barevným provedením sítě. Větší stavby z gabionových košů s ohledem na bezpečnost a statiku vyžadují projekt.

© Fotolia.com - tsach

Výplň

Nejčastěji se používají kameny. A to lomové nebo oblázky, oboje v různých velikostech.  Kameny by měly být 1,5 x - až 3 x větší, než je oko. Nejdříve se vyskládá pohledová strana, pak kámen o velikostech 32 až 125 mm a po vložení distančních táhel se pokračujte dalším skládáním a dosypáváním.

Pro atraktivní výplň lze využít i například zajímavé kusy stavební suti, dřevěnou kulatinu, starou střešní krytinu, skládat mozaiky a struktury naplocho a šikmo pokládaných starých obkladaček apod. Lze zvolit různou zrnitost, barevnost kameniva ve vrstvách, lze střídat kamenivo s jinými materiály.

Gabiony jsou bezúdržbové,  vodopropustné, lze je nechat porůst popínavou rostlinou, případně i trávou a jsou hotové rychle.  I přes jejich výhody je třeba pečlivě zvážit, zda jsou vhodným řešením v dané lokalitě, zda se hodí k okolní architektuře. Přeci jen v klasické podobě pozinkované sítě a kameniva se jedná o prvek charakterem velmi odlišný od tradiční kamenné zídky. Naopak při využití různých materiálů mohou být velmi zajímavým doplněním, způsobem jak například zachovat část původních materiálů při rekonstrukci domu a vytvořit otisk historie domu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím, zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro ...

REKLAMA
REKLAMA