REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Chemické čištění topení zaujalo

Téma chemického čistění topné soustavy, vzbudilo vlnu zájmu, ale i otázek. Vybrali jsme nejčastější otázky a požádali zástupce společnosti EKO-CHEMO,s.r.o., aby na ně odpověděl.

Může chemické čištění poškodit povrch čištěných materiálů, v tomto případě topných těles a rozvodů?

Společnost EKO-CHEMO, užívá organickou chemii s atestem pro použití na litinu, ocel, nerez ocel, měď a zinek. Čistící směs je dlouholeté know-how firmy a reaguje výhradně se sedimenty.

Je nutné vypustit vodu ze systému?

Není. Chemické čištění topného systému probíhá za kompletně napuštěného systému a lze čistit i za provozu, nikoli mimo topnou sezónu.
Úsady jsou vlivem dávkování chemie postupně rozpouštěny a nejedná se o rychlý proces odlupování, ale o průběžné narušování struktury úsad, které jsou ve výsledku kapalného skupenství a černého zabarvení, o čemž se může každý uživatel bytu přesvědčit sám. Pracovní prostor je přístupný a technický personál vždy vychází vstříc při vznesených dotazech.

V odborných materiálech se uvádí, že odstranění nánosů lze v tomto případě docílit ze 2/3 a nikoli až na kov, nicméně závěrečný proplach otopného systému se provádí důkladně s dostatečnou časovou rezervou, aby většina zbytků rozpuštěných nánosů byla odplavena.

Jak dlouho chemické čištění trvá?

Čištění se odvíjí od stupně zanesení soustavy, ale v průměru trvá čištění 16-20 stoupaček 10 hodin. Pro představu, bytový dům s celkovým počtem 24 bytů, který nepřesáhne výše uvedený počet stoupaček, je vyčištěn během jednoho dne.

Naruší provádění chemického čištění chod budov nebo domácnosti?

Čištění je prováděno uvnitř systému a k napouštění chemické lázně dochází ze suterénu, většinou ze sklepních prostor. Není proto nutná přítomnost našich pracovníků v bytech, pouze v případě nahlášení nějaké poruchy (viz další odstavec).

Dochází k potížím v průběhu čištění a po čištění? Pokud se nějaké negativní jevy objeví, lze jim předcházet a jaká jsou následná opravná opatření?

Vedlejší efekty čištění, které se mohou objevit:

  • zavzdušnění systému a následná vlhkost ve formě kapek vody u automatického odvzdušňovacího ventilu v nejvyšších patrech čištěných objektů. Tento problém odezní samovolně (2-5 dnů), ale doporučujeme uživatelům bytů, aby pod ventil umístili nádobku pro bezproblémový odtok vody
  • neprůchodný termoregulační ventil. Z 90% je tento jev způsoben nedostatečnou kooperací uživatelů bytů, kteří jsou předem upozorňováni, aby v průběhu čištění měli vytočený ventil na maximum kvůli prostupnosti chemické lázně. Neotočením ventilu je zabraňováno celkové efektivitě procesu a jelikož je otvor v hlavici s tolerancí v milimetrech, může nastat situace, kdy dojde k jeho ucpaní. Problém se odstraní buď otevřením hlavice, nebo opětovným proplachem stoupačky čistou vodou
  • „studený radiátor“ v některém jeho úseku. Nahromaděný vzduch v systému po dávkování chemie čerpadly může zapříčinit krátkodobý výpadek v ohřevu, který lze odstranit vytočením ventilu na maximum. Doba je velmi individuální, ze zkušenosti hovoříme maximálně o 20-30 minutách. Pokud by však netopila minimálně polovina radiátoru, je nutné provést odvzdušnění radiátoru, tedy přímo v bytě nebo v nejvyšším patře v bytě, kde jsou odvzdušňovací ventily
  • zakalení radiátoru po vyčištění. Tento jev se může objevit v jakémkoli patře a důvodem je nahromadění uvolněných sedimentů, které po své cestě v soustavě vytvoří shluk, jenž může ukotvit v libovolném místě radiátoru. Opětovným proplachem stoupačky s chemikálií o nízké koncentraci provedeme odkalení, které trvá 1 hodinu max. Pro představu, z počtu 4500 radiátorů jsme zaznamenali tento jev u třech topných těles.

Je nutné čistit systém včetně kotelních rozvodů a výměníků, nejen stoupačky a radiátory?

Provedení čištění zdrojů pro ohřev vody, tedy výměníků v kotli nebo samotných deskových či trubkových výměníků výrazně zefektivní výslednou teplotu média a rychlost předání teploty, takže v systému bude voda správných parametrů. Tuto část si zařizuje provozovatel kotelny, případně teplárny svépomocí, protože je v jejich zájmu spokojenost domácností a samozřejmě životnost zařízení v kotelnách, které vlastní. Částečné čištění bez provedení vyčištění kotelen je možné, neboť v systému není bahno, jak se většina zákazníků špatně domnívá, ale voda, která má svoje charakteristiky (pH, tvrdost, množství obsažených prvků – vápník, hořčík, železo...). Vyčištění nepozbývá smyslu, nevyčistí-li se kompletní síť, neboť hovoříme o úsadách, které vznikají jako důsledek chemických reakcí, na nichž se podílí řada provozních faktorů, a tyto úsady pak působí jako izolant na stěnách rozvodů a radiátorů, ve kterých zůstávají. Vyčištěné domy budou začínat s maximální účinností, která pro kompletně revitalizovaný objekt (zateplení, plastová okna, rekonstrukce střechy a další) představuje další zefektivnění úspor nákladů za energie a především správnou údržbu. 

Zástupce firmy jednatel David Krych

Jaká je návratnost částky vynaložené za chemické čištění?

U návratnosti se pohybujeme v rozsahu 2-3,5 let u bytových a panelových domů, což je individuální dle spotřeby objektů také v závislosti na klimatických vlivech. Nepovažujeme chemické čištění jako investici v porovnání s celkovou rekonstrukcí systému panelových a bytových domů, pod kterou rozumíme výměnu stoupaček, přívodů a radiátorů, kde by byla suma mnohonásobně vyšší a po čase by se problém usazenin stejně vyskytl.

Jak často se má systém čistit?

Úsady se znovu objeví jako důsledek chemických procesů a doporučená perioda pro čištění topné soustavy je 7-10 let. U zařízeních, jakými jsou deskové a trubkové výměníky, je čištění doporučováno přímo výrobci každé dva roky právě kvůli zachování účinnosti přenosu tepla, jako prevence korozi a k prodlužování životnosti zařízení. Řádná údržba je jednou ze základních povinností každého majitele nebo provozovatele technického zařízení a znamená provádění veškeré činnosti k zachování užitných vlastností věci, tj. udržovat zařízení v takovém stavu, kdy je schopné v plném rozsahu plnit účel, k němuž bylo určeno. U topných soustav je však tento servis zcela opomíjen.

Jak vznikají úsady v soustavě UT?

Vlivem rozdílných teplot a vstupem plynů do systémů dochází k hromadění minerálních prvků a organických látek obsažených v médiu (zde topná voda), jehož výsledkem jsou úsady a především kal v otopném systému. Nárůsty ulpívají po stěnách rozvodů, nejvíce ve slepých místech, a kal v radiátorech, obzvlášť ve spodní třetině, kde je snížena cirkulace a samotná voda jej není schopna vyplavit. Inkrusty a kalové povlaky se vytváří nejen na kovovém potrubí a armaturách, ale i na povrchu plastového potrubí. Na základě těchto podkladů, je jediné řešení chemické vyčištění topného systému a pro další zabránění usazení těchto mechanických nečistot ve formě inkrustů – pevných povlaků je jediné řešení, instalace chemické úpravy vody.

EKO-CHEMO

logoSokolovská 428/130
1860 00 Praha 8 - Karlín

telefon: +420 737 765 562
e-mail: info@ekochemo.cz

web: www.ekochemo.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí, které v posledních dnech panuje, zvyšuje spotřebu elektřiny v porovnání s průměrem až o čtyři procenta. Je to způsobeno zejména stále rozšířenějšími klimatizacemi. Sdělil to mluvčí energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Například v internetovém obchodě Alza.cz stoupl prodej klimatizací na začátku ...

Akce televize zdarma k tepelnému čerpadlu Vaillant

Akce televize zdarma k tepelnému čerpadlu Vaillant

Pořiďte si tepelné čerpadlo a získejte TV s úhlopříčkou 139 cm zdarma. Pokud uvažujete o zakoupení tepelného čerpadla v termínu do 30. 6. 2019, pak nezmeškejte tuto skvělou akci.

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA