REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jaké jsou novinky v oblasti větrání rodinných domů a bytů?

Společnost Systemair každým rokem obohacuje svůj sortiment o nové produkty a přichází s řadou inovací pro co nejlepší větrání domů a bytů. Mezi novinkami najdete nové typy digestoří, které v sobě kombinují požadovaný design, jednoduché ovládání a možnost propojení s rezidenčními větracími jednotkami řady SAVE nebo externími ventilátory.
Jaké jsou novinky v oblasti větrání rodinných domů a bytů?

První výraznou inovací je, že Systemair jako první v Evropě disponuje certifikací EUROVENT i na rezidenční větrací jednotky SAVE. Nově otevřený EUROVENT program RAHU (Residential Air Handling Unit) dává investorům, projektantům i koncovým uživatelům jistotu, že parametry deklarované výrobcem zařízení jsou shodné s parametry skutečně vyrobeného zařízení. Případům, kdy porovnáním deklarovaných a skutečných parametrů jsou zjištěny dramatické rozdíly, certifikace EUROVENT zabraňuje. Ochrana je zajištěna každoročním testem tří větracích jednotek z jedné řady v nezávislých laboratořích a porovnáním takto získaných aktuálních dat s deklarovanými daty. Důležitým faktorem nezávislosti je okolnost, že jednotky jsou pro účely testu náhodně zakoupeny organizací EUROVENT kdekoliv na trhu Evropské unie, dopraveny do laboratoří a re-testovány. Systemair jako průkopník nového EUROVENT programu RAHU dostane posléze pouze dokument o úspěšném nebo neúspěšném absolvování re-testu. Takto nezávisle prověřovaná kvalita, technická i technologická stálost našich větracích jednotek SAVE dává zákazníkům možnost mnohem větší důvěry v naše výrobky.

Rekuperační jednotka SAVE VTC 500

Druhá změna byla uskutečněna na poli pohonu populárních rotačních regeneračních rekuperátorů tepla. Velmi citlivým místem každé větrací jednotky obecně je totiž pohon rotačního regeneračního výměníku vzhledem k jeho téměř permanentnímu pohybu a také permanentní spotřebě elektrické energie.

Systemairu se podařilo posunout na další stupeň evoluce tím, že i toto místo větrací jednotky je osazeno plynule řízeným EC elektromotorem s velmi nízkou spotřebou elektrické energie. V závislosti na velikosti jednotky SAVE jde o spotřebu v rozsahu 1,5 až 5 W, což znamená pokles na pouhou desetinu původní hodnoty. Novou koncepcí pohonu lze mnohem plynuleji řídit, jak účinnost rekuperace tepla a tím výstupní teplotu vzduchu, tak i účinnost přenosu vlhkosti. Přenos vlhkosti je samozřejmě žádoucí stavovou změnou, kterou není třeba uměle řídit a už vůbec ne snižovat kromě situace, kdy je třeba vyřešit případné namrzání rotačního výměníku tepla. Plynulé řízení otáček má totiž přímý dopad na předcházení a zamezení namrzání rotačních výměníků za velmi nízkých teplot venkovního vzduchu. Díky nové, těsnější konstrukci rotačních rekuperátorů a plynule řízenému robustnímu EC elektromotoru jde o další výrazný technologický posun, který se projeví zejména v bezproblémovém a energeticky šetrnějším provozu.

Třetí novinkou je rozšíření sortimentu Systemairu o designové digestoře, které tvoří systémový celek větrání rodinného domu nebo bytu s jednotkami SAVE. Systémovým řešením je myšleno zapojení kuchyňské digestoře přímo do větrací jednotky a to i v případě rotační regenerační rekuperace tepla. Jednotky SAVE s rotačním rekuperátorem jsou vybaveny speciálním pátým hrdlem, které vytvoření takového systému umožňuje. Digestoř je vybavena klasickými prvky jako tukové filtry, osvětlení a ovládání. To co v digestořích Systemair chybí je srdce každé digestoře, ventilátor. Odvod znehodnoceného vzduchu totiž přebírá odvodní ventilátor větrací jednotky. Výhodou řešení je absence samostatného potrubí na fasádě objektu nebo samostatného stoupacího potrubí. Přesun nejvýraznějšího hlukového projevu ventilátoru digestoře z pobytové zóny do větrací jednotky je také výrazným přínosem. Jednotka zpravidla bývá umístěna v jiných většinou technických částech objektu. Digestoře Systemair jsou vybaveny uzavírací klapkou, která je otevřená pouze v době provozu digestoře. Napojením digestoří na páté hrdlo jednotky je řešen obtok rotačního rekuperátoru, aby se předešlo pachové kontaminaci přívodního vzduchu a zabránilo se zanesení kanálků rekuperátoru. V době provozu digestoře je obtokem sice omezena účinnost rekuperace tepla, ale vzhledem ke krátkým cyklům vaření není toto omezení v celkové tepelné bilanci objektu nijak výrazné. Požadovaná teplota přívodního vzduchu je navíc zajištěna po dobu režimu vaření integrovaným elektrickým ohřívačem v jednotce. Všechny digestoře jsou laboratorně testovány a ke každé existuje graf závislosti průtoku vzduchu na tlakové ztrátě. Přímo na digestoři je odběrné místo tlaku, díky kterému lze nastavit požadovaný průtok vzduchu digestoří. V případě požadavku na zvýšený výkon větrací jednotky je možné využít spínacího kontaktu v digestoři a digitálního vstupu v jednotce. Jejich propojením a aktivací přes ovládací panel digestoře dojde ke zvýšení průtoku vzduchu po dobu vaření.

Digestoře TENDER, STIL, OPAL

Designové digestoře OPAL, TENDER a STIL jsou určené k nástěnné nebo prostorové instalaci a typ STIL-IN  je určen k vestavbě do skříňky kuchyňské linky. Kombinací nerezové oceli a skla digestoře respektují nejnovější designové trendy v moderních domácnostech. Začleněním funkce digestoře do větracího režimu bytu nebo rodinného domu uživatel získá rovnotlaký větrací systém v jakémkoliv provozním režimu, nižší investiční náklady na potrubní trasy a přenesení hlukových projevů digestoře z citlivých míst obývacích prostor do jiných částí objektu.

Vhodnou pomůckou při návrhu větrání v rezidenčních budovách může být také katalog Systémy větrání rezidenčních budov. Katalog je určen pro jednoduchý a rychlý výběr vzduchotechnického systému projektované budovy. Vysvětluje výhody a nevýhody jednotlivých systémů včetně doporučení komponent vhodných pro jejich bezchybné fungování.

Systemair tímto způsobem reaguje na aktuální požadavky trhu nejen ve Skandinávii, ale i v další částech Evropy včetně České republiky.

Systemair, a.s.

logoHlavní 826
250 64 Hovorčovice

telefon: 283 910 900-2, 283 911 067-8, 226 235 900-6
e-mail: central@systemair.cz

web: www.systemair.com/cz/Ceska/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí, které v posledních dnech panuje, zvyšuje spotřebu elektřiny v porovnání s průměrem až o čtyři procenta. Je to způsobeno zejména stále rozšířenějšími klimatizacemi. Sdělil to mluvčí energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Například v internetovém obchodě Alza.cz stoupl prodej klimatizací na začátku ...

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

Zdoj: AdobeStock

Zelené kanceláře: O pětinu nižší nemocnost, o desetinu lepší profit

Sterilní kancelář, připomínající reklamu na čisticí prostředek? To už dnes neplatí, zvlášť když chcete prospět sobě i svým zaměstnancům. Aktuální série nezávislých studií vystavuje rostlinám v květináčích vynikající vysvědčení. Co všechno dokáže obyčejný fíkus?

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

REKLAMA