REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Technika Viega pro fanoušky černožluté BVB

Přesně 81 359 fanoušků může od poloviny loňského srpna povzbuzovat svůj černožlutý tým v Signal Iduna Parku. Je jich o 700 více než v předcházející sezóně Bundesligy, neboť Borussia Dortmund využila letní přestávku k tomu, aby přestavěla blok 63 severní tribuny na místa pro stání. Doba, kdy se nehrálo, byla i startovním výstřelem pro obnovu sanitárních zařízení. V několika málo týdnech byly nainstalovány pisoáry a toalety, které vydrží i ten největší nápor. S využitím systémové techniky Viega sází BVB na "Černožlutou pro černožluté".

Sanitární zařízení na fotbalových stadionech jsou z hlediska TZB (technická zařízení budov) něčím zvláštním. Zatímco se na jiných místech při navrhování instalací počítá s okamžitým náporem diváků a diskutuje se o otázkách designu, měla by tato zařízení splňovat především jednu věc. V sezóně musí přibližně každých 14 dní, dvakrát nebo třikrát za zápas fungovat 20-30 minut při plném zatížení – každopádně vždy, když rozhodčí odpíská přestávku a desetitisíce fanoušků současně vtrhnou do "oddělení keramiky".

Vždy místo v lóži

Množství vody na splachování a potažmo i jmenovité světlosti potrubí v tomto případě opravdu nejdou spočítat ani dimenzovat,“ říká mistr TZB Manfred Bendig. Za sanitární zařízení na dortmundském stadionu se již více než deset let jako zodpovědná osoba podepisuje majitel firmy Wilhelm Steinhaus GmbH. Přesvědčený fanoušek BVB sedává i během zápasů v nejvyšší řadě tribuny ve společné kabině s hasiči a dalšími příslušníky zásahových jednotek, aby přímo zasáhl, když je ohrožena bezpečnost zásobování sanitárních zařízení.

Sdružení systémů jako „urychlovač stavby“

Na rozdíl od hvězdných hráčů BVB ale Manfred Bending a jeho šest zaměstnanců nevyužili ligové přestávky k odpočinku. Pod velkým časovým tlakem bylo nutné vyměnit většinu sanitárních zařízení a na západní tribuně postavit nové toalety pro dámy. „Čtyři týdny stavby a jeden týden pro jemnou instalaci – to bylo tak tak, když se podíváte na rozsah instalace. Vedle cca 500 metrů montážních kolejnic z předstěnového stavebnicového systému Viega Steptec to bylo i 50 pisoárů, více než 30 toalet, 16 umyvadel a více než tucet podlahových výpustí, které se montovaly do různých sanitárních zařízení a samozřejmě se musely i napojit,“ dodává Bendig. „Tohle naplánovat předem, bylo u sanačních prací téměř nemožné. O to více nám pomohl stavebnicový systém Viega Steptec a vhodné montážní moduly pro sanitární keramiku, takže jsme i v nepředvídaných situacích dokázali instalaci zvládnout."

Práce byly navíc usnadněny systémem lisovací techniky spojování potrubí, který také patří do programu značkového výrobce Černožlutých. „Nezávisle na stávajících instalacích jsme díky lisovací technice mohli skutečně během několika minut napojit několik pisoárů a záchodů v řadě – a v případě potřeby i přeložit rozvody požární vody nebo nástěnný hydrant, pokud tzv. stály v cestě.“

Rychle a bezpečně: S využitím systému lisovací techniky spojování potrubí Viega Profipress lze překládat i přívody k nástěnným hydrantům, pokud stojí v cestě. (Foto: Viega)

Patnáctipalcová odpadní přípojka stačí

Stále však není zodpovězena otázka, jak musí být dimenzována napojovaná potrubí, aby bylo možno v několika málo minutách zvládnout koncentrovaný průtok v sanitárních zařízeních. Manfred Bendig reaguje úsměvem, neboť nápor fotbalových fanoušků, kterého se ostatní tolik obávají, zde vůbec není problém. „Místo toho, abychom potrubí dimenzovali na jednorázové zatížení, bylo pro řadové pisoáry nainstalováno časově řízené centrální splachování. Když se očekává intenzivní používání sanitárních zařízení, spustí magnetické ventily splachování v definovaných časových intervalech automaticky. Nedochází k problémům, když někdo zapomene spláchnout, nerozbíjí se tlakové splachovače a neustálým splachováním se nezvyšuje spotřeba vody – a pisoáry s 22palcovým sběrným potrubím a 15palcovou odpadní přípojkou na každý jednotlivý sanitární prostor jsou spláchnuty vždy dočista.“ Pravidelné hygienické splachování zařízení bylo díky tomu možné i během ligové přestávky.

Signal Iduna Park, který se do roku 2005 jmenoval Westfalenstadion, je svojí kapacitou přes 81 000 diváků největším fotbalovým stadionem v Německu. Byl vybudován mezi lety 1971 a 1974 pro mistrovství světa ve fotbale v roce 1974 a od té doby je domovským přístavem bundesligové Borussie Dortmund. Během mezinárodních zápasů, na kterých jsou povoleny pouze místa k sezení, se kapacita pohybuje kolem 66 000 diváků. Více informací naleznete zde www.bvb.de

Viega s.r.o.

logoHrušovská 2969/13
70200 Ostrava

telefon: +420 595 054 933
e-mail: info@viega.cz

web: www.viega.cz/cs/homepage.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock - SeanPavonePhoto

Chytré město napadli hackeři

Baltimore prodělal v květnu těžký kyber-útok na počítače městské správy. Ukázala se tím velmi nízká schopnost měst rozpoznávat a odolávat podobnému nebezpečí. A je to i podstatné varování pro další města, která stále větší množství provozních funkcí přenechávají automatizovaným systémům řízení.

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí zvyšuje spotřebu elektřiny až o čtyři procenta

Horké počasí, které v posledních dnech panuje, zvyšuje spotřebu elektřiny v porovnání s průměrem až o čtyři procenta. Je to způsobeno zejména stále rozšířenějšími klimatizacemi. Sdělil to mluvčí energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Například v internetovém obchodě Alza.cz stoupl prodej klimatizací na začátku ...

Chcete kameru na rodinném domě? Co na to GDPR

Chcete kameru na rodinném domě? Co na to GDPR

Instalace kamery, říkejme tomu raději kamerový systém, na rodinném domě je poměrně jednoduchá, protože dnešní technologie umožňují bezpečný přenos dat i bez složité instalace rozvodů systému. Navíc díky stále rostoucím společenským hrozbám, se řada lidí rozhoduje, jak co nejbezpečněji zajistit svůj majetek a ochránit ...

Omezte zalévání pitnou vodou, abyste nepřetížili síť

Omezte zalévání pitnou vodou, abyste nepřetížili síť

Středočeši by měli omezit zalévání pitnou vodou, aby nepřetížili distribuční síť. Spotřeba pitné vody v kraji je v aktuálních horkých dnech extrémně vysoká. Podle mluvčí Středočeských vodáren Lenky Kozlové je možné, že se v některých lokalitách množství odebrané vody začne v blízké době blížit limitům vodovodní sítě.

REKLAMA